Vepřín v Letech byl v katastru nemovitostí přepsán na stát

Areál vepřína v Letech na Písecku byl 16. března přepsán v katastru nemovitostí z firmy Agpi na stát. Firma, jež vepřín vlastnila, dostane za 30 dní 80 procent z kupní sumy 450,8 milionu Kč. Firma má předat areál státu do konce března. ČTK to dnes řekl místopředseda představenstva Agpi Jan Čech. Vepřín stojí poblíž místa, kde býval koncentrační tábor. Vznikne tam památník romského holokaustu.
O podíl na vzniku památníku projevilo Norsko. Stát jedná o podpoře z takzvaných norských fondů ve výši milion eur (asi 25 milionů korun). Kupujícím je Muzeum romské kultury. Demolice vepřína vyjde odhadem na 110 milionů. Za 1,5 milionu se uskuteční archeologický průzkum.
"V katastru je to v pátek zapsané. Od pátku do 30 dní bychom měli dostat první část peněz, 80 procent. Deset procent je 30 dní od předání, to ještě nebylo a nevíme zatím, kdy bude. A potom deset procent, až se vyklidí kejda, protože my teď nemůžeme do polí - s tím se ve smlouvě počítalo dopředu, protože teď se nemůže vyvážet, když je mokro nebo zmrznuto, tak ven nesmíme," řekl Čech.
Stát by měl areál převzít do konce března, přesné datum zatím není stanoveno. Agpi k tomu vyzve stát ke konci týdne. "Myslím si, že (předání) bude na zlomu března a dubna," řekl Čech.
Firma Agpi odvezla z vepřína v Letech posledních 330 prasat 14. března. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla. Ve 13 halách bylo původně asi 13.000 prasat, firma zvířata postupně vozila na jatka masokombinátů.
Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O vykoupení areálu a vybudování důstojného pietního místa se mluvilo přes 20 let. Památník romského holokaustu v Letech by mohl obsahovat repliku původního baráku, stromovou alej nebo mohylu s křížem.
Akcionáři Agpi loni na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Proti usnesení valné hromady ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích minoritní akcionář firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.
Agpi má asi 100 zaměstnanců, v Letech jich pracovalo devět. Společnost dala všem výpověď a nabídla jim jinou práci; dva pracovníky si nechává, ostatní nabídku nepřijali. Peníze z prodeje areálu chce firma investovat do rozšíření jiných výrob. V Přílepově má Agpi provoz, kde je 600 prasnic a na ně navazující výkrm, ročně odtud dodají přes 2000 tun masa.
Kam dál:
- Ministr kultury požádá vládu o 117 mil. Kč na demolici vepřína, nejde o výdaje navíc
- Stovky lidí se v Praze účastnily pochodu proti antisemitismu
- Polsko si připomnělo 75. výročí povstání ve varšavském ghettu
- Němečtí židé kritizují výhru rapperské hudební skupiny, která zlehčuje hrůzy holokaustu
- V 16 městech České republiky se budou zítra veřejně číst jména obětí holocaustu
- Vláda chce postavit 55 tisíc buněk pro chudé, podle Platformy pro sociální bydlení tak vzniknou tisíce nových ghet
- Zemřela Dagmar Lieblová, držitelka řádu TGM, která přežila holokaust
- V Prostějově by mohly být první kameny zmizelých obětí holokaustu
- VYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Z vepřína v Letech u Písku byla odvezena poslední prasata
- Jana Horváthová: V Letech nejdříve proběhne archeologický průzkum, pak by mohlo vzniknout infocentrum o romském holokaustu
- Ve slovenské Dubnici nad Váhom proběhl pietní akt na památku zavražděných Romů
- ZÁZNAM: V Brně si připomněli 75 let od transportu 1000 Romů do Osvětimi
Štítky:
Stát, smlouva, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny
23.4.2018 20:00
Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě
23.4.2018 16:08
videoRomský týden v Evropském parlamentu: 40 mladých Romů diskutovalo s europoslanci o antigypsyismu
20.4.2018 17:14Diskuse:
Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.