Jirkov: Vzniknou lokality bez dávek na bydlení. Podle odborníků se problém jen přesune jinam

Radní severočeského Jirkova chtějí jako první využít nového ustanovení v zákoně o hmotné nouzi - od prvního září omezí výplatu dávek na bydlení ve vybraných lokalitách. Výplatu dávek na bydlení zastaví v tzv. "oblastech se zvýšeným výskytem sociálně negativních jevů". Informoval o tom Denik.cz.
Peníze na nájem od státu nedostanou lidé, kteří se po 1. září přistěhují do Krušnohorské ulice, do čtvrti Nové Ervěnice nebo do Březence. Nájemnici, kteří žijí jen o ulici vedle, si ale o dávky zažádat mohou.
"Řekli jsme si, že do toho jdeme! Je tu nový nástroj, který může zastavit migraci nepřizpůsobivých, tak jsme po něm sáhli,“ řekla pro server Denik.cz jirkovská místostarostka Dana Jurštaková.
Podle místostarostky Jurštakové se ve zmíněných místech tamní starousedlíci ocitli kvůli spekulantům v ghettech, kde to bývá občas i nebezpečné. "Chceme využít každou možnost, kterou nám zákony dávají, abychom situaci v těchto lokalitách změnili k lepšímu,“ uvedla místostarostka Dana Jurštaková.
Odborníci: Opatření nic neřeší, problém se jen přesune
Možnost místně určovat výplatu dávek na bydlení umožnil doplněk zákona od poslance Vladislava Vilímce (ODS), který umožňuje zánik nároku na dávku „pokud se byt nachází v oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů vyhlášené opatřením obecné povahy“.
"Jinými slovy tedy obec bude moci navrhovat, do kterých území dávka nesmí směřovat, neboť jsou 'sociálně patologická'. Někdejší 'Stanjurovy bezdomovce' tak nyní pravděpodobně nahradí 'Vilímcovi bezdomovci'," uvádí k tomu ve své Institut pro sociální inkluzi.
Podle ombudsmanky Anny Šabatové však nelze někomu odebrat dávky jen proto, že bydlí ve špatné ulici. "Problém veřejného pořádku se řeší zásahem do ústavně zaručeného práva na pomoc v hmotné nouzi,“ říká její mluvčí Iva Hrazdílková.
S opatřením nesouhlasí Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, která působí při Úřadu vlády. Podle něho vyhláška může postihnout i lidi, kteří v lokalitě žijí dlouhá desetiletí. "Stačí, aby se po vyhlášení takového opatření přestěhovali o jeden byt vedle nebo změnili nájemní či podnájemní smlouvu," uvedl Jiránek, který dodal, že opatření nic zásadního neřeší a povede k vytváření sociálně vyloučených lokalit na jiných místech.
K prosazení tohoto opatření se chtějí přidat i další města "Podle našich informací o vyhlášení podobných oblastí uvažují i další obce převážně z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. V tuto chvíli je jich zhruba do desítky,“ potvrdila Deníku mluvčí Agentury pro sociální začleňování Lucie Nemešová.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Ghetto festival na litvínovském sídlišti Janov: Rapeři, čardáš a graffiti
- Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí
- Do deseti týdnů půjdou bytové domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem k zemi. Bydleli tam Romové a měla je oddělovat zeď
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- V Jezové ubytovali přes 130 běženců z Ukrajiny, polovina jsou Romové
- Praha žádá stát o pomoc s ubytováním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle pražského primátora snaha státu zatím selhala
- Redaktor Deníku N: Proč romští uprchlíci končí v detenčním zařízení? Protože je nikdo jiný nechce!
- O využití objektů pro ubytování Romů z Ukrajiny má být finálně jasno do pátku
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- Hejtmani shodili ze stolu většinu budov pro ubytování romských uprchlíků z Ukrajiny. S ministrem vnitra se shodli jen na třech
- Zmocněnec pro romské komunity bude na Slovensku koordinovat využívání peněz z EU určených na inkluzi
- Počet případů diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny se zvyšuje. Romské matce s dětmi bylo několikrát bezdůvodně zabráněno opustit Ukrajinu
Štítky:
Jirkov, Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY
