romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34

V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla.

Moderátorka Lea Surovcová si k diskusi pozvala novinářku a moderátorku Jarmilu Balážovou, novináře a hudebníka Patrika Bangu a aktivistu, režiséra a herce Davida Tišera. Společně se zamysleli nad mediálním obrazem romské menšiny v ČR a panelisté sdíleli své osobní zkušenosti. Na debatu navázala první "sálová" repríza inscenace Gadžové jdou do nebe s koncertem.

“My jsme se v průběhu zkoušení inscenace Gádžové jdou do nebe, a nejen v průběhu toho zkoušení, setkali s mnoha osobnostmi z řad Romů, kteří mají skutečně co říct. A nějak jsme si začali uvědomovat, jak málo prostoru mají například v médiích a jak málo se o těchto osobnostech ví,” řekla pro ROMEA TV Kateřina Menclerová, dramaturgyně divadla Husa na provázku.

My jsme teď měli unikátní hodinu a půl dlouhý prostor abychom mohli oslovit třeba 30 až 40 lidí, kteří tam byli a vysvětlili jim spoustu věcí, které se týkají předsudků o Romech v české společnosti,” řekl pro ROMEA TV novinář Patrik Banga, jeden z panelistů diskuze.

ZÁZNAM CELÉ DEBATY

Přečteno: 727x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Média, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo