romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie

26.10.2015 16:20
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)

Otestovat přístup lidí v Česku k uprchlíkům se rozhodli organizátoři vládního projektu HateFree Culture (Kultura bez nenávisti). Do středočeského Kolína a několika okolních obcí poslali syrskou rodinu s malým dítětem. Skrytou kamerou pak natáčeli reakce místních, které byly většinou pozitivní. ČTK to řekl koordinátor projektu Lukáš Houdek. Experiment se uskutečnil před třemi týdny.

"Potvrdilo se to, co jsme si mysleli. Když jsou lidé postaveni uprchlíkům tváří v tvář, tak jim pomůžou a jsou solidární. Z komentářů na internetu se přitom zdá, že jsme naopak xenofobní. Nejsme tak špatní. Je to většinou strach, který se při osobním setkání rozplyne," uvedl Houdek. Podle něj reakce lidí mile překvapily i samotné protagonisty.

Do experimentu se zapojil Navdar Muhamed, který pochází ze Sýrie a v Česku žije už deset let. Jeho rodina se rozhodla vlast opustit po tamních občanských nepokojích. Mladík nyní v Plzni studuje mezinárodní vztahy, specializuje se na Blízký východ. V budoucnu by rád pracoval pro českou diplomacii. Při pokusu Navdarovi sekundovala mladá muslimka v šátku s malým dítětem v náručí.

Jedna žena poslala uprchlíky do Německa, v Česku to prý není příliš dobré. Mladá rodina je varovala před rasismem. Matka s malými dětmi Navdarovi radila jít do velkého města, na venkově prý není práce. Další žena vtiskla migrantce v šátku do ruky tisícikorunu, zelinář věnoval rodině ovoce. Další lidé uprchlíky uklidňovali, aby se nebáli. Jiní zavolali na pomoc místostarostu, aby rodiče s malým dítětem nezůstali na ulici.

"Můžete přespat v mém bytě. Až se večer v devět hodin vrátím z práce, můžeme si promluvit o vaší budoucnosti," nabídl nakonec uprchlíkům starší muž a vzal je s sebou domů.

Několik lidí nerozumělo, někteří spěchali. "Domů jeďte," řekla příkře jedna z kolemjdoucích. Podle Houdka se figuranti s horšími reakcemi při experimentu prý ale nesetkali.

Podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění se však proti přijetí uprchlíků ze zemí, kde je válka, staví polovina lidí v Česku. Dvě pětiny by byly pro poskytnutí dočasného útočiště, než se cizinci budou moci vrátit do vlasti. Jen každý pětadvacátý dospělý uvedl, že by se v ČR uprchlíci mohli usadit.

Proti migraci se konalo v Praze i dalších místech několik demonstrací. V centrech měst se ale sešli i ti, kteří chtěli vyjádřit uprchlíkům solidaritu a jimž vadí xenofobie.

Projekt HateFree Culture patří k vládním akcím proti nenávisti ve společnosti. Podílí se na něm lidé z vládní agentury pro sociální začleňování.

VIDEO


Přečteno: 1214x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Migrace, tolerance, Rasismus, NázoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo