romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vědecký výzkum: Brněnský projekt bydlení pro nejchudší rodiny slaví úspěch. 96 procent si bydlení udrželo, navíc se zlepšilo jejich zdraví

1.7.2018 13:00
Ilustrační FOTO: průběžná evaluační zpráva, Ostravská univerzita
Ilustrační FOTO: průběžná evaluační zpráva, Ostravská univerzita

Brněnský projekt Rapid Re-Housing týkající se poskytnutí pronájmu obecních bytů rodinám ohroženým bezdomovectvím slaví po roce výrazný úspěch. Podle výzkumu Ostravské univerzity si celkem 96% rodin zvládlo bydlení udržet, navíc se díky projektu zlepšil zdravotní stav zapojených dětí i rodičů.

"Brno je průkopníkem v inovativních sociálních projektech. Jsem rád, že se tato odvaha vyplatila, a jak se ukazuje u projektu Rapid Re-Housing, je to správná cesta. I výsledky studie potvrzují, že jistota bydlení významně ovlivňuje život zapojených rodin. V nastoleném trendu chceme i nadále pokračovat. Naším cílem je ukončit bezdomovectví rodin s dětmi ve městě," uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

V rámci projektu Rapid Re-Housing byly padesáti rodinám ohroženým bezdomovectvím přiděleny do nájmu obecní byty. Vědci z Ostravské univerzity pak rodiny po zabydlení sledovali a srovnávali s kontrolní skupinou rodin, které v bytové nouzi zůstaly. Pomocí metody randomizovaného kontrolovaného experimentu měřili, jaký je dopad účasti v projektu na zdraví a další životní charakteristiky rodin.

"Náš experiment je unikátní v rámci ČR právě použitím metody, která se obvykle používá spíše v lékařské vědě, ale také v kontextu světové vědy testováním, jaký efekt má přístup k bydlení především na rodiny. První výsledky jsme představili na mezinárodních odborných konferencích a chystáme se je publikovat ve vědeckých časopisech," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Štěpán Ripka z Ostravské univerzity.

Nejdůležitějším výsledkem pro vedení města Brna je skutečnost, že si celkem 48 rodin z 50 zúčastněných zvládlo bydlení udržet, čímž se prokázala funkčnost metody. "Výsledky projektu jsou důležité zejména dnes, kdy sledujeme, jak se v různých městech postupně zavírají ubytovny, a vedení měst musí řešit, že se rodiny s dětmi ocitají bez svého zavinění takřka ze dne na den na ulici. Brno nyní může být pro zbytek republiky inspirací v tom, jak citlivě řešit problematiku sociálního bydlení, a tím předcházet vzniku ghett," dodal Matěj Hollan, náměstek primátora města Brna pro kulturu a sociální oblast.

První výsledky vědeckého měření navíc ukazují, že již během prvních šesti měsíců trvání projektu významně klesla úroveň psychosociálního stresu u zúčastněných matek, zlepšil se spánek u dospělých i dětí, zvýšilo se subjektivně vnímané bezpečí a snížila se jejich nedůvěra ve společnost, což je podle vědců zásadní pro integraci rodin. Zlepšilo se také fyzické zdraví rodin – snížil se počet hospitalizací a využívání ambulance, množství užívaných antibiotik i celkový zdravotní stav rodičů i dětí.

"Už po prvních šesti měsících od nastěhování můžeme konstatovat, že projekt ušetřil 25 výjezdů ambulance, 19 hospitalizací a 63 léčení antibiotiky u 50 sledovaných rodin ve srovnání s kontrolní skupinou. Úrazovost dětí se za 6 měsíců snížila z 12 % na 2,4 %. Očekáváme, že projekt bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty v oblasti zdraví," upřesnil Štěpán Ripka.

Celkové výsledky po roce trvání projektu budou vědci prezentovat letos na podzim.

"Rapid Re-Housing bez jakýchkoli pochyb prokázal, že lidé v bytové nouzi zvládají bez problémů bydlet. První výsledky studie navíc dokládají jasné účinky na zdraví a psychický stav lidí, kteří stabilní bydlení získají. Můžeme si vybrat, zda budou tisíce dětí z těchto rodin vyrůstat v chudobě a bez jakékoli budoucnosti, nebo jim dáme šanci. Ukázali jsme, že náš přístup funguje. Dále je to už jen na odvaze těch, kteří mají moc současný stav změnit," komentoval uvolněný zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.

Projekt Rapid Re-Housing byl financován z dotací EU, město se podílelo přibližně 1,6 % z celkové částky. Celkové náklady pak činily 9,7 milionu Kč. Z této částky byla zaplacena práce všech tří partnerů projektu – města Brna, které garantovalo realizaci a částečně zajišťovalo sociální práci, ale také Ostravské univerzity a IQ Roma Servis. Ostravská univerzita zajistila kompletní výzkum a evaluaci projektu, IQ Roma Servis sociální práci s rodinami.

DOKUMENT

Přečteno: 2145x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Brno, projekt, Bydlení, Zdraví, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo