romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Paramisara, autorské čtení romských spisovatelů - Rozálie Kokotková, Novodobé námluvy

8.9.2020 18:25

Psát začala před pěti lety, kdy se ocitla v těžké životní situaci a chtěla předat lidem něco ze svého života. Rozálie Kokotková je jednou z členek klubu Paramisara, jehož hlavním cílem je vybudovat společenství romských autorů, jakýsi "český romský PEN klub", ve kterém se mohou romští autoři podporovat a spolupracovat jak v oblasti tvorby, tak v prezentaci romské literatury. ROMEA TV Vám přináší několik ukázek autorského čtení členů klubu Paramisara a postupně je zveřejňuje na Romea.cz.

Klub romských spisovatelů vznikl v rámci jednoho z projektů organizace Slova 21 "Gavoro" (romsky "vesnička") a je realizován za podpory nadace Bader Philanthropies.

Rozálie Kokotková

Rozálie se narodila na Slovensku a v roce 1975 přijela do Karviné, kde žije do dnes. Pracovala pro doly ČSM a po pracovním úrazu jako podnikatelka v marketingu prodejen s bylinkami.

"Psát jsem začala, když jsem byla v nejtěžší situaci v životě. Toužila jsem nechat svědectví o mém životě," řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Před rokem vydala, na své vlastní náklady, knihu pod názvem Zůstali jen vzpomínky a zuby. Od roku 2018 píše příspěvky do almanachu pro regionální knihovnu v Karviné a její příspěvky najdete také v nakladatelství Kher v Praze.

Rozálie píše na volné téma pro zábavu a připravuje další knihu. „Už mám sestavenou druhou knihu, která se bude jmenovat Osudu nikdo neunikne. Jsem šťastná, že můžu psát, mám z toho dobrý pocit, když se to lidem líbí,“ říká Rozálie Kokotková.

I když romsky moc nemluví, s pomocí své kamarádky napsala i několik povídek v romštině. „Lituji, že jsem se romsky nenaučila dřív. Je to hezký jazyk,“ řekla pro ROMEA TV spisovatelka Rozálie Kokotková.

Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

literární čteníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo