romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezíně se otevírá Centrum studia genocid. Šíření informací o genocidách je základ prevence, říká jeho ředitel

10.5.2017 10:41
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)
Národní hřbitov v Terezíně (FOTO: Ladislav Faigl, Wikimedia Commons)

Centrum studia genocid Terezín se otevírá veřejnosti. V prostorách bývalého židovského ghetta jsou naplánovány vzdělávací a kulturní akce. Dnes centrum v Terezíně na Litoměřicku zahájilo činnost. Ředitel centra Šimon Krbec uvedl, že znalost o tom, co genocida je, je základem k prevenci.

Cílem centra je prosazení studia a výuky o příčinách, původu a důsledcích genocid, násilí, etnických čistek a masového vyvražďování ve světových dějinách. "Bohužel popírání genocid je moment, kdy se společnost dostává do nevědomosti, a tím pádem může zločiny páchat znovu, což se v současné době děje v Turecku," uvedl Krbec.

Studium genocid podle Krbce pomáhá uchovat či v některých případech dokonce odhalit jejich historickou skutečnost. Ředitel centra připomněl, že boj proti fenoménu popírání genocid je hlavním důvodem, proč řada evropských států přijala legislativu, která popírání holokaustu staví mimo zákon.

Obor studií genocid je podle Krbce založen na srovnání různých případů genocidního násilí ve světových dějinách jako byla likvidace původních obyvatel Ameriky a Austrálie, genocidy Arménů, nacistické genocidy Židů, Romů a dalších evropských národů a skupin obyvatel, genocid v Kambodži a Rwandě a dalších oblastech světa. "Událostí byla celá řada, je to fenomén, který je spojen s lidstvem od jeho počátku. Bohužel i v dnešní době se dějí takové věci na území Iráku a Sýrie, někteří odborníci považují za genocidní násilí i to, co se děje v Severní Koreji," uvedl Krbec.

Studium genocid chce centrum prosadit do základních, středních i vysokých škol. Nejvíce rozšířen je doposud obor ve Spojených státech. V Evropě obdobné centrum funguje třeba ve Švédsku nebo ve Velké Británii.

Od 10. do 16. července se v Centru studií genocid v Terezíně uskuteční šestý ročník letního projektu Vlak Lustig, v jehož rámci bude 14. a 15. července na programu divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Jeden vagon Vlaku Lustig, který je symbolickou připomínkou nacistických transportů křižujících Evropu druhé světové války, byl přesunut na nádvoří bývalých kasáren v Terezíně. V minulých letech vlak vyjížděl do evropských zemí, aby připomněl oběti transportů. "Vagon jsme sem přesunuli z nádraží v Bohušovicích nad Ohří, odkud byli deportování vězni do tohoto ghetta," doplnil Krbec.

Centrum má naplánovány vzdělávací, informační a kulturně-sportovní programy od letoška do roku 2020. Partnerem centra je město Terezín.

Přečteno: 935x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terezín, genocida, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo