romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Fašistka pryč! křičeli aktivisté ve Sněmovně na Le Penovou. Ta se v úterý sešla s Klausem

6.5.2015 15:55
Aktivisté, kteří 6. 5. 2015 protestovali proti vystoupení předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penové na konferencí Evropský mír a prosperita po Evropské unii na půdě českého Parlamentu.
Aktivisté, kteří 6. 5. 2015 protestovali proti vystoupení předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penové na konferencí Evropský mír a prosperita po Evropské unii na půdě českého Parlamentu.

Aktivisté z organizace Mladí zelení dnes protestovali na konferenci „Mír a prosperita v Evropě po Evropské unii“ proti vystoupení francouzské političky Marine Le Penové na půdě českého Parlamentu. Kontroverzní francouzská politička přiletěla do Prahy v úterý a dnes se zúčastnila konference, kterou pořádala neparlamentní Občanská konzervativní strana bývalého poslance ODS Jiřího Janečka, jež je partnerskou stranou Národní fronty. V úterý večer se Le Penová sešla s Klausem a dalšími českými sympatizanty na večeři.

"Ačkoli se dnes Národní fronta (Front National) i její představitelka pokouší distancovat od dříve otevřeně extremistických prohlášení, i nadále prosazují krajně nacionalistickou, xenofobní politiku. Přestože se tato konference, organizovaná Občanskou konzervativní stranou, paradoxně odvolává na mír a prosperitu našeho kontinentu, věříme, že právě vzestup krajní pravice je jednou z největších hrozeb současné Evropy," uvedl Tomáš Křemen, mluvčí organizace Mladí zelení.

"Pravicově populistické strany jako Front National se snaží legitimizovat rasismus a xenofobii jako součást politického mainstreamu a svalit vinu za současné ekonomické a sociální problémy v Evropě na ty nejzranitelnější. Štvavý postoj vůči imigrantům a menšinám navazuje na ty nejhorší evropské tradice. Nesouhlasíme s tím, aby ve dnech, kdy slavíme 70. výročí konce Druhé světové války, byli do Prahy zváni politici, kteří se aktivně zasazují o aktualizaci fašistického odkazu v Evropě," dodal Křemen.

VIDEO

Při úterním setkání s bývalým prezidentem Václavem Klausem probírala šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová budoucnost Evropy. Uvedla to dnes na tiskové konferenci po skončení konference ve Sněmovně, na které vystoupila. Klausovi prý také slíbila, že napraví velkou nespravedlnost, že nebyl jako prezident pozván do Francie. Měl by vystoupit na akcích Národní fronty a mluvit o svých názorech na Evropskou unii a euro, které podobně jako Le Penová dlouhodobě kritizuje.

Le Penová na tiskové konferenci řekla, že se s exprezidentem bavili o tématech, která je zajímají, zejména o budoucnosti Evropy. "Pan prezident Klaus řekl, že Francie byla jedinou zemí, která ho nepozvala. Já tu velkou nespravedlnost napravím," poznamenala Le Penová k pozvání Klause k účasti na setkáních její strany.

Do Prahy prý přijela podpořit uskupení smýšlející podobně jako Národní fronta. Že by za její návštěvou stála První česko-ruská banka, která její straně poskytla vysoký úvěr, Le Penová odmítla. S touto bankou, která vznikla před lety v ČR a nyní sídlí v Rusku, prý neudržuje žádné kontakty, pouze jí splácí vysoké úroky.

To, že partnerská OKS je pouze marginální stranou, nehraje podle Le Penové žádnou roli. "My nejsme oportunisté. Nevyhledáváme cíleně strany, které by měly vysoký počet hlasů," uvedla. "Vyhledáváme partnery, kteří jdou stejnou cestou, kteří mají stejné myšlenky jako my, tedy suverenita, svoboda a zachování integrity vlastního národa. A my jim budeme pomáhat všemi prostředky, které máme k dispozici" dodala.

Přečteno: 1210x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Václav Klaus, Le Pen Marine, ÚsvitHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo