romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve 13 městech se dnes u příležitosti Jom ha-šoa budou číst jména obětí holocaustu

24.4.2017 10:50
Během odpoledne lidé předčítali jména židovských a romských obětí koncentračních táborů. Foto: Romea.cz
Během odpoledne lidé předčítali jména židovských a romských obětí koncentračních táborů. Foto: Romea.cz

V Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad a nejméně v dalších 12 městech České republiky se dnes budou veřejně předčítat jména obětí holokaustu. Bude se tak dít tradičně u při příležitosti Jom ha-šoa, Dne vzpomínání na oběti holokaustu.

Vedle již tradičních měst, jako jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná, se letos ke čtení připojilo i Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy.

MÍSTA A ČASY KONÁNÍ

 • Brno, Moravské náměstí, 14 až 17 hodin
 • Blatná, Tř. J. P. Koubka, 14 až 15 hodin
 • Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí, 14 až 16 hodin
 • Klatovy, u pomníku obětem holocaustu na souběhu ulic Randova a Denisova, 14 až 16 hodin
 • Kolín, Karlovo náměstí, 14 až 16 hodin
 • Kosova Hora, Synagoga Kosova Hora, 14 až 15 hodin
 • Kutná Hora, Městská knihovna, 14 až 16 hodin
 • Liberec, náměstí Dr. E. Beneše, 14 až 15:30
 • Olomouc, Horní náměstí, 14 až 16 hodin
 • Plzeň, Smetanovy sady, U branky, 14 až 17 hodin
 • Praha, náměstí Jiřího z Poděbrad, 14 až 17 hodin
 • Sušice, náměstí Svobody, 14 až 15:30
 • Ústí nad Labem, piazzetta před Hraničářem, 14 až 15:30 hodin

Maratonu čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války, se zúčastní pamětníci holokaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací a lidé, kterým památka obětí není lhostejná.

V Praze svou účast přislíbili ministr kultury Daniel Herman, izraelský velvyslanec Daniel Meron a slovenský velvyslanec Peter Weiss.

Pochod a vzpomínková akce včera v Praze připomněly památku obětí holokaustu

 Zhruba tři stovky lidí si včera odpoledne ve Valdštejnské zahradě v Praze zúčastnily vzpomínkovému programu Všichni jsme lidi, kterému předcházel pochod ulicemi pražského židovského města. Akce proti antisemitismu se konala už počtrnácté. Pořádala ji česká pobočka organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.

"Antisemitismus není nový. Objevuje se v různých podobách. V posledním roce jsme viděli dramatický nárůst počtu antisemitských útoků v Evropě a severní Americe. Byl to nejhorší rok od nacistické éry," uvedl na shromáždění izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron.

Podle předsedy pořádající organizace Mojmíra Kalluse je kvůli sílícím výpadům události, při nichž přišlo o život šest milionů lidí, nutné připomínat i dnes. Letošní akce se zúčastnily také Evelina Merová a Judith Rosenzweigová, které prošly terezínským ghettem. Obě pobývaly v pokoji 28. Z celkem 60 dívek, které v něm byly, jich přežilo 15. Jejich osudy a vzpomínky přibližuje kniha Děvčata z pokoje 28.

"Všechny jsme byly ročník 1930. Tak dobře jsme se snesly, nikdy jsme se nehádaly. Vychovatelka nám pomáhala, abychom se učily. Od deseti let jsme do školy chodit nemohly. Vždy na chodbě dával někdo pozor, jestli nejde prohlídka. Když ano, začaly jsme zpívat. Byla tam děvčata s krásným hlasem, zpívala v opeře Brundibár, bohužel se domů nevrátila," vypráví Judith Rosenzweigová, která žije v izraelské Haifě. Do židovského státu se dostala hned po jeho vzniku v roce 1948.

Evelina Merová bydlí v Praze. Z osvětimského tábora se dostala do tehdejšího Sovětského svazu, kde ji adoptovala rodina lékaře. Do Československa se vrátila v roce 1960. "Díváme se na svět trošku jinak. Máme jinou stupnici hodnot. Někdy se nám nářky a hádky zdají malicherné, protože jsme poznaly, že život je o něčem jiném," řekla Evelina Merová.

Podle ní by člověk měl vnímat jen to důležité a s nepodstatnými věcmi by si neměl dělat starosti. "A nedělat také nic proti svému svědomí, i když je to někdy těžké. Člověk nemusí plnit všechny rozkazy, když jsou proti lidskému svědomí," dodala. Judith Rosenzweigová by si zas přála, aby byl všude na světě klid a mír. "Nemá cenu se navzájem zabíjet pro nic za nich a ztrácet drahé lidi, nemá to žádný výsledek," řekla Rosenzweigová.

Jom ha šoa, den vzpomínání

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů veřejnost přípomíná památku obětí holocaustu. Připadá na dubnové výročí povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943.  Měsíc trvající boj mezi obyvateli ghetta, kteří kladli wehrmachtu houževnatý odpor, měl za následek 56.000 zabitých či deportovaných lidí, neoficiální údaje mluví až o 70.000 obětech.

Za války nacisté zavraždili šest milionů lidí židovského původu. Z Čech a Moravy jich zahynulo 80.000; z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů. Z celkového počtu přes 5 000 českých a moravských Romů, uvězněných v osvětimském komplexu i v jiných táborech, se po osvobození vrátilo asi 600. Nacistický teror tak přežila v českých zemích asi jen desetina původních Romů.

Přečteno: 1080x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Romové, Židé, Varšava, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo