Vadí vám, jak média informují o Romech? Ozvěte se, vyzývá veřejnost organizace ROMEA

„Jednu z hlavních rolí ve společenském posunu k radikalizaci a extremismu ve vztahu k Romům hrají média,“ říká ředitel ROMEA, o.p.s. Zdeněk Ryšavý. „Stále častěji se v médiích všeho druhu setkáváme s tím, že novináři o Romech informují povrchně a bez znalosti či dostatečné reflexe souvislostí,“ přibližuje.
ROMEA se proto rozhodla vyzvat veřejnost, které není způsob, jakým některá média o Romech informují, lhostejný, aby se neváhala ozvat. Zapojit se může každý, kdo v mediálním prostoru narazí na neobjektivní, lživý, diskriminační, rasistický nebo nějakým jiným způsobem zavádějící článek o Romech.
„Stačí napsat na náš email romea@romea.cz – a zaslat nejlépe přímo odkaz, v případě internetového média, v případě tištěného média nebo třeba televize či rozhlasu informaci, podle které se dá daný mediální výstup dohledat. My s redakcí navážeme dialog, poskytneme jí přesné informace, upozorníme na chyby a požádáme ji o objektivní přístup. Vybrané případy budeme medializovat, takže lidé budou mít možnost zpětné vazby,“ vysvětluje Ryšavý.
V čem konkrétně média chybují?
Často používají paušalizace a negativní stereotypy, zbytečně zdůrazňují etnicitu aktérů, obsah článků či reportáží bývá nepřesný. Výjimkou v posledních letech nejsou ani zcela vymyšlené zprávy, které média zveřejní a další je nekriticky přebírají. Příkladem za všechny je kauza romského pokladníka, který údajně okradl nově vzniklou Evropskou romskou stranu.
Mnohá média si také oblíbila pejorativní zkratku „nepřizpůsobivý“ nebo „nedotknutelný“, velmi problematická jsou navíc nekomentovaná a nerozporovaná tvrzení osob, které nejsou apriori vnímány jako rasisté – regionální i parlamentní politici, a to i zástupci stran, které nejsou pokládány za extremistické (například Jiří Čunek, Liana Janáčková, Jaroslav Doubrava nebo Tomio Okamura). „Dříve okrajová témata, která delší dobu razili extremisté, přebírají takzvaní demokratičtí politici a získávají tak na nich své politické body,“ říká Ryšavý.
Příčin zhoršování přístupu médií je více, mimo jiné snížení odpovědnosti vydavatelů, redakcí i novinářů za vlastní konání oproti prvnímu polistopadovému desetiletí. Média přestávají být předmětem kritiky, upřednostňují zisk před snahou o objektivitu zpravodajství a profesní etikou.
Velkým problémem je také diskriminace Romů při vstupu do médií v roli mediálních aktérů zpravodajství. Novináři často nerespektují Romy jako rovnocenné partnery představitelů většiny, kteří mají svůj názor, a také právo ho říct.
Negativní trendy, které organizace ROMEA dlouhodobě sleduje, poukazuje na ně a snaží se je vyvrátit, potvrdily statistické výsledky Analýzy mediálního zobrazení Romů v českých médiích Agentury pro sociální začleňování.
Kampaň vyzývající veřejnost k zapojení se do „watchdogové“ činnosti směrem k médiím – sledování a nelhostejnost ke způsobu, jakým některá média informují o Romech, je součástí projektu, který usiluje o snížení diskriminace a rasismu prostřednictvím objektivnějšího zobrazování Romů v médiích. Jeho součástí je také každodenní kontrola a náprava mediálních výstupů, romský mediální servis, vlastní zpracovávání romských témat pro zpravodajský server Romea.cz nebo podpora studentů žurnalistiky a mediální trénink.
VIDEO
Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a
Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz a
www.eeagrants.cz
Nepřehlédněte:
- ROMEA: Mediální watchdog není cenzura. Tady jsou důkazy!
- Analýza médií: Romská tématika často slouží k většímu zisku, objektivních zpráv je málo
- ROMEA pořádala mediální trénink. Chce zlepšit zobrazování Romů v médiích
Kam dál:
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- Ministr školství: Situace v bílinské škole je vykreslována hůř, než jaká doopravdy je. Ministerstvo školství podpoří 400 znevýhodněných škol téměř dvěma miliardami Kč
- Mladí romští aktivisté z České republiky bojují proti online nenávistným projevům
- V bílinské základní škole na bezpečnost dětí i učitelů dohlíží bezpečnostní agentura. Pomoc nabídla organizace ROMEA
- Jan Bendig a jeho partner Lukáš Rejmon se představí v novém díle reality show Výměna manželek
- Dezinformace a konspirace: cesta do hlubin zmatené a vyděšené duše
- Neživme dál předsudky vůči Romům, vyzývá sdružení Divé maky Slováky. Spustilo kampaň proti rasismu
- Diskuze: Jaký je obraz Romů v českém veřejném prostoru? Jak mediální obrazy ovlivňují konkrétní lidské životy?
- Historik Mižigár odsoudil rasistické narážky na Romy bojující na Ukrajině potom, co se objevila zpráva, že Romové ukořistili ruský tank
- HOAX: Ne, na záběrech rakouské televize není podvod související s pandemií COVID-19, jde o demonstraci klimatických aktivistů ve Vídni
- Nechutný vtip anglického komika o vyvražďování Romů. Prý to bylo pozitivum holokaustu
- Martin Freund k příběhu dívenky v balerinkách: Přestaňte si idealizovat chudobu
Štítky:
Kampaň, Média, ROMEA, ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53