romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Táboře si připomněli 1200 místních obětí holokaustu

Tábor, 14.3.2016 10:01, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C. Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C. Puisney, wikimedia commons)

V Táboře si dnes pietním aktem připomněli zhruba 1200 lidí z Táborska, kteří během 2.světové války nepřežili holocaust. Vzpomínková akce s názvem PAMATUJ! se konala v kostele sv.Filipa a Jakuba a na starém židovském hřbitově v Táboře, řekl ČTK Jakub Smrčka z občanského sdružení Hadasa Tábor, které akci zorganizovalo.

"Chtěli jsme připomenout památku zcela nevinných obětí genocidy vykonané uprostřed evropské civilizace a vzdali čest jejich památce. Místním sdělit, kolik obětí pocházelo z jejich sousedství," řekl Smrčka.

Oběti z Táborska pocházely z 32 obcí bývalého okresu Tábor. "Během pietního aktu byly přečteny názvy všech těchto obcí," uvedl Smrčka. Na akci, které se zúčastnilo asi 100 lidí vystoupily pěvecké sbory Hlahol Tábor, Domino a Nokturno ze Sezimova Ústí, které zazpívaly píseň Hatikva (Píseň naděje), která je dnes izraelskou státní hymnou. Ludmila a Eva Peřinovy z Tábora recitovaly verše s židovskou tématikou.

"V závěru jsme zapálily svíce u pomníků na starém židovském hřbitově a společně zazpívali československou hymnu, s níž dle autentických svědectví mnozí spoluobčané odcházeli na smrt," uzavřel Smrčka. Během 2. světové války nacisté zavraždili šest milionů Židů. Nejvíce byla postižena polská židovská obec, nejpočetnější předválečná komunita Židů v Evropě. Připadla na ní téměř polovina zavražděných.

Za války zahynulo také 80.000 Židů z Čech a Moravy. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 osob, zahynulo 250.000 Židů.

Přečteno: 928x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tábor, Akce, Holocaust, Výročí, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo