romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vadí vám, jak média informují o Romech? Ozvěte se, vyzývá veřejnost organizace ROMEA

Praha, 10.11.2014 8:00, (ROMEA)
Narazili jste v médiích na článek, který vám přijde „přes čáru“? Je nepravdivý, neobjektivní, diskriminační, rasistický nebo jiným způsobem zavádějící? Pošlete link na romea@romea.cz.
Narazili jste v médiích na článek, který vám přijde „přes čáru“? Je nepravdivý, neobjektivní, diskriminační, rasistický nebo jiným způsobem zavádějící? Pošlete link na romea@romea.cz.

„Jednu z hlavních rolí ve společenském posunu k radikalizaci a extremismu ve vztahu k Romům hrají média,“ říká ředitel ROMEA, o.p.s. Zdeněk Ryšavý. „Stále častěji se v médiích všeho druhu setkáváme s tím, že novináři o Romech informují povrchně a bez znalosti či dostatečné reflexe souvislostí,“ přibližuje.

Nelíbí se vám články o Romech? Dejte nám o nich vědět. Pošlete link na romea@romea.cz.

ROMEA se proto rozhodla vyzvat veřejnost, které není způsob, jakým některá média o Romech informují, lhostejný, aby se neváhala ozvat. Zapojit se může každý, kdo v mediálním prostoru narazí na neobjektivní, lživý, diskriminační, rasistický nebo nějakým jiným způsobem zavádějící článek o Romech.

„Stačí napsat na náš email romea@romea.cz – a zaslat nejlépe přímo odkaz, v případě internetového média, v případě tištěného média nebo třeba televize či rozhlasu informaci, podle které se dá daný mediální výstup dohledat. My s redakcí navážeme dialog, poskytneme jí přesné informace, upozorníme na chyby a požádáme ji o objektivní přístup. Vybrané případy budeme medializovat, takže lidé budou mít možnost zpětné vazby,“ vysvětluje Ryšavý.

V čem konkrétně média chybují?

Často používají paušalizace a negativní stereotypy, zbytečně zdůrazňují etnicitu aktérů, obsah článků či reportáží bývá nepřesný. Výjimkou v posledních letech nejsou ani zcela vymyšlené zprávy, které média zveřejní a další je nekriticky přebírají. Příkladem za všechny je kauza romského pokladníka, který údajně okradl nově vzniklou Evropskou romskou stranu.

Mnohá média si také oblíbila pejorativní zkratku „nepřizpůsobivý“ nebo „nedotknutelný“, velmi problematická jsou navíc nekomentovaná a nerozporovaná tvrzení osob, které nejsou apriori vnímány jako rasisté – regionální i parlamentní politici, a to i zástupci stran, které nejsou pokládány za extremistické (například Jiří Čunek, Liana Janáčková, Jaroslav Doubrava nebo Tomio Okamura). „Dříve okrajová témata, která delší dobu razili extremisté, přebírají takzvaní demokratičtí politici a získávají tak na nich své politické body,“ říká Ryšavý.

Příčin zhoršování přístupu médií je více, mimo jiné snížení odpovědnosti vydavatelů, redakcí i novinářů za vlastní konání oproti prvnímu polistopadovému desetiletí. Média přestávají být předmětem kritiky, upřednostňují zisk před snahou o objektivitu zpravodajství a profesní etikou.

Velkým problémem je také diskriminace Romů při vstupu do médií v roli mediálních aktérů zpravodajství. Novináři často nerespektují Romy jako rovnocenné partnery představitelů většiny, kteří mají svůj názor, a také právo ho říct.

Negativní trendy, které organizace ROMEA dlouhodobě sleduje, poukazuje na ně a snaží se je vyvrátit, potvrdily statistické výsledky Analýzy mediálního zobrazení Romů v českých médiích Agentury pro sociální začleňování.

Kampaň vyzývající veřejnost k zapojení se do „watchdogové“ činnosti směrem k médiím – sledování a nelhostejnost ke způsobu, jakým některá média informují o Romech, je součástí projektu, který usiluje o snížení diskriminace a rasismu prostřednictvím objektivnějšího zobrazování Romů v médiích. Jeho součástí je také každodenní kontrola a náprava mediálních výstupů, romský mediální servis, vlastní zpracovávání romských témat pro zpravodajský server Romea.cz nebo podpora studentů žurnalistiky a mediální trénink.

VIDEO

loga-upravena

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Přečteno: 2532x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kampaň, Média, ROMEA, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo