romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V uprchlických stanových táborech v Praze je 209 lidí

30.6.2022 22:01
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Praze v Troji (FOTO: repro video HZS Praha)
Romští uprchlíci z Ukrajiny v Praze v Troji (FOTO: repro video HZS Praha)

V uprchlických táborech pro romské uprchlíky z Ukrajiny je v současné době 209 lidí. Na dotaz ČTK to po jednání magistrátního krizového štábu řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Praha je podle něj dlouhodobě přetížená a postrádá kapacity pro uprchlíky. Magistrát proto uzavřel k 15. květnu Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které odbavilo od začátku války na Ukrajině 99.881 uprchlíků. Centrum se znovu otevře v pondělí 11. července.

"Situace ve stanových městečkách je v tuto chvíli vcelku stabilní. V Troji je 49 lidí a v Malešicích 160 lidí," řekl Hřib. Od zahájení provozu prošly městečky stovky lidí.

Na hlavním nádraží podle primátora ubylo uprchlíků, kteří zde nocovali. "Dnes tam byly prakticky pouze odjezdy," řekl Hřib. Úbytek lidí připisuje Hřib změně legislativy, kdy v případě, že je poskytováno nouzové přístřeší včetně stravy, tak není neposkytována humanitární dávka. Na nádraží fungovaly organizace, které poskytovaly uprchlíkům jídlo či hygienické potřeby. Tato pomoc byla od 1. června oficiálně ukončena.

První uprchlický tábor s kapacitou 150 lůžek otevřel magistrát v Troji v sobotu 14. května. První víkend zde našlo azyl 142 lidí. Na přelomu května a června potom začal fungovat tábor se stejnou kapacitou v Malešicích.

Hlavní město od začátku války letos v únoru již dvakrát vyčlenilo po 250 milionech korun na pomoc uprchlíkům. Kromě jednotlivých radnic podpořilo mimo jiné také organizace pomáhající uprchlíkům, kterým dalo zhruba 17,4 milionu korun. Peníze byly určeny na fungování takzvaných dětských adaptačních skupin nebo na potraviny a ubytování.

Přečteno: 305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Ukrajina, Migrace, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo