romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budějovická radnice i vedení jihočeské policie jsou v souvislosti s protiromskou demonstrací terčem ostré kritiky

České Budějovice, Praha, 1.7.2013 17:46, (ROMEA)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)

Vedení jihočeské policie tvrdí, že sobotní zásah při pouličních bojích na českobudějovickém sídlišti Máj zvládlo dobře. Taktiku a nepřipravenost vedení jihočeské policie však kritizuje více lidí, včetně některých zasahujících policistů. Chyby se dopustila i českobudějovická radnice, která se akci ani nepokusila zakázat, přestože k tomu měla důvod.

Čtyřicet zadržených 

Protiromské shromáždění se uskutečnilo na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., a poté na neohlášeném pochodu, který po ukončení demonstrace směřoval k sídlišti Máj, kde žije okolo 350 místních Romů. Během konfliktu policistů s demonstranty bylo zraněno deset lidí. Policie zadržela čtyřicet osob kvůli podezření z napadení veřejné osoby či přestupkům, ale zatím nikoho neobvinila. Vyšetřovatelé a odborníci na extremismus prý vyhodnocují záběry z kamer, které akci monitorovaly. Počet možných osob podezřelých z protiprávního jednání tak ještě nemusí být konečný. Vedení jihočeské policie o tom informovalo na mimořádné tiskové konferenci.

Sobotní protestní shromáždění povolil českobudějovický magistrát. "Pořadatelé mají pouze ohlašovací povinnost před konáním akce, ale zakázat ji nemůžeme," řekl již před demonstrací primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Podle policie postupovala radnice správně. "Považuji akci za zcela prokazatelně úspěšnou. Na náměstí Přemysla Otakara II. při demonstraci nebyl dostatečný důvod k předčasnému ukončení akce. Potom hrozilo, že dojde k fyzickému kontaktu mezi dvěma skupinami osob. Ty jsme však oddělili a nedovolili jim dostat se k sobě," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Totéž se týká i neohlášeného pochodu. Jak informuje server iDnes.cz, část obyvatel se domnívá, že bylo možné demonstranty zastavit ještě dostatečně daleko před sídlištěm Máj a předejít tak ostrým střetům s policií, které na sídlišti trvaly několik hodin. Podle vedoucího odboru služby pořádkové policie Martina Součka však samotný přesun demonstrantů nebyl důvodem k ukončení akce a ze strategických důvodů bylo rozhodnuto, že pochod bude zastaven až v ulici Milady Horákové na Máji.

Policie legitimizuje rasismus. Pokřik "černé svině" prý nebyl rasistický

"Již na náměstí skandovali demonstranti mimo jiné i sousloví ,černý svině´. Přesně v té chvíli měla českobudějovická radnice v čele s primátorem Thomou akci rozpustit. A to nemluvím o neohlášeném pochodu, kde část demonstrujících hajlovala a vykřikovala další rasistické hovadiny. Policie v tu chvíli měla pochod rozpustit či alespoň zadržet podezřelé. Pokud to neudělala, pak něco není v pořádku. Policie zde je od toho, aby dbala na dodržování zákona, nikoli od toho, aby jeho porušování posvěcovala svou nečinností. Tímto počínáním policie rasismus přímo legitimizuje. A to je špatná taktika," řekl k tomu František Kostlán, místopředseda Českého helsinského výboru a člen sdružení ROMEA.

Se šokujícím vysvětlením rasistického pokřiku "černé svině" přišel na dnešní tiskové konferenci ředitel jihočeské policie Radomír Heřman. Ten se postavil do role advokáta rasistů z náměstí a tvrdí, že pokřik nemá rasistický podtext. "Mohu vás téměř s 99 procentní jistotou ubezpečit, že toto se nevztahovalo na romskou komunitu. Tento přívlastek patří nám (policistům)," prohlásil před novináři Heřman.

Z videozáznamu na YouTube.com je však jasné, že pokřik je namířen proti Romům. Zazní totiž v momentě, kdy řečník vyjmenovává ulice, kterými má projít neohlášený pochod. V momentě, kdy řekne, že pochod povede i na sídliště Máj, dav ho přeruší a začne skandova: Černý svině, černý svině. Pak dav skanduje: Jdeme na ně, jdeme na ně.

VIDEO

Podle Františka Kostlána byl i důvod k zákazu akce předem českobudějovickou radnicí. "U akcí, u nichž se dá předpokládat rasistické násilí a pokřikování možňuje zákaz těchto akcí manuál k zákonu o shromažďování, který v roce 2009 vydalo české ministerstvo vnitra. Navíc jeden ze soudních judikátů umožňuje městům zkoumat skutečný důvod ohlášených akcí, nemusejí se spokojit s důvodem uvedeným v ohlášení. A českobudějovická radnice tu měla nedávný precedens z Duchcova, kde se nacisté a další rasisté také pokusili o pogrom na Romy," dodal k tomu Kostlán.

Počínání policie kritizoval i českobudějovický primátor Juraj Thoma. "Tady byli organizátoři pochodu z Duchcova, tady byli příslušníci neonacistických bojůvek a partají, kteří se dokonce před svým angažování se v Českých Budějovicích chlubili na sociálních sítích, jak si přijdou do Budějovic zabojovat ´s policajtama a cikánama´, doslova takhle to popisovali na Facebooku. Celá akce byla vyvolaná především těmito lidmi, kteří přišli zvenku a kteří se prostě přišli do Českých Budějovic poprat. Jeden incident na pískovišti by těžko spustil takový výbuch násilí," uvedl Thoma.

"Pan primátor tak vlastně kritizoval sám sebe, protože vyjmenoval některé z důvodů, proč radnice pod jeho vedením měla akci zakázat předem," komentoval Thomova slova Kostlán s tím, že s kritikou policie, jak ji formuloval primátor, jinak souhlasí.

Primátor nechápe proč policie nechala demonstranty dojít až na sídliště Máj. "S ohledem na to, že pochodující dav hajloval, měl zvednuté pravice a vykřikoval nacistická hesla, bych je sebral už v centru města. Policie zvolila nějakou taktiku. Já jsem přesvědčen, že ve chvíli, kdy někdo jde v průvodu, ještě v centru města, má zvednutou pravici, vykřikuje ,Heil Hitler!´, ho policie má sebrat," dodal Thoma. 

Policejní pěšáci zaslouží poděkování

Organizaci při zásahu anonymně kritizovali i samotní policisté. "Koordinace z vedení je špatná. Co platí teď, za pět minut neplatí. Nikdo z vedení jihočeské policie tu není. Musíme poslouchat příkazy, ale nakonec jsme to my, kdo bude za blbce, kteří pustili lidi až do ulic mezi domy a pak je odsud zase vytlačovali," reagoval v sobotu jeden ze zasahujících policistů pro iDnes.cz.

"Těch kluků, kteří museli čelit agresivním neonacistům, mi bylo chvílemi až líto. Na jedné straně na ně létají kameny a láhve, na druhé straně na ně křičí vulgární nadávky ti tzv. slušní obyvatelé Budějovic. Těm pěšákům, kteří byli na místě a dělali, co mohli, patří jednoznačně dík," řekl serveru Romea.cz Zdeněk Ryšavý, výkonný ředitel sdružení ROMEA.

Problém je podle něj v tom, že velitelé těch "pěšáků" celou situaci naprosto nezvládli.

"Celou demonstraci podcenili, na místě nebylo dostatek policistů, nebyla tam potřebná technika. Vedení policie selhalo, když nechalo neohlášený průvod dojít až na sídliště. Už na náměstí zazněla rasistická hesla, když průvod vycházel z náměstí, tak se hajlovalo, někteří extremisté měli na tvářích šátky. Na co vedení policie čekalo? Pokud to nyní omlouvají taktikou a strategií, tak tak jejich taktika a strategie selhala. Pokud policie nebude proti agresorům tvrdě zasahovat a tvrdě je trestat, agrese se bude stupňovat," dodal Ryšavý.

Na sídlišti Máj, kde žije 22 000 obyvatel, panuje napětí od pátku 21. června, kdy na dětském hřišti vznikl konflikt mezi dětmi a poté dospělými. Na místě musela zasahovat policie.

VIDEO

redakce, ČTK, iDnes.cz
Přečteno: 2570x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Neonacismus, Rasismus, Demonstrace, České BudějoviceHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo