romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Věra Jourová: Každý, kdo řekne, že uprchlíci si nezaslouží pomoc, s žádným uprchlíkem asi nemluvil

26.10.2015 13:12
Eurokomisařka Věra Jourová 25. 10. 2015 v pořadu Otázky Václava Moravce (FOTO: Repro Česká televize)
Eurokomisařka Věra Jourová 25. 10. 2015 v pořadu Otázky Václava Moravce (FOTO: Repro Česká televize)

Uprchlická krize, xenofobie v české společnosti a šíření nenávisti na internetu byly hlavní témata diskuse mezi eurokomisařkou Věrou Jourovou a europoslancem Stanislavem Polčákem ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Buďme humánní

„My nemáme ani Unie, tedy Komise nebo Parlament, ani členské státy nemáme řešení sami v ruce. Evropská unie není federace, která by svěřila řešení azylové politiky o patro výš z členských států Unii. My to musíme řešit společně a já bych velmi apelovala na to, abychom se vzájemně slyšeli, aby Západ slyšel Východ, který říká: my máme obavy z toho, že budeme muset … čelit problému, které má Západ tím, že je to multikulturní společnost,“ vysvětlila Věra Jourová svůj pohled na přerozdělování uprchlíků uvnitř EU. „Ale prosím pěkně, bylo by dobré, kdyby i Východ slyšel Západ, který říká: Pojďme si teď pomoci, teď je potřeba urgentně řešit. Pojďme být solidární, pojďme být humánní a tím se dostávám zpátky k tomu začátku. Pojďme být humánní znamená mimo jiné, pojďme dělat to, co je podle mě nezpochybnitelné a to je dodržovat mezinárodně právní závazky ženevské konvence, které jasně říkají, že lidem, kteří prchají před válkou se prostě pomáhá.

Viděl prezident uprchlíka?

Moderátor Václav Moravec se v souvislosti s přijímáním uprchlíků a solidaritou zeptal na názor na slova prezidenta Miloše Zemana: „Většina uprchlíků si nezaslouží soucit a používají děti jen jako živý štít.“

„...já si myslím, že každý, kdo řekne, že většina uprchlíků jsou zločinci nebo lidi, kteří si nezaslouží pomoc, uprchlíka neviděl a nemluvil s nimi,“ reagovala Jourová. „Já jsem projela několik táborů, kde jsem mluvila s dětmi, které za neuvěřitelných okolností se dostaly do Evropy poté, co jim táta řekl: Uteč. Byli to kluci ze Sýrie. Oni jsou dneska v Bruselu nebo v Anderlechtu a já jsem viděla tu nezměrnou snahu se začlenit. Oni chodí do školy, učí se, proboha nikdy bych neřekla, že ty děti nebo i ti dospělí apriori si nezaslouží naši pomoc. My jsme se jí také dožadovali v minulosti mnohokrát.“

Europoslance Stanislav Polčák doplnil: „Mě právě zaráží na těch výrocích to kolektivní posuzování, to kolektivní vidění. V okamžiku, kdy český prezident veřejná autorita vlastně všechny sesype do jednoho pytle a říká: Podívejte se na ně, bude to tak a tak, tak si myslím, že kolektivní posuzování je jedno z těch nejtragičtějších období, které Evropu zasáhlo,“ řekl v diskusi.

Obraz nepřítele

V souvislosti s výroky prezidenta Zemana připomněla Jourová sociology a filosofy, kteří se zabývají šířením zla a nenávisti ve společnosti. „..víceméně všichni došli k témuž, že vždycky na začátku je vytvořen obraz nepřítele, dehumanizovaná masa lidí ani ne lidí, masa, proti které se napře nenávist, protože je někdo označuje dlouhodobě za to nebezpečí.... A pokud to rozšiřují lidi, kteří mají velký vliv na veřejné mínění, tak pak je to velmi, velmi závažné. Myslím si, že ta společnost by měla mobilizovat, veškerý zdravý rozum a kritické myšlení, protože právě to, co ten obraz nepřítele dělá s lidmi, s normálními lidmi, je to, že jim bere tu schopnost si kritici vyhodnotit.“

Společně s ministry spravedlnosti členských zemí a velkými firmami, které ovládají svět internetu a sociálních sítí, se Věra Jourová také snaží hledat bariéru proti šíření nenávisti na internetu. Podle Jourové jde na jejich setkáních o to, „abychom si znovu zopakovali, jaká jsou právní pravidla pro internetový svět a abychom se ubezpečili s těmi hlavními hráči, jako je Google, Facebook, Twitter a další, že oni také rozumí tomu, že nejsou mimo právo.“

Podle Jourové velké firmy těmto požadavkům rozumějí a uvědomují si rizika radikalizace určitých společenských skupin. Jourová uvedla, že 80% Evropanů, kteří se přidali k bojovníkům Islámského státu se zradikalizovalo na sociálních sítích.

Přečteno: 907x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Šíření nenávisti, Internet, EU, Miloš Zeman, Věra JourováHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo