romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Martin Oláh, E phuv

28.7.2020 20:00

Svou první báseň napsal v první třídě, dnes psaní vnímá jako útěk ze současného hektického světa. Martin Oláh, je jeden z členů klubu Paramisara, jehož hlavním cílem je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. ROMEA TV Vám přináší několik ukázek autorského čtení členů klubu Paramisara a postupně je bude zveřejňovat na Romea.cz.

Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Martin Oláh

Martin Oláh se narodil 18. února 1984 v Prešově na východním Slovensku jako syn Vlada Oláha. Záhy se, kolem jeho 3 let, rodina přestěhovala do Prahy, kde v současnosti žije. Po základní škole vyzkoušel studium konzervatoře se zaměřením na skladbu, klavír a klasický zpěv, kterému se věnoval od raného dětství. Po roce přestoupil na kadeřnickou školu, v Paříži absolvoval stáž zaměřenou na poradenství v oblasti celkové image a designu, které se stalo, společně s pečovatelstvím, jeho profesí.

"Svou první báseň jsem napsal někdy v první třídě, co mě k tomu tehdy vedlo, už těžko říci. Dnes básně, literaturu vnímám jako útěk z tohoto hektického světa," vzpomíná na své literární začátky Martin Oláh.

Původ jeho záliby v psaní poezie můžeme svést na rodinné prostředí či přímo geny zděděné po otci, básníku Vlado Oláhovi. Na poezii jej přitahuje "osvobozující pocit, kdy duše bloudí mezi slovy a hledá jejich význam." Jím popsaný prožitek nejlépe dokládá, že zaujetí pro vlastní tvorbu je opravdové. Mezi jeho oblíbené autory patří Kafka, Dostojevský, Coelho nebo Seifert.

Přečteno: 783x
 

Kam dál:

Štítky:  

literární čtení, Literatura, Romové, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo