romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie

26.10.2015 16:20
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)
Experiment testoval reakce lidí na uprchlickou rodinu ze Sýrie (FOTO: Printscreen z videa Hate Free Culture)

Otestovat přístup lidí v Česku k uprchlíkům se rozhodli organizátoři vládního projektu HateFree Culture (Kultura bez nenávisti). Do středočeského Kolína a několika okolních obcí poslali syrskou rodinu s malým dítětem. Skrytou kamerou pak natáčeli reakce místních, které byly většinou pozitivní. ČTK to řekl koordinátor projektu Lukáš Houdek. Experiment se uskutečnil před třemi týdny.

"Potvrdilo se to, co jsme si mysleli. Když jsou lidé postaveni uprchlíkům tváří v tvář, tak jim pomůžou a jsou solidární. Z komentářů na internetu se přitom zdá, že jsme naopak xenofobní. Nejsme tak špatní. Je to většinou strach, který se při osobním setkání rozplyne," uvedl Houdek. Podle něj reakce lidí mile překvapily i samotné protagonisty.

Do experimentu se zapojil Navdar Muhamed, který pochází ze Sýrie a v Česku žije už deset let. Jeho rodina se rozhodla vlast opustit po tamních občanských nepokojích. Mladík nyní v Plzni studuje mezinárodní vztahy, specializuje se na Blízký východ. V budoucnu by rád pracoval pro českou diplomacii. Při pokusu Navdarovi sekundovala mladá muslimka v šátku s malým dítětem v náručí.

Jedna žena poslala uprchlíky do Německa, v Česku to prý není příliš dobré. Mladá rodina je varovala před rasismem. Matka s malými dětmi Navdarovi radila jít do velkého města, na venkově prý není práce. Další žena vtiskla migrantce v šátku do ruky tisícikorunu, zelinář věnoval rodině ovoce. Další lidé uprchlíky uklidňovali, aby se nebáli. Jiní zavolali na pomoc místostarostu, aby rodiče s malým dítětem nezůstali na ulici.

"Můžete přespat v mém bytě. Až se večer v devět hodin vrátím z práce, můžeme si promluvit o vaší budoucnosti," nabídl nakonec uprchlíkům starší muž a vzal je s sebou domů.

Několik lidí nerozumělo, někteří spěchali. "Domů jeďte," řekla příkře jedna z kolemjdoucích. Podle Houdka se figuranti s horšími reakcemi při experimentu prý ale nesetkali.

Podle zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění se však proti přijetí uprchlíků ze zemí, kde je válka, staví polovina lidí v Česku. Dvě pětiny by byly pro poskytnutí dočasného útočiště, než se cizinci budou moci vrátit do vlasti. Jen každý pětadvacátý dospělý uvedl, že by se v ČR uprchlíci mohli usadit.

Proti migraci se konalo v Praze i dalších místech několik demonstrací. V centrech měst se ale sešli i ti, kteří chtěli vyjádřit uprchlíkům solidaritu a jimž vadí xenofobie.

Projekt HateFree Culture patří k vládním akcím proti nenávisti ve společnosti. Podílí se na něm lidé z vládní agentury pro sociální začleňování.

VIDEO


Přečteno: 1207x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Migrace, tolerance, Rasismus, NázoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo