romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie

26.10.2015 16:20
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)

Otestovat přístup lidí v Česku k uprchlíkům se rozhodli organizátoři vládního projektu HateFree Culture (Kultura bez nenávisti). Do středočeského Kolína a několika okolních obcí poslali syrskou rodinu s malým dítětem. Skrytou kamerou pak natáčeli reakce místních, které byly většinou pozitivní. ČTK to řekl koordinátor projektu Lukáš Houdek. Experiment se uskutečnil před třemi týdny.

"Potvrdilo se to, co jsme si mysleli. Když jsou lidé postaveni uprchlíkům tváří v tvář, tak jim pomůžou a jsou solidární. Z komentářů na internetu se přitom zdá, že jsme naopak xenofobní. Nejsme tak špatní. Je to většinou strach, který se při osobním setkání rozplyne," uvedl Houdek. Podle něj reakce lidí mile překvapily i samotné protagonisty.

Do experimentu se zapojil Navdar Muhamed, který pochází ze Sýrie a v Česku žije už deset let. Jeho rodina se rozhodla vlast opustit po tamních občanských nepokojích. Mladík nyní v Plzni studuje mezinárodní vztahy, specializuje se na Blízký východ. V budoucnu by rád pracoval pro českou diplomacii. Při pokusu Navdarovi sekundovala mladá muslimka v šátku s malým dítětem v náručí.

Jedna žena poslala uprchlíky do Německa, v Česku to prý není příliš dobré. Mladá rodina je varovala před rasismem. Matka s malými dětmi Navdarovi radila jít do velkého města, na venkově prý není práce. Další žena vtiskla migrantce v šátku do ruky tisícikorunu, zelinář věnoval rodině ovoce. Další lidé uprchlíky uklidňovali, aby se nebáli. Jiní zavolali na pomoc místostarostu, aby rodiče s malým dítětem nezůstali na ulici.

"Můžete přespat v mém bytě. Až se večer v devět hodin vrátím z práce, můžeme si promluvit o vaší budoucnosti," nabídl nakonec uprchlíkům starší muž a vzal je s sebou domů.

Několik lidí nerozumělo, někteří spěchali. "Domů jeďte," řekla příkře jedna z kolemjdoucích. Podle Houdka se figuranti s horšími reakcemi při experimentu prý ale nesetkali.

Podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění se však proti přijetí uprchlíků ze zemí, kde je válka, staví polovina lidí v Česku. Dvě pětiny by byly pro poskytnutí dočasného útočiště, než se cizinci budou moci vrátit do vlasti. Jen každý pětadvacátý dospělý uvedl, že by se v ČR uprchlíci mohli usadit.

Proti migraci se konalo v Praze i dalších místech několik demonstrací. V centrech měst se ale sešli i ti, kteří chtěli vyjádřit uprchlíkům solidaritu a jimž vadí xenofobie.

Projekt HateFree Culture patří k vládním akcím proti nenávisti ve společnosti. Podílí se na něm lidé z vládní agentury pro sociální začleňování.

VIDEO


Přečteno: 1200x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Migrace, tolerance, Rasismus, NázoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo