romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jirkov: Vzniknou lokality bez dávek na bydlení. Podle odborníků se problém jen přesune jinam

25.7.2017 11:00
Jirkov (FOTO: jirkov.cz)
Jirkov (FOTO: jirkov.cz)

Radní severočeského Jirkova chtějí jako první využít nového ustanovení v zákoně o hmotné nouzi - od prvního září omezí výplatu dávek na bydlení ve vybraných lokalitách. Výplatu dávek na bydlení zastaví v tzv. "oblastech se zvýšeným výskytem sociálně negativních jevů". Informoval o tom Denik.cz.

Peníze na nájem od státu nedostanou lidé, kteří se po 1. září přistěhují do Krušnohorské ulice, do čtvrti Nové Ervěnice nebo do Březence. Nájemnici, kteří žijí jen o ulici vedle, si ale o dávky zažádat mohou.

"Řekli jsme si, že do toho jdeme! Je tu nový nástroj, který může zastavit migraci nepřizpůsobivých, tak jsme po něm sáhli,“ řekla pro server Denik.cz jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.

Podle místostarostky Jurštakové se ve zmíněných místech tamní starousedlíci ocitli kvůli spekulantům v ghettech, kde to bývá občas i nebezpečné. "Chceme využít každou možnost, kterou nám zákony dávají, abychom situaci v těchto lokalitách změnili k lepšímu,“ uvedla místostarostka Dana Jurštaková.

Odborníci: Opatření nic neřeší, problém se jen přesune

Možnost místně určovat výplatu dávek na bydlení umožnil doplněk zákona od poslance Vladislava Vilímce (ODS), který umožňuje zánik nároku na dávku „pokud se byt nachází v oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů vyhlášené opatřením obecné povahy“.

"Jinými slovy tedy obec bude moci navrhovat, do kterých území dávka nesmí směřovat, neboť jsou 'sociálně patologická'. Někdejší 'Stanjurovy bezdomovce' tak nyní pravděpodobně nahradí 'Vilímcovi bezdomovci'," uvádí k tomu ve své Institut pro sociální inkluzi.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové však nelze někomu odebrat dávky jen proto, že bydlí ve špatné ulici. "Problém veřejného pořádku se řeší zásahem do ústavně zaručeného práva na pomoc v hmotné nouzi,“ říká její mluvčí Iva Hrazdílková.

S opatřením nesouhlasí Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, která působí při Úřadu vlády. Podle něho vyhláška může postihnout i lidi, kteří v lokalitě žijí dlouhá desetiletí. "Stačí, aby se po vyhlášení takového opatření přestěhovali o jeden byt vedle nebo změnili nájemní či podnájemní smlouvu," uvedl Jiránek, který dodal, že opatření nic zásadního neřeší a povede k vytváření sociálně vyloučených lokalit na jiných místech.

K prosazení tohoto opatření se chtějí přidat i další města "Podle našich informací o vyhlášení podobných oblastí uvažují i další obce převážně z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. V tuto chvíli je jich zhruba do desítky,“ potvrdila Deníku mluvčí Agentury pro sociální začleňování Lucie Nemešová.

Přečteno: 3342x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jirkov, Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo