romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00

Iniciativa za důstojné  bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.

Demonstrace se bude konat před radnicí města Varnsdorf na náměstí Edvarda Beneše. Iniciativa ji svolala jako vyjádření podpory několika místním rodinám, jež byly během podzimu a zimy 2020/21 vystěhovány ze svých domovů v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, a to navzdory zimě i pandemii covidu-19. Město odmítlo vystěhovaným pomoci, a to i přesto, že mělo ve svém fondu volné byty. O celé kauze informoval jako první na začátku prosince zpravodajský server Romea.cz.

Na počátku ledna pak internetový deník A2larm.cz upozornil na další vystěhování a posléze publikoval i otevřený dopis starostovi Varnsdorfu Rolandu Sollochovi, ve kterém ho členky Iniciativy vyzývají k pomoci rodinám v nouzi.

„Vystěhovávání rodin probíhá postupně už několik měsíců, a to i přes tíživou situaci spojenou s šířením onemocnění covid-19. Proč se starosta ani radní o své obyvatele nestarají, je pro nás nepochopitelné a vzhledem k okolnostem i velice cynické,“ uvedla mluvčí Iniciativy Hana Blažková v tiskové zprávě.

Narážela na fakt, že město nechalo sice v nedávné době zrekonstruovat několik sociálních bytů, jejich velikost je však pro většinu potenciálních žadatelů nevhodná, a tudíž i nedosažitelná. „Celý systém je nefunkčně nastavený: město se sice může chlubit svou vybaveností, zároveň ale není připraveno pomoci těm, kdo pomoc skutečně potřebují,“ dodala Blažková.

Program čtvrtečního shromáždění připravila Iniciativa společně se zasaženými rodinami, na akci očekává okolo padesáti účastníků. Kromě již zmíněné bývalé ombudsmanky Anny Šabatové na místě promluví zástupkyně vystěhovaných. „Nejedná se o nijak bouřlivou demonstraci, chceme primárně vyjádřit podporu lidem, kteří se snaží dovolat pomoci a nikdo je neslyší. V dané situaci se podle nás jedná o nebezpečný precedens,“ řekla na závěr mluvčí Iniciativy.

Přečteno: 2275x
 

Kam dál:

Štítky:  

Varnsdorf, Bydlení, Demonstrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo