romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezínských pamětních knihách je 80 tisíc jmen obětí holocaustu z českých zemí

Praha, 14.1.2016 10:16, (ROMEA)
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz

Před více než před 20 lety, v listopadu 1995, byly vydány první dva svazky Terezínských pamětních knih, které vůbec poprvé přinesly seznam obětí holokaustu z českých zemí. Účelem knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a také zachovat jejich památku, řekla na tiskové konferenci Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Další dvě knihy, mapující osudy rakouských a německých Židů, kteří žili v Terezíně, vyšly v letech 2000 a 2005. Dohromady všechny čtyři svazky obsahují přes 80.000 jmen.

"Když ta kniha vyšla, brali jsme to až s posvátnou úctou," řekla Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy, která přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.

Na knize spolupracoval i Toman Brod, který také přežil pobyt v Osvětimi. Podle svých slov byl spíše okrajovým činitelem. "Dělal jsem korektury, měl jsem na starosti výtvarnou úpravu knihy," řekl novinářům. Přiznal také, že ne všechny údaje v knihách jsou správné, při tak velkém množství dat to prý ani nebylo možné. "Jsem si ale jistý, že 99 procent správně je," dodal.

V návaznosti na svazky vznikla také elektronická databáze obětí holokaustu (http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/), která obsahuje stručné údaje o všech vězních terezínského ghetta deportovaných z českých i dalších zemí a těch, kteří do Terezína přišli v posledních dnech války s pochody smrti. Interní systém zahrnuje záznamy osob zavražděných během holokaustu, ale také těch, kteří se dožili osvobození v květnu 1945.

Vydání knih připomněl Institut v rámci třetího ročníku Dnů otevřené Jáchymky. Ty se konají 13. a 14. ledna v Praze, a mají připomenout historii bývalé židovské školy v Jáchymově ulici.

Škola se zapsala do dějin tím, že v letech 1940 až 1942 to byl jediný vzdělávací institut, do kterého mohli docházet židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště Židovského muzea v Praze, od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují připomínání holokaustu a dějin židovské kultury.
brf, ČTK
Přečteno: 764x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Terezín, oběť, Židé, Knihy, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo