romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Tanvaldu se chystá demonstrace za nové vyšetřování případu zastřeleného mladíka. Místní Romové jsou proti

Praha, 7.4.2015 18:54, (ROMEA)
Pohřeb Ladislava Tatára. (FOTO: printscreen z dokumentu Život a smrt v Tanvaldu)
Pohřeb Ladislava Tatára. (FOTO: printscreen z dokumentu Život a smrt v Tanvaldu)

V sobotu 11.4. proběhne v Tanvaldu demonstrace za nové vyšetřování případu zastřeleného Roma ze začátku roku 2012. Akci pořádá aktivista Andrej Lučka ve spolupráci s otcem zabitého mladíka Ladislavem Tatárem.

Po romském mladíkovi a jeho bratrovi střílel v noci na Nový rok třiašedesátiletý Jan Sieber z Tanvaldu. Dvaadvacetiletý Ladislav na místě zemřel, jeho o dva roky starší bratr Patrik utrpěl střelné zranění. Organizátor demonstrace poukazuje na údajně nesprávný postup jak ze strany policie, tak státních zástupců.

„V případu zastřeleného Ladislava Tatára mladšího je více nejasných věcí. Jak tvrdí jeho otec, nebyl nalezen nůž, kterým měli chlapci pana Siebra údajně napadnout. Státní policisté se radili v útočníkově domě, rekonstrukce proběhla bez přítomnosti zraněného Patrika, střelec nebyl vyšetřován na detektoru lži a existují i podezření o zaujatosti vyšetřovatele,“ řekl pro server Romea.cz Lučka.

Organizátor odkazuje i na dokumentární film režisérů Filipa Remundy a Víta Klusáka Život a smrt v Tanvaldu, který mimojiné upozorňuje i na nejasnosti v průběhu vyšetřování. „Navíc se tam střelec o rodině Tatárových vyjadřuje slovy „oni se tam množej“…není co řešit, jde o rasistu,“ přibližuje Lučka.

Se shromážděním, na které jsou zváni i Romové z dalších měst, Jablonce, Liberce, Nového Boru a okolí, však část obyvatel Tanvaldu nesouhlasí. Výbor místní organizace Romské demokratické strany (RDS) ve spolupráci s členy útvaru Romské umělecké dílny – Tanvald podal na městský úřad proti plánované demonstraci námitku spolu s peticí, kterou podepsalo 101 lidí. Hlavními důvody jsou obavy o bezpečí a o narušení rovnováhy soužití mezi majoritou a místními Romy.

„Místním Romům se už vůbec nelíbí to, že se do Tanvaldu nahrnou cizí Romové, budou demonstrovat, a poté si v klidu odjedou domů. Místní, kteří s demonstrací nesouhlasí, si to následně odskáčou. Už teď jsme upozorňováni v obchodech ze strany naštvané majority, že můžou čekat jakousi „odvetu“. Jsme toho názoru, že jsou i jiné cesty, jakými by se opět případ zastřeleného chlapce dal obnovit. Místní Romové se bojí následných rasově motivovaných útoků, “ uvedl pro server Romea.cz člen petičního výboru Patrik Kotlár.

Ve stejný den měla ve městě proběhnout oslava Mezinárodního dne Romů spojená s dětským dnem. „Jelikož pořadatelé z demonstrace neustoupili, byli jsme nuceni přípravy zastavit a celou akci zrušit,“ vysvětluje za organizátory oslav Kotlár.

„Ano, přijali jsme petici, ve které byl vyjádřen nesouhlas s demonstrací a žádostí o její zrušení,“ potvrdil pro server Romea.cz starosta města Vladimír Vyhnálek. „To udělat nechceme a ani nemůžeme, akce byla řádně ohlášená. Momentálně je situace v Tanvaldu klidná. Myslím, že demonstrace proběhne bez problémů.“

Přečteno: 2541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tanvald, Demonstrace, Ladislav Tatár, protest, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo