romea - logo
23. dubna 2021 (pátek)
svátek má Vojtěch

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve sdružení ROMEA vyhrává Karel Schwarzenberg, někteří volit nepůjdou

Praha, 23.1.2013 13:11, (ROMEA)
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg

Většina lidí, kteří pracují ve sdružení ROMEA bude ve druhém kole prezidentských voleb volit Karla Schwarzenberga. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi zaměstnanci udělal server Romea.cz. Někteří se druhého kola nezúčastní. Rovněž mezi facebookovými fanoušky ROMEA, o. s. vede Schwarzenberg.

Jarmila Balážová, předsedkyně ROMEA, o. s.

bude volit KARLA SCHWARZENBERGA

K volbám já osobně přistupuji velmi pragmaticky. Mám spoustu informací a snažím se hledat další. Vycházím ale při rozhodování spíše než z jednorázových úspěchů či naopak selhání kandidátů například v televizních debatách z dlouholetých, nejlépe z celoživotních postojů jednotlivých uchazečů. Dost mě mrzí, kolik lidí v mém okolí prohlašuje, že podruhé už k urnám nepůjde, neboť nesouhlasí ani s jedním z kandidátů. Neupírám jim tohle zásadní právo jejich rozhodnutí pochopitelně, ale mnohdy mi přijde tak trochu alibistické, možná i dětinské, taky je možná výrazem stagnace a znechucení z politiky. Od začátku bylo jasné, že z devíti prostě mohli postoupit jen dva a teď jeden z nich bude následujících pět let spoluovlivňovat atmosféru v této zemi, morálku a také spoluvytvářet pozici ČR v zahraničí. Nechci zůstat doma a pak jen skuhrat, kdo že to je prezidentem a současně mít zdánlivě “čisté“ ruce, neboť já nevolila. A prázdnou obálku, jak radí pan europoslanec Zahradil, také rozhodně do urny házet nebudu.

Rozhodla jsem se; Karel Schwarzenberg mě v minulosti zklamal několika pro mě zásadními postoji, podivným auditem v cause Jiří Čunek, přechody z jedné politické strany do druhé, spojenectvím s Miroslavem Kalouskem a vím, že je členem této vlády, která není zrovna vzorkem stability, čistoty a sociální citlivosti. Vím ale také o jeho mnoha dobrých činech, dlouholetých postojích, charitativních aktivitách (i ve prospěch Romů, cizinců, slabších spoluobčanů), o jeho dlouholeté a vytrvalé podpoře disentu. A Miloše Zemana bych za prezidenta nerada. Kromě všeho zde jmenovaného mými kolegy mi vadí Zemanův populismus (mimochodem používáme i v otázkách týkajících se postavení Romů, o čemž jsem se osobně přesvědčila), samolibost podobná té Klausově, podivná spojenectví s mafiemi, schopnost výrazně manipulovat masy a také míra do nebe volající nekorektnosti jeho volebního týmu. Svým hlasem tedy rozhodně podpořím Karla Schwarzenberga.

Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel ROMEA, o. s.

bude volit KARLA SCHWARZENBERGA

V prvním kole jsem volil Táňu Fischerovou. Nečekal jsem, že postoupí do druhého kola. Její kampaň "nekampaň" neměla šanci konkurovat ostatním, a proto je zisk více jak tří procent poměrně velký úspěch. Tento „úspěch“ je však na nic. Postupují jen dva a Táňa Fischerová dostatečně neukázala, že opravdu chce být prezidentkou, tak jak to jasně deklarovali vítězové Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg nebo i třetí a čtvrtý Fischer a Dientsbier.

Volby byly demokratické a svobodné, vítězové jsou jasně dáni. Půjdu volit i ve druhém kole, protože využít právo volby pokládám za něco, za co jsem v roce 1989 stál na náměstí a cinkal klíči.
Miloš Zeman je pro mě naprosto nevolitelný a poslední dny jeho agresivní xenofobní kampaně mě jen utvrzují, že takového člověka na hradě nechci. Nechci pokračovatele současného prezidenta Klause, nechci, aby se v ČR mohl prosadit ruský model pseudodemokracie, kde si premiér a prezident pravidelně střídají své funkce.

Prezidentské volby nejsou referendem o současné vládě, ke které mám celou řadu výhrad. Možnost sesadit vládu Petra Nečase budeme mít teoreticky až v roce 2014. Nyní volíme prezidenta.
Ke Karlu Schwarzenbergovi mám celou řadu výhrad, ale přesto ho budu volit!

František Kostlán, redaktor serveru Romea.cz

Nebude volit nikoho

Prezident má větší rozhodovací možnosti, než sami kandidáti připouštějí. Může působit na veřejné mínění, kdykoli se účastnit zasedání vlády a parlamentu, a své kompetence vykládat po svém, jak to činí Klaus. Proto je z obecného pohledu důležité, kdo na hradě zasedne. U kandidátů, kteří postoupili, však důležitost volby již neplatí, pro zemi by bylo lepší, kdyby nevyhrál sani jeden z nich.

Karel Schwarzenberg založil TOP 09, čímž v politice udržel Kalouska. Poté dokola opakoval některé z Kalouskových nesmyslů - například, že zrušení anonymních akcií, díky nimž zůstávají skryti zloději a korupčníci, by poškodilo naše hospodářství. A asociální politika vlády, které je pan S. prvním místopředsedou, je pro ty nejchudší likvidační a leckdy i ponižující.

Miloš Zeman je společně s Klausem symbolem opoziční smlouvy. I díky němu do politiky pronikly

  • gangsterské metody - objednání vraždy novinářky sekretářem ministra zahraničí Jana Kavana (dosadil ho tam Šlouf),
  • estébácké metody - vypracovaná diskreditační kampaň s názvem Olovo na Petru Buzkovou jedním ze Zemanových poradců,
  • protidemokratické tažení - spolu s ODS chtěli prostřednictvím nového volebního zákona zlikvidovat konkurenční politické strany,
  • rozdělení moci, pašalíků a prebend mezi ČSSD a ODS, provázené masivní korupcí.

Zeman za to nikdy nepřijal politickou odpovědnost. A nemáme záruku, že by se dnes choval lépe. V předvolební kampani se Zeman navíc projevil jako šovinista a xenofob. Nevíme ani nic bližšího o jeho opilství, nakolik ovlivňuje jeho myšlení a rozhodování.

Ve druhém kole proto nebudu volit ani jednoho z kandidátů.

Adéla Gálová, redaktorka a produkční časopisu Romano voďi

bude volit KARLA SCHWARZENBERGA

Stěžejní význam této formy prezidentské volby tkví podle mého názoru v její roli jednoho z instrumentů systému přímé demokracie, v jejímž rámci se bezprostřední součástí politického dění stávají sami občané - z vývoje společenských nálad v ČR v posledních letech usuzuji, že mají její obyvatelé podobného analgetika zapotřebí.

V prvním kole jsem se bohužel ze zdravotních důvodů nakonec k urně nedostala. Osoba, již jsem zamýšlela volit, neprošla občanským sítem ani do první pětice, příště nejspíš nezbyde než volit o něco pragmatičtěji. Ve druhém kole nakonec, ač se skřípěním zubů, volit budu. Bedlivě sleduji televizní duely, diskuse na sociálních sítích, argumentace přátel a známých i komentáře jednotlivých novinářů a dospěla jsem k názoru, že má soukromá iritabilita mírou všeobecné adorace K.Schwarzenberga, založené mnohdy spíš na póze a stádním efektu než na kandidátových reálných přednostech a zásluhách (ačkoli se sluší dodat, že velmi oceňuji například jeho aktuální vyjádření k Benešovým dekretům), má v daném případě menší relevanci než potřeba zamezit tomu, aby byl do prezidentského úřadu uveden člověk, jehož některá politická rozhodnutí měla v minulosti zásadní neblahý dopad na celospolečenskou atmosféru, jemuž jsou vlastní xenofobní postoje a jehož sebestřednost si v ničem nezadá s velikášstvím prezidenta současného.

Jitka Votavová, pracovnice na antidiskriminační lince

bude volit KARLA SCHWARZENBERGA

Prezidentská volba je hlavním tématem velké části české společnosti. Trochu rozruchu do stojatých vod. Přesto si nemyslím, že by druhé kolo a zvolení nové hlavy státu mělo znamenat nějaký velký průlom, který by měl za následek významnou nebo snad dokonce výrazně pozitivní změnu atmosféry ve společnosti.

I tak se ale k volbám chystám. Volit budu Karla Schwarzenberga. A důvodem mi pro tuto volbu není sympatie vůči jeho osobě nebo jeho politickým aktivitám - k těm mám vzhledem k asociálnímu směřování vlády, které je místopředsedou, a ochranářskému přístupu ke Kalouskovým výstupům naopak velmi kritický postoj - ale jednoduše nechci, aby v čele naší země stál Miloš Zeman. Po Václavu Klausovi druhý hlavní tvůrce opoziční smlouvy, která tehdejší ODS a ČSSD zajišťovala nerušené vládnutí, protože opozice zanikla a zásadní kontrolní mechanismus v rámci demokratického uspořádání s ní.
Osobně nerozumím tomu, že tolik lidí má stále kratší a kratší paměť, ale to zřejmě není nic neobvyklého. Naštěstí je možné si některé zapomenuté okamžiky, které hýbaly „českým světem“, připomenout, například si pustit dokument „Vládneme, nerušit“, který odvysílala před necelými třemi měsíci Česká televize.

Čistý štít, který považuji za přední rys každého potenciálního prezidenta, nemá ani jeden z nich. Ale Schwarzenberg bude podle mého názoru mnohem menší ostudou pro náš stát než Zeman.

Fanoušci ROMEA, o. s. na Facebooku volí Schwarzenberga

Fanoušci sdružení ROMEA, kteří hlasovali v anketě na Facebooku upřednostňují také Karla Schwarzenberga. Ten získal celkem 82 hlasů. Miloši Zemanovi vyjádřilo podporu 23 fanoušků. K volbám nechce podle ankety jít 37 fanoušků sdružení ROMEA na Facebooku.

anketa-prezident2012.jpg

"Ne, že bych ho chtěl Schwarzenbergovi dát, ale je to podle mě mnohem menší nebo skoro žádný zlo oproti Zemanovi," napsal pod anketu Michal Kolman. Emílie Žigová má jiný názor. "Já myslím, že každý obyčejný člověk, který nesouhlasí s tím, co se děje za poslední 3 roky, že to je jedno z nejhorších období pro lidi a ti, kteří nesouhlasí s tím, co se děje, jaký zákony se vytváří proti lidem, tak by měli volit Zemana," napsala Žigová.

"Karel je možná v jádru dobrý člověk, ale vůči Romům má vroubek! Je v této asociální vládě a Romům od revoluce je nejhůře. Zeman dá této i příští vládě pěkně zabrat a navíc je to inteligentní chlap. Je mu rozumět a Romy bude podporovat můj hlas má na 100%," napsal další volič Miloše Zemana vystupující pod přezdívkou Beng Bengoro.

Zcela odlišný názor na Miloše Zemana vyjádřil Petr Jano: "Za vším co nyní je možné hodnotit od pana Miloše Zemana, je jen jeho rafinovaná vypočítavost. V nedávné minulosti, byly parlamentní volby, a strana Miloše Zemana, ZEMANOVCI, byla velkou příčinou, že ČSSD nemohla ustanovit vládu i když zvítězila. A nyní z taktických a velice prekérních politických a zastrašovacích metod, ČSSD veřejně "podporuje" pana Zemana na post prezidenta ČR. Vážení, vy jste si mnozí nevšimli, že morálně čistí politici jako je Jiří Dienstbier, se postavili proti té podpoře. A už jeho vlastní strana, jej začíná dehonestovat. V Liberci již jej nenominovali do funkce místopředsedy ČSSD!! Tady vidíte, že už pan Zeman dělá politiku tlaku..."

Přečteno: 1647x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo