romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Rozálie Kokotková, Novodobé námluvy

8.9.2020 18:25

Psát začala před pěti lety, kdy se ocitla v těžké životní situaci a chtěla předat lidem něco ze svého života. Rozálie Kokotková je jednou z členek klubu Paramisara, jehož hlavním cílem je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. ROMEA TV Vám přináší několik ukázek autorského čtení členů klubu Paramisara a postupně je zveřejňuje na Romea.cz.

Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Rozálie Kokotková

Rozálie se narodila na Slovensku a v roce 1975 přijela do Karviné, kde žije do dnes. Pracovala pro doly ČSM a po pracovním úrazu jako podnikatelka v marketingu prodejen s bylinkami.

"Psát jsem začala, když jsem byla v nejtěžší situaci v životě. Toužila jsem nechat svědectví o mém životě," řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Před rokem vydala, na své vlastní náklady, knihu pod názvem Zůstali jen vzpomínky a zuby. Od roku 2018 píše příspěvky do almanachu pro regionální knihovnu v Karviné a její příspěvky najdete také v nakladatelství Kher v Praze.

Rozálie píše na volné téma pro zábavu a připravuje další knihu. „Už mám sestavenou druhou knihu, která se bude jmenovat Osudu nikdo neunikne. Jsem šťastná, že můžu psát, mám z toho dobrý pocit, když se to lidem líbí,“ říká Rozálie Kokotková.

I když romsky moc nemluví, s pomocí své kamarádky napsala i několik povídek v romštině. „Lituji, že jsem se romsky nenaučila dřív. Je to hezký jazyk,“ řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Přečteno: 907x
 

Kam dál:

Štítky:  

literární čteníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo