romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dnes proběhne v Letech u Písku pietní akt za romské oběti nacismu. Někteří aktivisté budou blokovat prasečí farmu

24.4.2015 15:25, (AKTUALIZOVÁNO 13. 5. 2015, 10:00)
Pámátník v Letech u Písku.  Foto: František Kostlán
Pámátník v Letech u Písku. Foto: František Kostlán

Dnes, ve středu 13. května, se uskuteční pietní akt romským obětem nacismu na místě Památníku Lety. Vzpomínku tradičně pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH v ČR), který sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech.

Při pietním aktu v půli května se každý rok v Letech potkávají přeživší vězňové romského tábora a pozůstalí po obětech společně s osobnostmi českého politického a náboženského života. Ve velkém počtu také přicházejí zástupci diplomatického sboru v ČR, neziskového sektoru a médií.

Letos uplyne přesně 20 let od slavnostního otevření památníku. Ten odhalil 13. května 1995 prezident Václav Havel.

Pietního aktu se i tento rok zúčastní celá řada velvyslanců, svého zástupce do Let vyšle i prezidentská kancelář nebo různá ministerstva. Kromě dalších se pietního aktu zúčastní například velvyslanec Spojených států amerických Andrew H Schapiro, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministra pro lidská práva zastoupí jeho tisková mluvčí Jarmila Balážová.

Aktivisté ze sdružení Konexe chtějí stejně jako minulý rok blokovat prasečí farmu, která částečně stojí na místě bývalého tzv. cikánského tábora. Blokáda by podle nich měla začít po oficiálním pietním aktu ve středu odpoledne. Blokádníci usilují o odstranění farmy z míst romské genocidy.

Pozvánka na oficiální Pietní akt

Bezplatná doprava z Prahy a zpět autobusem

Odjezd autobusu: 10:00, před hlavní branou autobusového nádraží Praha – Florenc, pod mostem magistrály, u konečné zastávky městského autobusu č.133. ( zadní část budovy Muzea Hl. města Prahy).

Autobus je kapacitně omezen, včas se proto přihlaste na níže uvedený kontakt:

Email - ruzicka.vporh@seznam.cz, nebo tel.: 603 247617.

Vážení,

dovolte, abych Vás jménem přeživších vězňů nacistických koncentračních táborů a pozůstalých po obětech pozval na pietní akt.

Pro komunitu původních českých Romů a Sintů je tento akt významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu a většině připomenout, že existujeme a že patříme do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií.

Pietní akt má svoji tradici a své místo v kalendářích velvyslanců zastupitelstev států v ČR, významných osobností politiky a kultury, pozůstalých po obětech, církevních představitelů, představitelů židovských organizací, zástupců organizací a spolků, médií a dalších. Je místem, kde Romové zároveň vyjadřují svá přání a tužby.

Nese se v důstojném duchu romského uctívání, v přátelské atmosféře.

Pietní vzpomínku ozvláštní národnostně smíšený dětský orchestr Nadačního fondu Harmonie, který naplňuje vizi El Sistemy – hudební vzdělávání využívající dokonalosti hudby jako prostředku ke zlepšení života dětí a společnosti.

Z obce Lety na pohřebiště obětí, místo aktu vede naučná stezka vybavena informačními tabulemi - 1,5km, cesta, po které vězňové směřovali do KT Lety.

Parkování autobusů a osobních vozidel je možné v areálu památníku.

K dispozici je zde sanitární zařízení

Za pozůstalé, Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR

Program

12:00 – Česká hymna a hymna romských vězňů KT

12:10 – Přivítání a připomenutí výročí 70 letého osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim

12:15 – Položení květin k pomníku 13:00 Duchovní slovo

13:20 – Malé kulturní zamyšlení

13:30 – Proslovy

14:10 – Zakončení oficiální části pietního aktu, prohlídka pietní úpravy, odjezd do Mírovic (3km) na farní hřbitov k položení květin na hroby dětských obětí.

Proslovy

  • Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec, Velvyslanectví Francouzské republiky
  • Andrew H Schapiro, velvyslanec, Velvyslanectví spojených států Amerických
  • Freytag von Loringhoven, velvyslanec, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo
  • Gary Koren, velvyslanec, Velvyslanectví Státu Izrael
  • Tím Voase, zástupce velvyslance, Velvyslanectví Velké Británie
  • Vojtěch Eliáš, Česká biskupská konference (ČBK), národní ředitel Pastorace Romů
  • Miroslav Kováč, předseda Forum cz, o. s.
  • Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR o. s.
Přečteno: 1363x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo