romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Rozálie Kokotková, Novodobé námluvy

8.9.2020 18:25

Psát začala před pěti lety, kdy se ocitla v těžké životní situaci a chtěla předat lidem něco ze svého života. Rozálie Kokotková je jednou z členek klubu Paramisara, jehož hlavním cílem je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. ROMEA TV Vám přináší několik ukázek autorského čtení členů klubu Paramisara a postupně je zveřejňuje na Romea.cz.

Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Rozálie Kokotková

Rozálie se narodila na Slovensku a v roce 1975 přijela do Karviné, kde žije do dnes. Pracovala pro doly ČSM a po pracovním úrazu jako podnikatelka v marketingu prodejen s bylinkami.

"Psát jsem začala, když jsem byla v nejtěžší situaci v životě. Toužila jsem nechat svědectví o mém životě," řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Před rokem vydala, na své vlastní náklady, knihu pod názvem Zůstali jen vzpomínky a zuby. Od roku 2018 píše příspěvky do almanachu pro regionální knihovnu v Karviné a její příspěvky najdete také v nakladatelství Kher v Praze.

Rozálie píše na volné téma pro zábavu a připravuje další knihu. „Už mám sestavenou druhou knihu, která se bude jmenovat Osudu nikdo neunikne. Jsem šťastná, že můžu psát, mám z toho dobrý pocit, když se to lidem líbí,“ říká Rozálie Kokotková.

I když romsky moc nemluví, s pomocí své kamarádky napsala i několik povídek v romštině. „Lituji, že jsem se romsky nenaučila dřív. Je to hezký jazyk,“ řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Přečteno: 802x
 

Kam dál:

Štítky:  

literární čteníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo