Ve Zlínském kraji budou opět fungovat romští domovníci v sociálně vyloučených lokalitách

Zlínský kraj po čtyřleté pauze obnoví fungování a finanční podporu domovníků v romských lokalitách. Tito domovníci mají dohlížet na pořádek a pomáhat se začleňováním příslušníků romské menšiny do majoritní společnosti. Dotaci 200.000 korun získá spolek Argo, který činnost dobrovolníků zajišťuje, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti). Podporu schválili krajští radní.
Domovníci budou fungovat v Holešově na Kroměřížsku a Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.
"Jedná se o zkrácené pracovní úvazky a podporu z řad romské menšiny. Dělají to vždycky výhradně právě zástupci romské menšiny, kteří mají respekt, přirozenou autoritu v těchto lokalitách," řekla Ančincová. Dohlížejí podle ní třeba na pořádek a technický stav budov. Také zprostředkovávají komunikaci nájemníků s úřady, vykonávají dohled v domech a kontrolují užívání bytů.
Domovnictví podporoval Zlínský kraj již v letech 2012 až 2018. Navazovalo na dřívější terénní práce v romských lokalitách praktikované od roku 2006.
"Rozhodli jsme se opět na tuto praxi navázat, protože se domníváme, že je to potřebná a osvědčená metoda, jak v určitých vyloučených lokalitách udržet pořádek," uvedla náměstkyně hejtmana.
Institut domovníka považuje za jeden z nástrojů integrace romské menšiny. Pokud se práce romských domovníků v Holešově a Uherském Brodě osvědčí, je kraj podle Ančincové příští rok připraven jejich finanční podporu navýšit a službu rozšířit do dalších měst. V minulosti domovnictví fungovalo ve Zlíně, Holešově, Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, Uherském Brodě nebo Valašském Meziříčí na Vsetínsku.
V roce 2019 evidovalo hejtmanství ve Zlínském kraji osm lokalit, v nichž jsou více koncentrovaní lidé se sociálními problémy. Byly v Kroměříži, Holešově, Valašském Meziříčí, Uherském Brodě, Kunovicích na Uherskohradišťsku a Vsetíně. Podle odhadů v nich tehdy žilo v součtu asi 780 lidí. Takzvaně sociálně vyloučenou lokalitou může být čtvrť i pouze jedna ulice nebo dům, kde se koncentrují sociální problémy a které většina obyvatel často vnímá jako problematické.
Kam dál:
- Pravidla u dávky na bydlení budou od července jednodušší
- Ghetto festival na litvínovském sídlišti Janov: Rapeři, čardáš a graffiti
- Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí
- Do deseti týdnů půjdou bytové domy v Matiční ulici v Ústí nad Labem k zemi. Bydleli tam Romové a měla je oddělovat zeď
- Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
- Romodrom nabídl vnitru místa, na kterých mohou být postaveny obytné buňky pro dlouhodobější ubytování romských uprchlíků
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Plán ministerstva vnitra na ubytování romských uprchlíků kvůli hejtmanům zkrachoval. Úřady místo toho poptaly čtyři soukromé ubytovatele
- V Jezové ubytovali přes 130 běženců z Ukrajiny, polovina jsou Romové
- Praha žádá stát o pomoc s ubytováním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle pražského primátora snaha státu zatím selhala
- Redaktor Deníku N: Proč romští uprchlíci končí v detenčním zařízení? Protože je nikdo jiný nechce!
- O využití objektů pro ubytování Romů z Ukrajiny má být finálně jasno do pátku