romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Vysokém Mýtě se osvědčili romští asistenti prevence kriminality

Vysoké Mýto, 30.10.2012 17:20, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 20. 11. 2012, 9:40)
Filip Giňa a Roman Bykar (FOTO: Repro Česká televize)
Filip Giňa a Roman Bykar (FOTO: Repro Česká televize)

Dva romští asistenti prevence kriminality hlídají již dva měsíce bezpečnost v ulicích Vysokého Mýta. Působí především mezi romskou menšinou. Uvedl to Český rozhlas Pradubice.

Jak vysvětluje místostarosta František Jiraský, jejich činnost v ulicích je součástí koncepce prevence kriminality na území města. „Jsou to dva Romové, kteří pracují s městskou policií, podílí se na dodržování zákonů, klidu a pořádku ve městě. Zejména se starají o místa, kde bydlí Romové, o okolí speciální školy, v hernách a podobně. Slibujeme si od toho, že se zlepší situace v rámci výtržností a vandalismu a drobné kriminality ve městě,“ dodal pro Český rozhlas Jiraský.

"Asistenti pocházejí ze dvou významných romských rodin a mají velký přehled o tom, co se v komunitě děje. Do prevence kriminality je chceme začleňovat čím dál více," uvedl pro ČTK Miloslav Soušek (ČSSD).

Oba muži dříve dělali veřejně prospěšné práce a možnost stát se asistenty prevence kriminality brali jako výzvu. Filip Giňa a Roman Bykar mají za sebou už první úspěch. Jejich domluvou se obyvatelé Čapkovské ulice sami rozhodli místo svého žití uklidit a zvelebit. Důležité bylo prý přesvědčit ostatní, že pokud chtějí žít lépe, musí se o to v první řadě sami přičinit.

Romští asistenti přitom zdaleka nedohlížejí pouze na pořádek v ulicích. Hlídají například bezpečné přecházení dětí při cestě do školy a spolupracují i se samotnými školami. Pro některé místní Romy se přitom uniformovaní muži stali vzorem. Strážníci v nich navíc našli spolehlivé spojence. Informuje Česká televize.

Město se snaží řešit problémy s nezaměstnaností a kriminalitou také zapojováním Romů do prací ve městě. Do veřejných prací se v současnosti zapojuje asi 35 lidí. Několik lidí z těch, kteří tyto práce vykonávali v minulosti, se stalo zaměstnanci města a působí například ve službách. "Tento systém je dobrý jak pro město, tak pro obyvatele z takzvaných vyloučených lokalit. Lidé mají práci i peníze a město je čisté. Musím říct, že tento systém zatím funguje," uvedl Soušek.

Systém ve městě zavedli před dvěma lety a podle Souška se za tu dobu snížila kriminalita až o 30 procent. Město preventivní programy dělá ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Ve Vysokém Mýtě jsou dvě takzvané vyloučené lokality - Husova a Čapkovská ulice.

Zdeněk Ryšavý, Český rozhlas, Česká televize
Přečteno: 1772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bezpečnost, Asistenti prevence kriminality, Vysoké MýtoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo