romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00

Iniciativa za důstojné  bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.

Demonstrace se bude konat před radnicí města Varnsdorf na náměstí Edvarda Beneše. Iniciativa ji svolala jako vyjádření podpory několika místním rodinám, jež byly během podzimu a zimy 2020/21 vystěhovány ze svých domovů v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, a to navzdory zimě i pandemii covidu-19. Město odmítlo vystěhovaným pomoci, a to i přesto, že mělo ve svém fondu volné byty. O celé kauze informoval jako první na začátku prosince zpravodajský server Romea.cz.

Na počátku ledna pak internetový deník A2larm.cz upozornil na další vystěhování a posléze publikoval i otevřený dopis starostovi Varnsdorfu Rolandu Sollochovi, ve kterém ho členky Iniciativy vyzývají k pomoci rodinám v nouzi.

„Vystěhovávání rodin probíhá postupně už několik měsíců, a to i přes tíživou situaci spojenou s šířením onemocnění covid-19. Proč se starosta ani radní o své obyvatele nestarají, je pro nás nepochopitelné a vzhledem k okolnostem i velice cynické,“ uvedla mluvčí Iniciativy Hana Blažková v tiskové zprávě.

Narážela na fakt, že město nechalo sice v nedávné době zrekonstruovat několik sociálních bytů, jejich velikost je však pro většinu potenciálních žadatelů nevhodná, a tudíž i nedosažitelná. „Celý systém je nefunkčně nastavený: město se sice může chlubit svou vybaveností, zároveň ale není připraveno pomoci těm, kdo pomoc skutečně potřebují,“ dodala Blažková.

Program čtvrtečního shromáždění připravila Iniciativa společně se zasaženými rodinami, na akci očekává okolo padesáti účastníků. Kromě již zmíněné bývalé ombudsmanky Anny Šabatové na místě promluví zástupkyně vystěhovaných. „Nejedná se o nijak bouřlivou demonstraci, chceme primárně vyjádřit podporu lidem, kteří se snaží dovolat pomoci a nikdo je neslyší. V dané situaci se podle nás jedná o nebezpečný precedens,“ řekla na závěr mluvčí Iniciativy.

Přečteno: 2640x
 

Kam dál:

Štítky:  

Varnsdorf, Bydlení, Demonstrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo