romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve Zlínském kraji budou opět fungovat romští domovníci v sociálně vyloučených lokalitách

13.2.2022 17:59
Kontejnerové bydlení pro Romy v Holešově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Kontejnerové bydlení pro Romy v Holešově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Zlínský kraj po čtyřleté pauze obnoví fungování a finanční podporu domovníků v romských lokalitách. Tito domovníci mají dohlížet na pořádek a pomáhat se začleňováním příslušníků romské menšiny do majoritní společnosti. Dotaci 200.000 korun získá spolek Argo, který činnost dobrovolníků zajišťuje, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti). Podporu schválili krajští radní.

Domovníci budou fungovat v Holešově na Kroměřížsku a Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.

"Jedná se o zkrácené pracovní úvazky a podporu z řad romské menšiny. Dělají to vždycky výhradně právě zástupci romské menšiny, kteří mají respekt, přirozenou autoritu v těchto lokalitách," řekla Ančincová. Dohlížejí podle ní třeba na pořádek a technický stav budov. Také zprostředkovávají komunikaci nájemníků s úřady, vykonávají dohled v domech a kontrolují užívání bytů.

Domovnictví podporoval Zlínský kraj již v letech 2012 až 2018. Navazovalo na dřívější terénní práce v romských lokalitách praktikované od roku 2006.

"Rozhodli jsme se opět na tuto praxi navázat, protože se domníváme, že je to potřebná a osvědčená metoda, jak v určitých vyloučených lokalitách udržet pořádek," uvedla náměstkyně hejtmana.

Institut domovníka považuje za jeden z nástrojů integrace romské menšiny. Pokud se práce romských domovníků v Holešově a Uherském Brodě osvědčí, je kraj podle Ančincové příští rok připraven jejich finanční podporu navýšit a službu rozšířit do dalších měst. V minulosti domovnictví fungovalo ve Zlíně, Holešově, Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, Uherském Brodě nebo Valašském Meziříčí na Vsetínsku.

V roce 2019 evidovalo hejtmanství ve Zlínském kraji osm lokalit, v nichž jsou více koncentrovaní lidé se sociálními problémy. Byly v Kroměříži, Holešově, Valašském Meziříčí, Uherském Brodě, Kunovicích na Uherskohradišťsku a Vsetíně. Podle odhadů v nich tehdy žilo v součtu asi 780 lidí. Takzvaně sociálně vyloučenou lokalitou může být čtvrť i pouze jedna ulice nebo dům, kde se koncentrují sociální problémy a které většina obyvatel často vnímá jako problematické.

Přečteno: 929x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Bydlení, Zlínský kraj, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo