romea - logo
24. února 2021 (středa)
svátek má Matěj

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.

Agentura: Problém může být výpadek příjmů i domácí doučování, distribuujeme informace do lokalit

Agentura pro sociální začleňování už začátkem března informovala zhruba 124 obcí o potřebné prevenci v souvislosti s onemocněním COVID 19. "Jedná se o obce, se kterými jsme v aktivní spolupráci, a na jejichž území se vyskytuje vyšší koncentrace obyvatel ohrožených sociálním vyloučením. Fungujeme jako prostředník mezi klíčovými resorty, obcemi a poskytovateli sociálních služeb. V tuto chvíli se snažíme sbírat podněty z území a zprostředkovat je příslušným ministerstvům.," uvedl pro server Romea.cz ředitel Agentury David Beňák.

"Od pondělí tohoto týdne se zaměřujeme na sběr informací týkajících se možných dopadů mimořádných opatření na sociálně vyloučené obyvatele. U mnoha z nich je možné očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Výpadek příjmů může být způsoben uzavřením provozu či omezení činnosti zaměstnavatele nebo v důsledku omezení úředních hodin na úřadech práce. Máme informace, že u jednoho z pronajímatelů v Moravskoslezském kraji odmítá část nájemníků vyjít kvůli strachu z nakažení z domova ven a uhradit nájemné v hotovosti. Bankovní účty lidé mnohdy nemají," dodal Beňák.

Agentura identifikovala také možný problém s domácím vyučováním. "Všechny sociálně vyloučené rodiny nemají dostatečné internetové připojení a nemohou si tak zajistit z internetových stránek zadané úkoly atd. Denní centra sociálních služeb, kam by mnohdy chtěly děti docházet, jsou zavřená. I tento podnět postupujeme dále," uvedl pro Romea.cz David Beňák.

V sociálně vyloučených lokalitách je také podle Beňáka problém s dostupností informací. "Snažíme se shromažďovat důležité a praktické informace z více zdrojů a předávat je dál prostřednictvím našich komunikačních kanálů," dodal.

Neziskové organizace omezují své služby v lokalitách, nemají ochranné pomůcky

Informace obyvatelům sociálně vyloučených lokalit předávají i neziskové organizace. "Po lokalitě vyvěšujeme informace v češtině i romštině," uvedl pro Romea.cz ředitel brněnské organizace IQ Roma servis Petr Máčal. Podle něj se lidé bojí kontaktu a sociální pracovníci nemohou na ubytovny.

"Doma vyrobené roušky máme a hlídáme rodiny a jednotlivce, kteří jsou v kritické situaci. Těm ve spolupráci s potravinovou bankou dovážíme potraviny. Ale je to minimum případů. Jsme samozřejmě v kontaktu s Magistrátem a krajem. Všechno děláme bezkontaktně, protože nemáme pomůcky ani pro naše pracovníky," dodal Máčal.

To ostatně potvrzuje i ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák. "Problémy existují i na straně sociálních služeb. Jejich poskytovatelé se potýkají s velkým nedostatkem ochranných pomůcek, které někde dokonce chybí úplně. Je tedy problémem zabezpečit chod některých terénních služeb," uvedl Beňák.

Organizace Romodrom omezila svou činnost a přímý kontakt s klienty se omezil též na nejnižší možnou míru a stejně jako IQ Roma servis dodává do lokality potřebné informace.

Do lokalit jsme distribuovali informační letáky s návodnými instrukcemi, telefonními a emailovými kontakty na naše pracovníky. Pro akutní případy je v každé kanceláři přítomen alespoň jeden pracovník. Zřídili jsme krizový štáb, který se skládá z metodiků a vedení," uvedl pro Romea.cz ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš.

Miroslav Zima, Drom: "Naše služby jsou v tuto chvíli omezeny na telefonický a emailový kontakt."

Své služby omezila i další brněnská organizace Drom. "Naše služby jsou v tuto chvíli omezeny na telefonický a emailový kontakt," uvedl pro Romea.cz ředitel organizace Drom Miroslav Zima. Podle něj může vzniknout kritická situace na ubytovnách, kde organizace vyvěsila letáky s informacemi a kontakty na pracovníky. "V akutních případech poskytujeme služby i v terénu za použití všech ochranných prostředků, které máme k dispozici. Město Brno organizuje ve spolupráci s neziskovými  organizacemi zabezpečování nákupu potravin pro seniory, šití a distribuci roušek apod," dodal Zima.

Romodrom řeší i spoustu dotazů týkající se karantény. "Nejčastěji se řeší úkony, při nichž je zapotřebí fyzická přítomnost našich klientů, ať už na úřadech, u lékařů, ale i obyčejné zásobování potravinami. Mnoho našich klientů je v neřešitelné situaci, neboť jsou bez prostředků a nemá jim kdo pomoci," doplnil Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom.

Taragoš však upozorňuje, že oficiálně Ministerstvo práce a sociálních věcí neuzavřelo sociální služby, naopak pokud by došlo ke svévolnému uzavření služby, šlo by podle MPSV o porušení zákona. "Všechny sociální služby by měly být i nadále poskytovány, pokud vláda nepřijme takové opatření, kde provoz sociální služby přeruší nebo jinak omezí. Svévolné uzavření služby bude vnímáno jako porušení zákona o sociálních službách," uvádí se v doporučení MPSV, které má Romea.cz k dispozici.

"Bohužel nedošlo k jasnému zastavení terénních programů. Prozatím je v platnosti doporučení, které říká, že poskytovatelé těchto sociálních služeb mají svou činnost omezit, např. na práci v kanceláři či homeoffice. Oproti tomu u Sociálně aktivizačních služeb byl explicitně provoz omezen na práci v kanceláři či homeoffice," uvedl pro Romea.cz Nikola Taragoš, podle kterého jde teď především o to lidi uklidnit a poskytnout jim správné informace, což je náplň většiny telefonátů od obyvatel sociálně vyloučených lokalit.

Podle Davida Beňáka je situace v lokalitách různá. "Co je problémem v jedné lokalitě, obci či území nemusí být problémem jinde. Není naším úmyslem vytvářet nové pokyny, ale spíše shromažďovat informace a předávat je klíčovým resortům, aby je zohledňovaly při nastavování příslušných preventivních opatření," uvedl David Beňák s tím, že podle něj zatím nemá informace, že situace v lokalitách je nějak vyhrocená a sociálně vyloučené rodiny mají stejné starosti a obavy jako každý jiný občan.

Přečteno: 1269x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Agentura pro sociální začleňování, COVID-19, Neziskový sektor, KrizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo