Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

VIDEO: Nestydím se za to, že jsem Rom. Spot vyzývá, aby se Romové během sčítání přihlásili k romské národnosti

23. února 2021
Čtení na 3 minuty

Nový spot vyzývá Romy, aby se během nadcházejícího sčítání lidu hrdě přihlásili k romské národnosti. Organizace ARA ART spot připravila především kvůli tomu, aby Romové vůbec věděli, že mají možnost přihlásit se ke své romské národnosti.

“Jsem Rom a jsem na to hrdý,” začíná spot komentářem v romštině. “Nestydím se za to, že jsem Rom. Nestydím se za své rodiče a ani za svůj jazyk,” uvádí se dále ve spotu. “Proto se přihlásím k romské národnosti,” vyzývá nakonec spot Romy v České republice.

„Pro mě samotného je důležité přihlásit se k romské národnosti, protože se cítím jako Rom,“ řekl pro zpravodajský server Romea.cz David Tišer, ředitel organizace ARA ART, která spot zveřejnila na sociální síti.

„Spot jsme vyrobili především proto, aby Romové vůbec věděli, že mají možnost přihlásit se ke své romské národnosti, protože někteří o tom stále neví,“ dodal Tišer, který doufá, že letošní výsledky mnohonásobně překročí hranici třinácti tisíc, což je číslo počtu Romů, kteří se ke své národnosti přihlásili během minulého sčítání v roce 2011.

Tehdy se k romské národnosti přihlásilo pouze 13 150 Romů, z nichž 5199 uvedlo pouze romskou národnost. Zbylých 7 951 obyvatel uvedlo národnost v kombinaci s jinou národností, například romská a česká, romská a moravská atp. Přitom podle odhadů žije na území České republiky asi 240 tisíc Romů.

VIDEO

Letošní sčítání lidu, bytů a domů proběhne poprvé elektronicky. Od 27. března do 9. dubna budou mít Romové možnost přihlásit se ke své národnosti online. Důraz se klade na anonymitu a bezpečnost údajů. Sčítací formuláře nově najdou vedle češtiny i v romském jazyce.

Odborníci si nižší počet Romů hlásících se ke své národnosti vysvětlují tím, že se většina Romů přihlásila k české národnosti, jelikož je v nich stále ještě zakořeněna obava z perzekuce Romů, ke které docházelo během druhé světové války. Značný vliv má podle nich i život Romů v totalitním režimu, kde romství bylo komunistickou stranou potlačováno.

NÁRODNOST vs. STÁTNÍ OBČANSTVÍ, PŘÍSLUŠNOST

Státní občanství a státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Rozdílem mezi státním občanstvím a národností je ten, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství. Například občan se může přihlásit k romské národnosti, ale státní příslušnost (občanství) má třeba České republiky. Státní příslušnost a občanství jsou tedy dány například místem narození, národnost je „volitelná“ a vychází například z rodinné historie nebo i z osobních pocitů.

Roli hraje i to, že se velmi často plete státní příslušnost a národnost. “V občanském průkazu mám napsáno, že jsem z ČR, takže jsem Češka. Romové nemají svou zem, takže proč se hlásit k romské národnosti,” zaznívá velmi častý mylný argument na sociálních sítích, který zmatení pojmů státní příslušnosti k České republice a národnosti jen dokazuje. Národnost si však člověk volí sám, může tedy být mít českou státní příslušnost, a zároveň se hlásit k romské národnosti.

Přesto se očekává, že letos bude počet Romů hlásících se ke své národnosti daleko vyšší, než tomu bylo před deseti lety, a to především  díky elektronizaci sčítacího formuláře. Avšak domácnosti, které se nesečtou elektronicky, dostanou papírové formuláře přímo od sčítacích komisařů. Lidé budou mít čas se tímto způsobem sečíst od 17. dubna do 11. května letošního roku.

Důležitost přihlášení se ke své národnosti vysvětluje i materiál Českého statistického úřadu. Například podle zákona o obcích platí, že obec, v jejímž územním obvodu žije podle posledního sčítání lidu alespoň 10 % občanů obce hlásících se k národnosti jiné než české, zřizuje výbor pro národnostní menšiny. Výbory pro národnostní menšiny lze zřídit i nad rámec výše uvedených právních předpisů.

Na existenci výboru pro národnostní menšiny je pak navázána celá řada možností uplatňování práv příslušníků národnostních menšiny. Například právo na vzdělávání v jazyce národnostní menšiny, právo na vícejazyčné názvy a označení v jazyce národnostní menšiny, právo na užívání jazyka národnostní menšiny ve věcech volebních a v případě konání referenda. Využít lze i právo na vytváření a šíření rozhlasových a televizních pořadů ve vztahu k příslušníkům národnostních menšin, přidělování podpor a dotací třeba s cílem rozvíjet romskou kulturu apod.  

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon