romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Romský holocaust politiky nezajímá. Trápí mě to, ale nic s tím neudělám," říká Jana Horváthová

12.8.2020 15:30

Ani prezident Miloš Zeman, ani premiér Andrej Babiš. Nejvyšší političtí představitelé státu se i tentokrát veřejně nezúčastnili žádné vzpomínky na oběti romského holocaustu. Jiná byla situace na Slovensku. Tamní premiér Igor Matovič uctil oběti na pietní akci u Památníku obětí romského holokaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici a prezidentka Zuzana Čaputová zveřejnila virtuální vzpomínku na sociálních sítích. Památný den romského holocaustu si celý svět připomíná 2. srpna, kdy nacisté v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim - Březinka zavraždili tři tisíce Romů a Sintů.

Podle ředitelky Muzea romské kultury v Brně, které je správce památníků holokaustu Romů v Česku, téma romského holokaustu české politiky nezajímá. „Vědí, že jim to politické body nepřinese. Navíc o romském holokaustu skoro vůbec nic nevědí. Trápí mě to, ale nic s tím nedokážu udělat,“ přiznává v rozhovoru pro Romea TV Horváthová. Jejím muzeum nedávno vyzvalo i šéfa hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, aby se omluvil za protiromský vtip, který umístil na Facebook právě v Památný den romského holokaustu. „Pan Klaus dobře ví, co dělá, není hloupý. Ví, jaká slova volit, aby si získal voliče. Je to ale minimálně ostuda,“ dodala ředitelka Muzea romské kultury v Brně.

Proč už nechce reagovat na výroky ombudsmana Stanislava Křečka o Romech? Jak bude fungovat nově připravované Centrum Romů a Sintů, které má vzniknout v Praze do tří let? A potřebuje vůbec Česko další organizaci zaměřenou na historii Romů?

Přečteno: 1260x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Muzeum, Muzeum romské kultury, Historie, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo