romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezíně se otevírá Centrum studia genocid. Šíření informací o genocidách je základ prevence, říká jeho ředitel

10.5.2017 10:41
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)

Centrum studia genocid Terezín se otevírá veřejnosti. V prostorách bývalého židovského ghetta jsou naplánovány vzdělávací a kulturní akce. Dnes centrum v Terezíně na Litoměřicku zahájilo činnost. Ředitel centra Šimon Krbec uvedl, že znalost o tom, co genocida je, je základem k prevenci.

Cílem centra je prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. "Bohužel popírání genocid je moment, kdy se společnost dostává do nevědomosti, a tím pádem může zločiny páchat znovu, což se v současné době děje v Turecku," uvedl Krbec.

Studium genocid podle Krbce pomáhá uchovat či v některých případech dokonce odhalit jejich historickou skutečnost. Ředitel centra připomněl, že boj proti fenoménu popírání genocid je hlavním důvodem, proč řada evropských států přijala legislativu, která popírání holokaustu staví mimo zákon.

Obor studií genocid je podle Krbce založen na srovnání různých případů genocidního násilí ve světových dějinách jako byla likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocid v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa. "Událostí byla celá řada, je to fenomén, který je spojen s lidstvem od jeho počátku. Bohužel i v dnešní době se dějí takové věci na území Iráku a Sýrie, někteří odborníci považují za genocidní násilí i to, co se děje v Severní Koreji," uvedl Krbec.

Studium genocid chce centrum prosadit do základních, středních i vysokých škol. Nejvíce rozšířen je doposud obor ve Spojených státech. V Evropě obdobné centrum funguje třeba ve Švédsku nebo ve Velké Británii.

Od 10. do 16. července se v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční šestý ročník letního projektu Vlak Lustig, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Jeden vagon Vlaku Lustig, který je symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropu druhé světové války, byl přesunut na nádvoří bývalých kasáren v Terezíně. V minulých letech vlak vyjížděl do evropských zemí, aby připomněl oběti transportů. "Vagon jsme sem přesunuli z nádraží v Bohušovicích nad Ohří, odkud byli deportování vězni do tohoto ghetta," doplnil Krbec.

Centrum má naplánovány vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy od letoška do roku 2020. Partnerem centra je město Terezín.

Přečteno: 931x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terezín, genocida, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo