romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezíně se otevírá Centrum studia genocid. Šíření informací o genocidách je základ prevence, říká jeho ředitel

10.5.2017 10:41
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)

Centrum studia genocid Terezín se otevírá veřejnosti. V prostorách bývalého židovského ghetta jsou naplánovány vzdělávací a kulturní akce. Dnes centrum v Terezíně na Litoměřicku zahájilo činnost. Ředitel centra Šimon Krbec uvedl, že znalost o tom, co genocida je, je základem k prevenci.

Cílem centra je prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. "Bohužel popírání genocid je moment, kdy se společnost dostává do nevědomosti, a tím pádem může zločiny páchat znovu, což se v současné době děje v Turecku," uvedl Krbec.

Studium genocid podle Krbce pomáhá uchovat či v některých případech dokonce odhalit jejich historickou skutečnost. Ředitel centra připomněl, že boj proti fenoménu popírání genocid je hlavním důvodem, proč řada evropských států přijala legislativu, která popírání holokaustu staví mimo zákon.

Obor studií genocid je podle Krbce založen na srovnání různých případů genocidního násilí ve světových dějinách jako byla likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocid v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa. "Událostí byla celá řada, je to fenomén, který je spojen s lidstvem od jeho počátku. Bohužel i v dnešní době se dějí takové věci na území Iráku a Sýrie, někteří odborníci považují za genocidní násilí i to, co se děje v Severní Koreji," uvedl Krbec.

Studium genocid chce centrum prosadit do základních, středních i vysokých škol. Nejvíce rozšířen je doposud obor ve Spojených státech. V Evropě obdobné centrum funguje třeba ve Švédsku nebo ve Velké Británii.

Od 10. do 16. července se v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční šestý ročník letního projektu Vlak Lustig, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Jeden vagon Vlaku Lustig, který je symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropu druhé světové války, byl přesunut na nádvoří bývalých kasáren v Terezíně. V minulých letech vlak vyjížděl do evropských zemí, aby připomněl oběti transportů. "Vagon jsme sem přesunuli z nádraží v Bohušovicích nad Ohří, odkud byli deportování vězni do tohoto ghetta," doplnil Krbec.

Centrum má naplánovány vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy od letoška do roku 2020. Partnerem centra je město Terezín.

Přečteno: 963x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terezín, genocida, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo