romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Věra Jourová: Jednou z cílových skupin, kterým v příštím období mají pomáhat evropské peníze jsou i Romové. Důležitý je sběr dat, nemůžeme pomáhat naslepo

17.12.2020 15:50
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Evropská unie bude v České republice v dalším období finančně podporovat boj proti sociálně vyloučeným lokalitám a jednou z cílových skupin mají být i Romové. EU chce podporovat jejich sociálně-ekonomickou integraci. Uvedla to v rozhovoru pro ROMEA TV místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

„Chceme pokračovat ve financování projektů, které v minulosti ne vždy šly tam, kde bylo potřeba. Tím jsou dle našeho názoru vyloučené lokality. Tam žijí chudí lidé, kteří mají menší šanci se uplatnit na trhu práce, žijí tam děti, které mají od samého počátku omezené možnosti mít jednoho dne kvalitní zaměstnání, kvalitní život. Proto chceme, aby se financování zaměřilo tam, kde je potřeba,“ říká v rozhovoru s Richardem Samkem eurokomisařka Věra Jourová.

VIDEO

Přestože v článku IV, bodě VIIIa dokument Rady Evropského sociálního fondu výslovně zmiňuje Romy, finanční pomoc není výhradně určená jen jim. Stejně jako u předchozí strategie se zaměřuje na chudé lidi. Romové zde slouží jako příklad jedné ze skupin obyvatelstva ohrožených chudobou, na kterou má být pomoc cílena.

„Má to být pomoc lidem ohroženým sociálním vyloučením, jako jsou například Romové. Nikdy jsme  neřekli, a neříkáme to ani teď, že to mají být peníze výlučně směřované k Romům. Zejména nám jde o děti, kterým bychom přáli lepší život, než mají jejich rodiče a chceme tomu pomoct penězi. Romy jsme jmenovali jako jednu ze skupin, které by se mělo pomáhat," uvedla Věra Jourová.

Článek 4, specifický cíl VIIIa)

Bojovat proti diskriminaci marginalizovaných komunit, jako jsou Romové, a podporovat jejich sociálně-ekonomickou integraci.

Podle Jourové je důležitý i sběr etnických dat, kterému se některá česká ministerstva brání. "Není problém se sběrem dat pokud jsou anonymizovaná. Nikde by se nemělo objevit, že pan XY se hlásí k romskému etniku, to je obecné pravidlo. Ale sběr dat pro účely přípravy projektů a pro účely kontroly, kam peníze šly, je naprosto v pořádku. My nemůžeme financovat něco úplně naslepo s tím, že doufáme, že peníze půjdou tam, kam je potřeba, takhle se to nedá dělat," upozornila Věra Jourová.

Finanční prostředky poputují na vybrané projekty prostřednictvím ministerstva školství a ministerstva práce a sociálních věcí. Ta mají za úkol administraci a distribuci těchto evropských financí prostřednictvím dvou největších stěžejních programů.

„Byla bych ráda, aby to Česká republika zvládla a peníze mohli pomáhat v Česku. V Bruselu jsme se shodli na tom, že Česko patří mezi několik zemí, které mají dlouhodobé problémy a my potřebujeme, abychom realizovaly projekty, ne nějaké jednorázovky, ale projekty, které poskytnou trvalejší, stabilní pomoc,“ vysvětlila eurokomisařka Jourová.

Během předchozích období Evropská unie investovala do řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit kolem 2,5 miliardy eur. Přesto je dnes chudinský čtvrtí víc, než kolik jich zmiňovala zpráva sociologa Ivana Gabala.

„Ty peníze nebyly přesně zacílené. Proto jsme tuto strategii více konkretizovali, aby bylo jasné, že se nám jedná o podporu lidí ohrožených chudobou s důrazem na vzdělávání a tvorbu pracovních míst. Také chceme mechanismy, které umožní jednodušší čerpání peněz. Když to řeknu natvrdo, byrokratické překážky nutí projekty požírat sami sebe a ne všechny peníze jdou na samotný účel,“ dodává eurokomisařka Věra Jourová.

Přečteno: 970x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Sociálně vyloučené lokality, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo