Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Velvyslanci USA a Norska a vládní zmocněnkyně pro lidská práva se seznámili se systémem prostupného bydlení v Chebu

03. května 2013
Čtení na 3 minuty

Ve čtvrtek 2. května navštívil americký velvyslanec Norman Eisen a norský velvyslanec Jens Eikaas v doprovodu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové město Cheb, aby se zde seznámili s fungováním třístupňového systému prostupného bydlení. Jeho cílem je zabraňovat jednotlivcům i rodinám v sociálním propadu a hrozbě bezdomovectví a naopak pomáhat lidem postupně se vracet do běžného nájemního bydlení.

Oba velvyslanci kladně zhodnotili spolupráci státu, obcí a neziskových organizací s cílem pomoci lidem v těžké životní situaci. „Nebyla to naše první cesta s norským kolegou a vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou, ale určitě byla nejzajímavější,“ řekl velvyslanec Eisen. Pozitivně vnímaný systém prostupného bydlení by pak mohl být podpořen v rámci Norských fondů: „Naše vláda připravuje takzvané Norské granty, v příštích pěti letech můžeme poskytnout na sociální programy 132 milionů eur,“ přiblížil Jens Eikaas. „Už se těším na zajímavé a dobře zpracované projekty pro Romy, národnostní menšiny a děti ze znevýhodněného prostředí,“ uvedl norský velvyslanec.

„Nastavit a zavést tento systém pomáhá obcím a městům, s nimiž spolupracuje, vládní Agentura pro sociální začleňování. Reaguje tak na častou situaci, kdy je řada občanů v tíživé situaci odkázána k bydlení na předražovaných soukromých ubytovnách. Zde často musí žít v nehygienických podmínkách a pouze s krátkodobými smlouvami. Nemají tak jistotu stálého bydlení na delší dobu," vysvětluje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. „Jsem ráda, že prostupné bydlení v Chebu funguje. V některých jiných městech často končí sociálně slabí v předražených soukromých ubytovnách a musí platit nepřiměřeně vysoké, nebojím se říct zločinecké nájmy,“ poznamenala Monika Šimůnková.

Město Cheb v čele se starostou Pavlem Vanouškem spolupracuje s Agenturou od roku 2008 a v organizaci prostupného bydlení patří mezi nejinovativnější v České republice. Na projektu spolupracují Diecézní charita Plzeň, občanské sdružení Kotec a chebská radnice. Již nyní se model prostupného bydlení osvědčuje a může se stát příkladem také pro další česká města.

Systém prostupného bydlení je v Chebu tvořen třemi stupni bydlení. První tvoří azylové bydlení pro ženy s dětmi a pro muže v objektu v ulici K Nábřeží a v nedávno zrekonstruované Vile Union. Americký velvyslanec vyzdvihl také Dům sociálních služen Betlém, který sídlí ve Vile Union a Eikaas jej doplnil: „Pracují tam velmi dobří, přívětiví lidé. Líbilo se mi, že zařízení kromě azylového domu poskytuje i další služby, například sociální a právní poradenství. Nedalo se přehlédnout, že ti, kteří tam žijí, jsou spokojeni.“ Vilu členové delegace navštívili společně se starostou města Cheb. „Věnovat se musíme nejen lidem, kteří skončili na ulici, ale i těm, kteří sice mají kde bydlet, ale mají takové problémy, že by na ulici mohli skončit,“ uvedl Vanoušek.

Druhý stupeň bydlení tvoří tři tréninkové byty s doprovodným asistenčním programem. Ty provozuje občanské sdružení Kotec. Do bytů docházejí pravidelně terénní sociální pracovníci a společně s jejich obyvateli řeší jejich životní situaci, aby si dokázali bydlení udržet. Delegace si prohlédla dva z těchto bytů – v Sadové ulici a ulici Na Hradčanech.

Pokud nájemníci dodržují všechna stanovená pravidla, mohou během několika měsíců stoupat systémem až do třetího stupně, který představuje nájemní bydlení v bytech města či soukromých majitelů. Zde již nájemníci získávají smlouvy na delší dobu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon