romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezínských pamětních knihách je 80 tisíc jmen obětí holocaustu z českých zemí

Praha, 14.1.2016 10:16, (ROMEA)
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz

Před více než před 20 lety, v listopadu 1995, byly vydány první dva svazky Terezínských pamětních knih, které vůbec poprvé přinesly seznam obětí holokaustu z českých zemí. Účelem knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a také zachovat jejich památku, řekla na tiskové konferenci Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Další dvě knihy, mapující osudy rakouských a německých Židů, kteří žili v Terezíně, vyšly v letech 2000 a 2005. Dohromady všechny čtyři svazky obsahují přes 80.000 jmen.

"Když ta kniha vyšla, brali jsme to až s posvátnou úctou," řekla Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy, která přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.

Na knize spolupracoval i Toman Brod, který také přežil pobyt v Osvětimi. Podle svých slov byl spíše okrajovým činitelem. "Dělal jsem korektury, měl jsem na starosti výtvarnou úpravu knihy," řekl novinářům. Přiznal také, že ne všechny údaje v knihách jsou správné, při tak velkém množství dat to prý ani nebylo možné. "Jsem si ale jistý, že 99 procent správně je," dodal.

V návaznosti na svazky vznikla také elektronická databáze obětí holokaustu (http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/), která obsahuje stručné údaje o všech vězních terezínského ghetta deportovaných z českých i dalších zemí a těch, kteří do Terezína přišli v posledních dnech války s pochody smrti. Interní systém zahrnuje záznamy osob zavražděných během holokaustu, ale také těch, kteří se dožili osvobození v květnu 1945.

Vydání knih připomněl Institut v rámci třetího ročníku Dnů otevřené Jáchymky. Ty se konají 13. a 14. ledna v Praze, a mají připomenout historii bývalé židovské školy v Jáchymově ulici.

Škola se zapsala do dějin tím, že v letech 1940 až 1942 to byl jediný vzdělávací institut, do kterého mohli docházet židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště Židovského muzea v Praze, od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují připomínání holokaustu a dějin židovské kultury.
brf, ČTK
Přečteno: 689x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Terezín, oběť, Židé, Knihy, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo