romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43

Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

„Paní Olgu Fečovou jsem poprvé viděla u paní Hübschmannová před 20 lety. Hned na poprvé mě zaujala jako takový stereotyp. Ale ten pozitivní stereoptyp těch moudrých romských žen. Ona jedna vypadala krásně a velice moudře se projevovala,“ řekla pro ROMEA TV Zuzana Jurková.

Olga Fečová vychovala ve vlastní rodině tolik skvělých muzikantů, jako se naposledy stalo v rodině Bachových v 18. století! Několik desetiletí se věnuje dětem z ulice, zpívá s nimi, tancuje, maluje, nacvičuje divadlo. To jsou jen některé z důvodů, pro které ji navrhla Jurková na státní vyznamenání. Návrh v Senátu PČR podpořil senátor Jiří Oberfalzer.

Olga Fečová se narodila v roce 1942 jako Olga Demeterová ve slovenském Humenném. Oba rodiče pocházeli z hudebnických rodin. V pěti letech se přestěhovala do Prahy. V roce 1968 se provdala za uznávaného romského hudebníka Josefa (Jožku) Feča (1940 – 2013), který skládal hudbu a rovněž – s muzikanty z širší rodiny, a později i dětmi a vnoučaty – hrál v souborech nejrůznějších žánrů. S ním Olga vychovávala dvě dcery. Sama se při zaměstnání věnovala dětem ze znevýhodněných prostředí.

V roce 1996 tuto péči formalizovala založením souboru Čhavorikaňi luma (romsky Dětský svět) v Neratovicích, později v Náchodě, Berouně či Krupce. V posledních letech se angažuje i v projektu Jileha (z.s. Slovo 21), orientovaným na romské ženy. Od roku 1990 byla Olga Fečová členkou Českého helsinského výboru. Před čtyřmi lety získala prestižní cenu Roma Spirit.

Ona sama ale v mládí dokončila jen základní vzdělání, chtěla především pečovat o blaho svých blízkých, zatímco oni sami studovali nebo se věnovali kariéře. Když odrostly její děti, rozhodla se to změnit a začala se v 60letech věnovat sama sobě. V 60 letech začala řídit, 65 složila maturitu, v 70 se naučila na housle a v 75 letech začala malovat

„Není to tak, že bych byla jiná, protože my jsme měli takovou demokratickou osadu. U nás byly ženy aktivní. Například moje teta hrála na kontrabas, druhá na bubny moje maminka na housle a to bylo vše v osadě. Nahoře hráli muži a dole hráli ženy. A tohle všechno se mnou šlo celý život. Ale nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně a na mě přišla řada až v 60letech, řekla pro ROMEA TV Olga Fečová

Přečteno: 1456x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, nominace, Hudba, Kultura, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo