Ve Šternberku se vyhrocuje napětí mezi dvěma skupinami Romů

Ve Šternberku se vyhrocuje dlouhodobé napětí mezi dvěma skupinami Romů a současně jejich soužití s ostatními obyvateli. Situací už se zabývala i radnice. Letité rozpory totiž přerostly ve vzájemné útoky znesvářených Romů a potyčky se často odehrávaly na veřejnosti v centru města. Informuje o tom server iDnes.cz.
"Na základě stížností a připomínek občanů k narůstajícím problémům občanského
soužití s romskou komunitou, zejména v lokalitách Olomoucká a Bezručova, radnice
řešila návrhy, které by měly přispět k celkovému zklidnění situace," sdělila
mluvčí šternberské radnice Irena Černocká
V létě se ve městě uskutečnilo i sociologické šetření v romských rodinách, které
se týkalo právě možnosti vyřešení konfliktů v místní romské komunitě. Podle
Daniela Topinky ze společnosti SocioFactor Romové cítí situaci stejně negativně
jako další občané města a sami nevidí východisko z aktuální situace. Mají ale
snahu třecí plochy a konflikty co nejvíce zmírnit.
"Když se se zástupci těch dvou znepřátelených skupin sejdeme, tak každá tvrdí, že to zavinila ta druhá. Jsou to dvě rodové skupiny, které proti sobě brojí," popsal předseda šternberské pobočky Společenství Romů na Moravě Vilém Král.
Ten vidí základ v práci s malými dětmi ve školách a také možnostech najít pracovní uplatnění pro Romy. Přiznává ale, že jde o běh na delší trať. "Romská komunita má z hlediska sociálního začlenění úplně jiný styl života. I jiné právní vědomí," míní Král.
Krajská koordinátorka také doporučila zaktivizovat občanská sdružení se zaměřením na sociální projekty, přimět ke spolupráci dětské lékaře a posílit pozici romské asistentky ve škole.
"Za prioritu považujeme úzkou spolupráci se školami, policií, úřadem práce, neziskovými organizacemi a samotnou romskou komunitou," shrnul šternberský starosta Stanislav Orság.
Nepřehlédněte:
- Soud zprostil viny dva Romy, kteří si vyřizovali účty střelbou
- Za střelbu ve Šternberku jsou dva muži obviněni z pokusu vraždy
Kam dál:
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Jak pracovat s romskými, neromskými i jinak smíšenými skupinami. Vychází kniha Meziprostory Dany Moree
- Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe. Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů. Zapojí se i zpravodajský server Romea.cz
- V Táboře pracují dva romští poradci, řešili napadení romského chlapce, pořádali i seminář o sociokulturních specifikách Romů
- VIDEO: Zhruba 90 ukrajinských uprchlíků, Romů i Neromů, bydlí v ubytovně v Mladé Boleslavi
- Unikátní projekt Rodina odvedle 2021 byl přes pokračující pandemii úspěšný! Uskutečnilo 30 setkání českých rodin a rodin cizinců
- Matiční ulice, ve které stála zeď oddělující Romy od ostatních obyvatel, se možná přejmenuje
- Roman Koky: Romové mají k majoritě lepší vztah než majorita k Romům
- Unikátní projekt Rodina odvedle 2021 je za dveřmi! Možná i za těmi vašimi!
- Mikuláš Vymětal: Křesťanská rétorika se určitým politickým skupinám hodí k šíření předsudků a nenávisti
- V Táboře budou mít dva romské poradce, jeden bude Rom, druhý Čech. Většinu nákladů zaplatí Norské fondy
- V Sokolově napadla skupina agresivních mladíků romské dítě a pak další Romy. Eskalaci konfliktu zabránila policie, která celý incident vyšetřuje
Štítky:
SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY
