romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vernisáž výstavy fotografií Romské osady proběhne 4. 9. ve Zlíně

Zlín, 3.9.2012 16:14, (ROMEA)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)
Slovenská romská osada Jánovce (foto: Lukáš Houdek)

Černobílé fotografie z romských osad ze západního, středního a východního Slovenska, ale také z Prahy, budou k vidění na zlínské radnici. Autorem fotografií je badatel romské kultury a předseda Sdružení dětí a mládeže Romů České republiky Jan Rác. Výstava začíná v úterý 4. 9. vernisáží od 14. hodin a expozice potrvá až do 29. září.

„Romano gav - romské osady jsem fotil jako chlapec. V osadě na Slovensku jsem vyrůstal do svých devíti let. Pak se rodiče rozhodli, že se přestěhují do západních Čech, kde táta v Jalovicích asi dva kilometry od Karlových Varů našel práci v betonárně," uvedl Rác, který i z Karlových Varů neustále utíkal do romských osad a fotografoval. „Fotoaparát jsem našel v popelnici, táta mi nakoupil filmy, ale nevyvolával je, na to nebyly peníze," poznamenal Rác.

Jeho snímky jsou na výstavě k vidění jako velkoformátové tisky, které doprovází krátké vysvětlující texty.

Rác před několika lety ve Zlíně zorganizoval také výstavu dokumentující zapomenutá i současná romská řemesla. Lidé si v sídle krajského úřadu mohli prohlédnout fotografie, nářadí a více než 80 předmětů, které Romové vyrobili tradičními postupy. K nejstarším řemeslům, která Romové ovládali, patřilo zejména kotlářství a kovářství. Rác sbíral po osadách tradiční výrobky několik desítek let.

Přečteno: 785x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Výstava, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo