romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

V úterý v Praze proběhne vernisáž výstavy o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu

29.6.2015 16:39
„Jako by nikdy neexistoval“ - výstava o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové.
„Jako by nikdy neexistoval“ - výstava o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové.

V úterý 30. 6. se bude od 18:30 konat vernisáž umělecké výstavy „Jako by nikdy neexistoval“ o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové v pražském Café v Lese (Krymská 12, Vršovice). Součástí programu je i přednáška Markuse Papeho, německého novináře žijícího v Praze, který se tematikou romského holocaustu dlouhodobě zabývá.

Výstavu tvoří citlivě domalovávané černo-bílé historické fotografie, texty a koláže. Michaela Pospíšilová-Králová, autorka artefaktů výstavy, svůj záměr vysvětlila takto: „Nešlo mi o vytvořeni dokumentárního souboru, ale spíše o zachycení atmosféry či mého pocitu z Hodonínku.“ V doprovodném textu píše: „Kousek nad Brnem je v lesích schováno místo, o kterém téměř nikdo neví. Nacisty nazvaný Cikánský tábor II se nacházel na malé silničce protínající les mezi Hodonínem a Kunštátem. Není zde šipka, cedule, nic, jako by nikdy neexistoval. Ten, kdo to zde zná, má možnost po neoznačené cestě odbočit a dostat se na místo, kde na louce, obklopené hlubokými lesy, stále stojí jeden z původních baráků tábora. Po celých desetiletích sloužil jako součást rekreačního střediska s bazénem, až se vláda před šesti lety rozhodla zde vybudovat důstojný památník.“

Mezi lety 1942 a 1943 zde bylo koncentrováno přes tisíc tři sta mužů, žen a dětí. Z nichž v důsledku nelidských podmínek, hladu a vysilující práce přes dvě stě zemřelo. Osm set dalších bylo zavlečeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Tábory v Hodoníně u Kunštátu i v Letech u Písku byly zakládány na základě německého nacistického výnosu, v obou však táborový personál tvořili výhradně Češi. Nacistický teror v tzv. Protektorátu Čechy a Morava přežila méně než desetina jeho Romů. Dodnes jeho pamětní místa čekají na pietní úpravu.

Přednášející Markus Pape k výstavě řekl: „Příběh hodonínského tábora je dodnes nadále neprávem zapomenutý ve srovnání s letským, o kterém se mezitím už dozvěděl i svět. Právě on však dokáže dovysvětlit důležité souvislosti genocidy českých Romů a Sintů za druhé světové války.“

Na úvod vernisáže František Lacko, romský sanitář z Prahy, který přednáší jako „živá kniha“ na pražských školách, recituje svědectví Františka Daniela, bývalého vězně tábora: Když mladému romskému kováři četníci odvezli otce do tehdy ještě „jen“ koncentračnímu tábora v Osvětimi, vydal se za ním, aby ho osvobodil. Na hranicích byl zatčen, uvězněn, útěkem o vlas unikl trestu smrti, skrýval se, až byl znovu zatčen a se svoji sestrou zavlečen do tábora v Hodonínku. Ve svých vzpomínkách popisuje například, jak tamní táborový personál zabíjel vězenkyni za trest. Ke konci provozování hodonínského tábora tam byla přivezená skupina vězňů z tábora Lety u Písku. S nimi si vězeň promluvil a dokázal tím porovnat životní podmínky v obou táborech.

Galerie Lesní směs
Přečteno: 942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Hodonín, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo