romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

V úterý v Praze proběhne vernisáž výstavy o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu

29.6.2015 16:39
„Jako by nikdy neexistoval“ - výstava o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové.
„Jako by nikdy neexistoval“ - výstava o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové.

V úterý 30. 6. se bude od 18:30 konat vernisáž umělecké výstavy „Jako by nikdy neexistoval“ o romském koncentračním táboře Hodonín u Kunštátu Michaely Pospíšilové-Králové v pražském Café v Lese (Krymská 12, Vršovice). Součástí programu je i přednáška Markuse Papeho, německého novináře žijícího v Praze, který se tematikou romského holocaustu dlouhodobě zabývá.

Výstavu tvoří citlivě domalovávané černo-bílé historické fotografie, texty a koláže. Michaela Pospíšilová-Králová, autorka artefaktů výstavy, svůj záměr vysvětlila takto: „Nešlo mi o vytvořeni dokumentárního souboru, ale spíše o zachycení atmosféry či mého pocitu z Hodonínku.“ V doprovodném textu píše: „Kousek nad Brnem je v lesích schováno místo, o kterém téměř nikdo neví. Nacisty nazvaný Cikánský tábor II se nacházel na malé silničce protínající les mezi Hodonínem a Kunštátem. Není zde šipka, cedule, nic, jako by nikdy neexistoval. Ten, kdo to zde zná, má možnost po neoznačené cestě odbočit a dostat se na místo, kde na louce, obklopené hlubokými lesy, stále stojí jeden z původních baráků tábora. Po celých desetiletích sloužil jako součást rekreačního střediska s bazénem, až se vláda před šesti lety rozhodla zde vybudovat důstojný památník.“

Mezi lety 1942 a 1943 zde bylo koncentrováno přes tisíc tři sta mužů, žen a dětí. Z nichž v důsledku nelidských podmínek, hladu a vysilující práce přes dvě stě zemřelo. Osm set dalších bylo zavlečeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Tábory v Hodoníně u Kunštátu i v Letech u Písku byly zakládány na základě německého nacistického výnosu, v obou však táborový personál tvořili výhradně Češi. Nacistický teror v tzv. Protektorátu Čechy a Morava přežila méně než desetina jeho Romů. Dodnes jeho pamětní místa čekají na pietní úpravu.

Přednášející Markus Pape k výstavě řekl: „Příběh hodonínského tábora je dodnes nadále neprávem zapomenutý ve srovnání s letským, o kterém se mezitím už dozvěděl i svět. Právě on však dokáže dovysvětlit důležité souvislosti genocidy českých Romů a Sintů za druhé světové války.“

Na úvod vernisáže František Lacko, romský sanitář z Prahy, který přednáší jako „živá kniha“ na pražských školách, recituje svědectví Františka Daniela, bývalého vězně tábora: Když mladému romskému kováři četníci odvezli otce do tehdy ještě „jen“ koncentračnímu tábora v Osvětimi, vydal se za ním, aby ho osvobodil. Na hranicích byl zatčen, uvězněn, útěkem o vlas unikl trestu smrti, skrýval se, až byl znovu zatčen a se svoji sestrou zavlečen do tábora v Hodonínku. Ve svých vzpomínkách popisuje například, jak tamní táborový personál zabíjel vězenkyni za trest. Ke konci provozování hodonínského tábora tam byla přivezená skupina vězňů z tábora Lety u Písku. S nimi si vězeň promluvil a dokázal tím porovnat životní podmínky v obou táborech.

Galerie Lesní směs
Přečteno: 930x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Hodonín, Holocaust, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo