romea - logo
26. května 2019 (neděle)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Terezínských pamětních knihách je 80 tisíc jmen obětí holocaustu z českých zemí

Praha, 14.1.2016 10:16, (ROMEA)
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz
Terezínský památník. Foto: Archiv Romea.cz

Před více než před 20 lety, v listopadu 1995, byly vydány první dva svazky Terezínských pamětních knih, které vůbec poprvé přinesly seznam obětí holokaustu z českých zemí. Účelem knih bylo zaznamenat jména a osudy terezínských vězňů a také zachovat jejich památku, řekla na tiskové konferenci Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. Další dvě knihy, mapující osudy rakouských a německých Židů, kteří žili v Terezíně, vyšly v letech 2000 a 2005. Dohromady všechny čtyři svazky obsahují přes 80.000 jmen.

"Když ta kniha vyšla, brali jsme to až s posvátnou úctou," řekla Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy, která přežila internaci v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.

Na knize spolupracoval i Toman Brod, který také přežil pobyt v Osvětimi. Podle svých slov byl spíše okrajovým činitelem. "Dělal jsem korektury, měl jsem na starosti výtvarnou úpravu knihy," řekl novinářům. Přiznal také, že ne všechny údaje v knihách jsou správné, při tak velkém množství dat to prý ani nebylo možné. "Jsem si ale jistý, že 99 procent správně je," dodal.

V návaznosti na svazky vznikla také elektronická databáze obětí holokaustu (http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/), která obsahuje stručné údaje o všech vězních terezínského ghetta deportovaných z českých i dalších zemí a těch, kteří do Terezína přišli v posledních dnech války s pochody smrti. Interní systém zahrnuje záznamy osob zavražděných během holokaustu, ale také těch, kteří se dožili osvobození v květnu 1945.

Vydání knih připomněl Institut v rámci třetího ročníku Dnů otevřené Jáchymky. Ty se konají 13. a 14. ledna v Praze, a mají připomenout historii bývalé židovské školy v Jáchymově ulici.

Škola se zapsala do dějin tím, že v letech 1940 až 1942 to byl jediný vzdělávací institut, do kterého mohli docházet židovští žáci a mohli v ní učit židovští pedagogové. V období komunistického režimu sloužila budova jako hlavní pracoviště Židovského muzea v Praze, od roku 2001 v ní sídlí Terezínská iniciativa a další organizace, které se věnují připomínání holokaustu a dějin židovské kultury.
brf, ČTK
Přečteno: 699x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Terezín, oběť, Židé, Knihy, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo