romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Mária Husova, Sliepkou k dospelosti

25.8.2020 12:05

K autorské tvorbě ji inspiroval její otec, skrze psaní vyjadřuje své pocity, dojmy i názory na vše co je kolem ní. Mária Hušová je romskou spisovatelkou a členkou klubu Paramisara, jehož hlavním cílem je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. ROMEA TV Vám přináší několik ukázek autorského čtení členů klubu Paramisara a postupně je zveřejňuje na Romea.cz.

Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Mária Hušová


Mária Hušová pochází z východního Slovenska z obce Ondavské Martiašovce. Její dětství a dospívání jí je inspirací a oporou nejen v literární tvorbě. „Vyrůstala jsem v romské komunitě v nádherné přírodě. Zažila jsem dobu, kdy komunita byla rodinou. Dvory neměly ploty, děti si hrály v potoku a plašily slepice. Večer jsme zpívali u ohně s kytarou a nad hlavami nám padali hvězdy,“ vzpomíná Mária Hušová.

Mária studovala herectví na SUŠ v Košicích, kde pokračovala i absolventským studiem. Pracovala jako žurnalistka pro tehdejší Romskou tiskovou agenturu na Slovensku a spolupracovala s Romano nevo lil. V rámci stáže si vyzkoušela psaní pro mezinárodní časopis Transition Online. Do Mladé Boleslavi se přestěhovala před 12lety a nyní je na mateřské dovolené.
K psaní ji přivedl její otec, který ji vyprávěl o knihách, ve kterých se píše o starém Římu, Egyptu, nebo vesmíru. Svou první báseň napsala v 11 letech, když přítel její sestry musel na vojnu.  „První báseň jsem napsala asi tak v 11letech. Byla to báseň o nesmyslnosti vojen. Přítel mé sestry narukoval na vojnu a já jsem cítila, potřebu vyjádřit obrovský nesouhlas,“ řekla Mária Hušová.

Mária se snaží ve svých dílech oslovit čtenáře, nejen příběhem, ale i samotnou postavou. Ve svých knihách čtenáře oslovuje, dává tím najevo, že je se čtenářem po celou dobu příběhu. „Postavy, o kterých píšu, jsou osobité až psychologické. Nikdy ani jiné nebudou, protože mysl a touhy hrdinů, určují děj a jen tak mohou najít svého čtenáře, který se s nimi může ztotožnit a možná ho i k něčemu motivovat a dodat odvahu,“ říká spisovatelka Mária Hušová.

Mária by ráda psala v romštině, ale bohužel jí jazyk nikdo nepředal. „Romština je krásný a vzácný jazyk, miluju ji. Komunismus mi ji násilnou asimilací vzal, v mé komunitě se romsky mluvit nesmělo, byla to ostuda. Pokud Romové chtěli vycházet s neromy, museli romštinu zapomenout. Takže mi ji neměl kdo předat. Ten kdo to nezažil, nepochopí. Mezi Romy jsem zažila výsměch a odsuzování, za to, že romsky neumím. Musím říct, že se mě to dotklo. Chtěla jsem se ji naučit, ale nějak to nešlo. Asi to bude nějaký blok, který nedokážu prolomit,“ říká o romštině Mária Hušová.
 

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo