romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Šternberku se vyhrocuje napětí mezi dvěma skupinami Romů

Šternberk, 8.10.2012 16:49, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ve Šternberku se vyhrocuje dlouhodobé napětí mezi dvěma skupinami Romů a současně jejich soužití s ostatními obyvateli. Situací už se zabývala i radnice. Letité rozpory totiž přerostly ve vzájemné útoky znesvářených Romů a potyčky se často odehrávaly na veřejnosti v centru města. Informuje o tom server iDnes.cz.

"Na základě stížností a připomínek občanů k narůstajícím problémům občanského soužití s romskou komunitou, zejména v lokalitách Olomoucká a Bezručova, radnice řešila návrhy, které by měly přispět k celkovému zklidnění situace," sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká

V létě se ve městě uskutečnilo i sociologické šetření v romských rodinách, které se týkalo právě možnosti vyřešení konfliktů v místní romské komunitě. Podle Daniela Topinky ze společnosti SocioFactor Romové cítí situaci stejně negativně jako další občané města a sami nevidí východisko z aktuální situace. Mají ale snahu třecí plochy a konflikty co nejvíce zmírnit.

"Když se se zástupci těch dvou znepřátelených skupin sejdeme, tak každá tvrdí, že to zavinila ta druhá. Jsou to dvě rodové skupiny, které proti sobě brojí," popsal předseda šternberské pobočky Společenství Romů na Moravě Vilém Král.

Ten vidí základ v práci s malými dětmi ve školách a také možnostech najít pracovní uplatnění pro Romy. Přiznává ale, že jde o běh na delší trať. "Romská komunita má z hlediska sociálního začlenění úplně jiný styl života. I jiné právní vědomí," míní Král.

Krajská koordinátorka také doporučila zaktivizovat občanská sdružení se zaměřením na sociální projekty, přimět ke spolupráci dětské lékaře a posílit pozici romské asistentky ve škole.

"Za prioritu považujeme úzkou spolupráci se školami, policií, úřadem práce, neziskovými organizacemi a samotnou romskou komunitou," shrnul šternberský starosta Stanislav Orság.

fk, iDnes.cz
Přečteno: 1324x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo