romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Velvyslanec Otto Jelinek neočekává, že by Kanada obnovila vízovou povinnost

Praha, 15.11.2013 10:12, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanada neočekává, že by v budoucnosti znovu zavedla vízovou povinnost pro české občany, jak tomu v minulosti učinila několikrát. Nový azylový systém je dostatečně flexibilní, aby přicházející žádosti zvládl. Sdělil to kanadský velvyslanec v České republice Otto Jelinek, který včerejší zrušení vízové povinnosti oznámil. Vyjádřil také přesvědčení, že nový systém umožní získat azyl lidem, kteří to skutečně potřebují. Nejde podle něj o žádnou "železnou oponu".

Nový azylový systém, jenž Kanada zavedla loni v prosinci, podle českého rodáka Otty Jelineka umožní zpracovat žádosti, které dříve zabraly několik let, v řádu týdnů. Jelinek sice připouští, že na zrušení vízové povinnosti pro české občany byl tlak z řady míst, včetně Evropské unie, zároveň ale míní, že konečné rozhodnutí nemělo z žádným z těch tlaků co k dočinění.

"Každý, kdo tvrdí, že na nás tlačili, abychom zrušili vízovou povinnost, neříká celý příběh," tvrdí s tím, že proces proměny azylového systému trval několik let, a náhlý tlak v poslední době jej tak nemohl uspíšit.

Nový systém řadí ČR mezi 37 zemí, které dodržují lidská práva a poskytují ochranu státu, a umožňuje tak, aby byly žádosti Čechů zpracovány zrychleně. "Česká republika, jak víme, respektuje lidská práva a podporuje demokracii a splňuje kritéria, aby byla jednou z těch 37 zemí," potvrdil stanovisko kanadské vlády Jelinek.

Zároveň ubezpečil, že skutečně diskriminovaným lidem nový azylový systém neztíží možnost domoci se pomoci. "Ne, to by neměl, vůbec by neměl. Pokud jde o legitimní žádost, je to legitimní žádost. Nespouštíme železnou oponu, zavádíme spravedlivější systém," řekl.

Kanada obnovila vízovou povinnost pro české občany v červenci 2009 kvůli výraznému nárůstu žádostí o azyl, jichž bylo tehdy během dvou let více než 2 800. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus, za což Českou republiku  dlouhodobě kritizují i některé nevládní organizace. Nová azylová politika Kanady podle Jelinka umožní prověřit každou žádost na individuální bázi bez ohledu na národnost, rasu nebo náboženství žadatele.

Třiasedmdesátiletý velvyslanec doufá, že v reakci na dnešní kanadský krok ČR zruší vízovou povinnost pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů, kterou před čtyřmi lety zavedlo jako odvetné opatření. Po vyřešení nejpalčivějšího vzájemného problému posledních let se chce Jelinek soustředit na prohloubení vzájemných vztahů, zejména spolupráce mezi podnikateli a investory v obou zemích, neopomene prý ale ani kulturní nebo sportovní výměny.

"Kanaďané mají obecně Čechy rádi, až na to, když je Češi porazí v hokeji. A myslím, že Češi mají Kanaďany také rádi," říká pražský rodák a zdůrazňuje, že vztahy obou národů mají hluboký historický základ. On sám je prý za možnost sloužit Kanadě v místě, kde se narodil, velmi rád a považuje ji za uzavření jistého emocionálního kruhu.

Přečteno: 779x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, VízaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo