romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budějovická radnice i vedení jihočeské policie jsou v souvislosti s protiromskou demonstrací terčem ostré kritiky

České Budějovice, Praha, 1.7.2013 17:46, (ROMEA)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)

Vedení jihočeské policie tvrdí, že sobotní zásah při pouličních bojích na českobudějovickém sídlišti Máj zvládlo dobře. Taktiku a nepřipravenost vedení jihočeské policie však kritizuje více lidí, včetně některých zasahujících policistů. Chyby se dopustila i českobudějovická radnice, která se akci ani nepokusila zakázat, přestože k tomu měla důvod.

Čtyřicet zadržených 

Protiromské shromáždění se uskutečnilo na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., a poté na neohlášeném pochodu, který po ukončení demonstrace směřoval k sídlišti Máj, kde žije okolo 350 místních Romů. Během konfliktu policistů s demonstranty bylo zraněno deset lidí. Policie zadržela čtyřicet osob kvůli podezření z napadení veřejné osoby či přestupkům, ale zatím nikoho neobvinila. Vyšetřovatelé a odborníci na extremismus prý vyhodnocují záběry z kamer, které akci monitorovaly. Počet možných osob podezřelých z protiprávního jednání tak ještě nemusí být konečný. Vedení jihočeské policie o tom informovalo na mimořádné tiskové konferenci.

Sobotní protestní shromáždění povolil českobudějovický magistrát. "Pořadatelé mají pouze ohlašovací povinnost před konáním akce, ale zakázat ji nemůžeme," řekl již před demonstrací primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Podle policie postupovala radnice správně. "Považuji akci za zcela prokazatelně úspěšnou. Na náměstí Přemysla Otakara II. při demonstraci nebyl dostatečný důvod k předčasnému ukončení akce. Potom hrozilo, že dojde k fyzickému kontaktu mezi dvěma skupinami osob. Ty jsme však oddělili a nedovolili jim dostat se k sobě," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Totéž se týká i neohlášeného pochodu. Jak informuje server iDnes.cz, část obyvatel se domnívá, že bylo možné demonstranty zastavit ještě dostatečně daleko před sídlištěm Máj a předejít tak ostrým střetům s policií, které na sídlišti trvaly několik hodin. Podle vedoucího odboru služby pořádkové policie Martina Součka však samotný přesun demonstrantů nebyl důvodem k ukončení akce a ze strategických důvodů bylo rozhodnuto, že pochod bude zastaven až v ulici Milady Horákové na Máji.

Policie legitimizuje rasismus. Pokřik "černé svině" prý nebyl rasistický

"Již na náměstí skandovali demonstranti mimo jiné i sousloví ,černý svině´. Přesně v té chvíli měla českobudějovická radnice v čele s primátorem Thomou akci rozpustit. A to nemluvím o neohlášeném pochodu, kde část demonstrujících hajlovala a vykřikovala další rasistické hovadiny. Policie v tu chvíli měla pochod rozpustit či alespoň zadržet podezřelé. Pokud to neudělala, pak něco není v pořádku. Policie zde je od toho, aby dbala na dodržování zákona, nikoli od toho, aby jeho porušování posvěcovala svou nečinností. Tímto počínáním policie rasismus přímo legitimizuje. A to je špatná taktika," řekl k tomu František Kostlán, místopředseda Českého helsinského výboru a člen sdružení ROMEA.

Se šokujícím vysvětlením rasistického pokřiku "černé svině" přišel na dnešní tiskové konferenci ředitel jihočeské policie Radomír Heřman. Ten se postavil do role advokáta rasistů z náměstí a tvrdí, že pokřik nemá rasistický podtext. "Mohu vás téměř s 99 procentní jistotou ubezpečit, že toto se nevztahovalo na romskou komunitu. Tento přívlastek patří nám (policistům)," prohlásil před novináři Heřman.

Z videozáznamu na YouTube.com je však jasné, že pokřik je namířen proti Romům. Zazní totiž v momentě, kdy řečník vyjmenovává ulice, kterými má projít neohlášený pochod. V momentě, kdy řekne, že pochod povede i na sídliště Máj, dav ho přeruší a začne skandova: Černý svině, černý svině. Pak dav skanduje: Jdeme na ně, jdeme na ně.

VIDEO

Podle Františka Kostlána byl i důvod k zákazu akce předem českobudějovickou radnicí. "U akcí, u nichž se dá předpokládat rasistické násilí a pokřikování možňuje zákaz těchto akcí manuál k zákonu o shromažďování, který v roce 2009 vydalo české ministerstvo vnitra. Navíc jeden ze soudních judikátů umožňuje městům zkoumat skutečný důvod ohlášených akcí, nemusejí se spokojit s důvodem uvedeným v ohlášení. A českobudějovická radnice tu měla nedávný precedens z Duchcova, kde se nacisté a další rasisté také pokusili o pogrom na Romy," dodal k tomu Kostlán.

Počínání policie kritizoval i českobudějovický primátor Juraj Thoma. "Tady byli organizátoři pochodu z Duchcova, tady byli příslušníci neonacistických bojůvek a partají, kteří se dokonce před svým angažování se v Českých Budějovicích chlubili na sociálních sítích, jak si přijdou do Budějovic zabojovat ´s policajtama a cikánama´, doslova takhle to popisovali na Facebooku. Celá akce byla vyvolaná především těmito lidmi, kteří přišli zvenku a kteří se prostě přišli do Českých Budějovic poprat. Jeden incident na pískovišti by těžko spustil takový výbuch násilí," uvedl Thoma.

"Pan primátor tak vlastně kritizoval sám sebe, protože vyjmenoval některé z důvodů, proč radnice pod jeho vedením měla akci zakázat předem," komentoval Thomova slova Kostlán s tím, že s kritikou policie, jak ji formuloval primátor, jinak souhlasí.

Primátor nechápe proč policie nechala demonstranty dojít až na sídliště Máj. "S ohledem na to, že pochodující dav hajloval, měl zvednuté pravice a vykřikoval nacistická hesla, bych je sebral už v centru města. Policie zvolila nějakou taktiku. Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje ,Heil Hitler!´, ho policie má sebrat," dodal Thoma. 

Policejní pěšáci zaslouží poděkování

Organizaci při zásahu anonymně kritizovali i samotní policisté. "Koordinace z vedení je špatná. Co platí teď, za pět minut neplatí. Nikdo z vedení jihočeské policie tu není. Musíme poslouchat příkazy, ale nakonec jsme to my, kdo bude za blbce, kteří pustili lidi až do ulic mezi domy a pak je odsud zase vytlačovali," reagoval v sobotu jeden ze zasahujících policistů pro iDnes.cz.

"Těch kluků, kteří museli čelit agresivním neonacistům, mi bylo chvílemi až líto. Na jedné straně na ně létají kameny a láhve, na druhé straně na ně křičí vulgární nadávky ti tzv. slušní obyvatelé Budějovic. Těm pěšákům, kteří byli na místě a dělali, co mohli, patří jednoznačně dík," řekl serveru Romea.cz Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení ROMEA.

Problém je podle něj v tom, že velitelé těch "pěšáků" celou situaci naprosto nezvládli.

"Celou demonstraci podcenili, na místě nebylo dostatek policistů, nebyla tam potřebná technika. Vedení policie selhalo, když nechalo neohlášený průvod dojít až na sídliště. Už na náměstí zazněla rasistická hesla, když průvod vycházel z náměstí, tak se hajlovalo, někteří extremisté měli na tvářích šátky. Na co vedení policie čekalo? Pokud to nyní omlouvají taktikou a strategií, tak tak jejich taktika a strategie selhala. Pokud policie nebude proti agresorům tvrdě zasahovat a tvrdě je trestat, agrese se bude stupňovat," dodal Ryšavý.

Na sídlišti Máj, kde žije 22 000 obyvatel, panuje napětí od pátku 21. června, kdy na dětském hřišti vznikl konflikt mezi dětmi a poté dospělými. Na místě musela zasahovat policie.

VIDEO

redakce, ČTK, iDnes.cz
Přečteno: 2647x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Neonacismus, Rasismus, Demonstrace, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo