romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezínských pamětních knihách je 80 tisíc jmen obětí holocaustu z českých zemí

Praha, 14.1.2016 10:16, (ROMEA)
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz

Před více než před 20 lety, v listopadu 1995, byly vydány první dva svazky Terezínských pamětních knih, které vůbec poprvé přinesly seznam obětí holokaustu z českých zemí. Účelem knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a také zachovat jejich památku, řekla na tiskové konferenci Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Další dvě knihy, mapující osudy rakouských a německých Židů, kteří žili v Terezíně, vyšly v letech 2000 a 2005. Dohromady všechny čtyři svazky obsahují přes 80.000 jmen.

"Když ta kniha vyšla, brali jsme to až s posvátnou úctou," řekla Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy, která přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.

Na knize spolupracoval i Toman Brod, který také přežil pobyt v Osvětimi. Podle svých slov byl spíše okrajovým činitelem. "Dělal jsem korektury, měl jsem na starosti výtvarnou úpravu knihy," řekl novinářům. Přiznal také, že ne všechny údaje v knihách jsou správné, při tak velkém množství dat to prý ani nebylo možné. "Jsem si ale jistý, že 99 procent správně je," dodal.

V návaznosti na svazky vznikla také elektronická databáze obětí holokaustu (http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/), která obsahuje stručné údaje o všech vězních terezínského ghetta deportovaných z českých i dalších zemí a těch, kteří do Terezína přišli v posledních dnech války s pochody smrti. Interní systém zahrnuje záznamy osob zavražděných během holokaustu, ale také těch, kteří se dožili osvobození v květnu 1945.

Vydání knih připomněl Institut v rámci třetího ročníku Dnů otevřené Jáchymky. Ty se konají 13. a 14. ledna v Praze, a mají připomenout historii bývalé židovské školy v Jáchymově ulici.

Škola se zapsala do dějin tím, že v letech 1940 až 1942 to byl jediný vzdělávací institut, do kterého mohli docházet židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště Židovského muzea v Praze, od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují připomínání holokaustu a dějin židovské kultury.
brf, ČTK
Přečteno: 712x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Terezín, oběť, Židé, Knihy, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo