romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ústí vyhořela ubytovna. Lidé se tam vrátili, přestože je zamořená toxickým zplodinami. Nemají kam jít

Ústí nad Labem, 13.9.2013 17:12, (ROMEA)
Požár ubytovny v ústeckém Krásném Březně. Foto: Míra Brož
Požár ubytovny v ústeckém Krásném Březně. Foto: Míra Brož

V ústeckém Krásném Březně včera odpoledne vyhořela část ubytovny Freedom. Všichni obyvatelé museli dům opustit. Jde asi o 40 lidí, včetně dětí, z nichž někteří se do vyhořelých místností vrátili, protože nemají kam jít. Před pobytem zde varuje aktivista z Ústí nad Labem Miroslav Brož, který připomíná, že ubytovna je plná toxických výparů. Na místě zasahovali hasiči, policisté i záchranáři. Policie kvůli tomu uzavřela ulici U Pivovarské zahrady.

Dle dostupných informací začalo vjednom z pokojů hořet zřejmě od elektrického vařiče nebo od kouřících dýmovnic na štěnice. Při požáru museli hasiči evakuovat jedno z dětí pomocí žebříku, čtyři lidi vyvedli ven s dýchacími maskami. Zranění nikoho z nájemníků nebyla vážná, nadýchali se kouře. "Nevím, proč začalo hořet. Ucítil jsem smrad a za chvíli mi přestal fungovat počítač. Zjistil jsem, že nefunguje elektřina v celém domě," řekl vyšetřovatelům jeden z obyvatel domu Deníku.cz.

Podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe, který je celý den na místě, jsou třetí a čtvrté patro neobyvatelné, je proto potřeba vyřešit, kde jejich obyvatele ubytovat. Lidé zůstali v noci před domem, někteří z nich přečkali noc u příbuzných. Brzy ráno se někteří z nich do svých pokojů na ubytovně vrátili, přes varování hasičů, že je zamořena toxickými plyny. „Nyní vaří oběd. Několika dětem se však udělalo špatně a oni teď nevědí, co si mají počít,“ řekl Brož serveru Romea.cz.

Sdružení Konexe se snažilo kontaktovat náměstkyni pro sociální věci Kailovou, nepodařilo se jí ale zastihnout. Zanechalo proto vzkaz u její asistentky.

„Je třeba rychle něco podniknout. Někteří nájemníci nemají kam jít, Vrátili se proto do pater, v nichž hořelo, a dýchají toxické zplodiny. Ty jsou jedovaté a karcinogenní. Ti lidé jsou v nich od rána a hodně záleží na tom, jak dlouho tu budou pobývat, jestli jen den, či déle. Je to podobné jako u lidí zasažených živelnou katastrofou, město by proto lidem z ubytovny mělo pomoci a zajistit jim náhradní ubytování,“ je přesvědčen Brož.

Podle něj jde i bez požáru o katastrofální ubytovnu. Podle některých informací jsou zde ve sklepě udělané jakési „kobky“, v nichž část nájemníků žije. Sklepní okénka jsou z matného skla, takže informace nejde pořádně ověřit. „Požár možná vznikl v důsledku špatných podmínek na ubytovně,“ dodal Míra Brož.

Přečteno: 2369x
 

Kam dál:

Štítky:  

ubytovny, ubytovna, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo