romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve stanovém táboře v Malešicích se první den ubytovalo 92 romských uprchlíků z Ukrajiny

2.6.2022 13:14
Pražští hasiči dokončili 31. 5. 2022 stavbu stanů v Malešicích pro ukrajinské uprchlíky především z hlavního nádraží. (FOTO: HZS Praha)
Pražští hasiči dokončili 31. 5. 2022 stavbu stanů v Malešicích pro ukrajinské uprchlíky především z hlavního nádraží. (FOTO: HZS Praha)

V uprchlickém stanovém táboře v pražských Malešicích, který ve středu začal fungovat, se první den ubytovalo 92 uprchlíků z Ukrajiny. Tábor je určen pro romské ukrajinské uprchlíky, kteří pobývali na hlavním nádraží. Ve druhém táboře v Troji, který vznikl v polovině května, je nyní 118 běženců. Na twitteru to dnes ráno uvedli pražští hasiči.

Stanový tábor v Malešicích nabízí dočasné ubytování uprchlíkům, kteří na hlavním nádraží přebývali v nevyhovujících podmínkách. Někteří mají dvojí občanství, často maďarské, jiným chybí doklady či potvrzení o vstupu do schengenského prostoru. V Malešicích počkají do doby, než se podaří potvrdit jejich občanství a následně odjedou vlakem například do Maďarska. Lidé, kteří chtějí v metropoli zůstat nebo cestují dál, do tábora nemohou.

VIDEO

Na hlavním nádraží zároveň k 1. červnu přestaly působit neziskové organizace, které běžencům pomáhaly. Na místě by měla dále působit cizinecká policie, uprchlíci tam pouze získají informace o dalších možnostech tak, jak tomu bylo na začátku války.

Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků. Asistenční centrum KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 94.000 běženců.

Hlavní město ve středu rozhodlo, že centrum kvůli jeho přetíženosti od 15. června uzavře. Za to si vysloužilo kritiku některých hejtmanů. Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Ministr vnitra Víta Rakušan (STAN) uvedl, že ČR se zvládne o uprchlíky postarat i při uzavřené pražského asistenčního centra. O situaci v Praze je ochoten s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a Rakušanem jednat premiér Petr Fiala (ODS).

Přečteno: 728x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Uprchlíci, Praha, Neziskový sektor, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo