romea - logo
6. prosince 2020 (neděle)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: "Romský holocaust politiky nezajímá. Trápí mě to, ale nic s tím neudělám," říká Jana Horváthová

12.8.2020 15:30

Ani prezident Miloš Zeman, ani premiér Andrej Babiš. Nejvyšší političtí představitelé státu se i tentokrát veřejně nezúčastnili žádné vzpomínky na oběti romského holocaustu. Jiná byla situace na Slovensku. Tamní premiér Igor Matovič uctil oběti na pietní akci u Památníku obětí romského holokaustu v Muzeu SNP v Banské Bystrici a prezidentka Zuzana Čaputová zveřejnila virtuální vzpomínku na sociálních sítích. Památný den romského holocaustu si celý svět připomíná 2. srpna, kdy nacisté v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim - Březinka zavraždili tři tisíce Romů a Sintů.

Podle ředitelky Muzea romské kultury v Brně, které je správce památníků holokaustu Romů v Česku, téma romského holokaustu české politiky nezajímá. „Vědí, že jim to politické body nepřinese. Navíc o romském holokaustu skoro vůbec nic nevědí. Trápí mě to, ale nic s tím nedokážu udělat,“ přiznává v rozhovoru pro Romea TV Horváthová. Jejím muzeum nedávno vyzvalo i šéfa hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, aby se omluvil za protiromský vtip, který umístil na Facebook právě v Památný den romského holokaustu. „Pan Klaus dobře ví, co dělá, není hloupý. Ví, jaká slova volit, aby si získal voliče. Je to ale minimálně ostuda,“ dodala ředitelka Muzea romské kultury v Brně.

Proč už nechce reagovat na výroky ombudsmana Stanislava Křečka o Romech? Jak bude fungovat nově připravované Centrum Romů a Sintů, které má vzniknout v Praze do tří let? A potřebuje vůbec Česko další organizaci zaměřenou na historii Romů?

Přečteno: 1330x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Muzeum, Muzeum romské kultury, Historie, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo