romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41

21. ledna odešla po dlouhé vážné nemoci Věra Gondolánová. Fantastická jazzová zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a láskou k soulu. Její rodina původně pochází z obce Brutovce, ale později se přestěhovala do Prahy. Věra byla nejmladší z rodiny a od svých patnácti let vystupovala s rodinnou kapelou bratří Gondolánových, kteří doprovázeli i Karla Gotta ad. Na milovaný soul a komorní jazz přešla později a zůstala mu věrná celý život.

Za totality emigrovala a vdala se v Austrálii. Jako jedna z mála českých zpěvaček koncertovala i v pařížské Olympii. Po roce 1989 se vrátila do České republiky, ale stále často cestovala a vystupovala například na francouzských festivalech nebo v klubech. V Čechách mohli její zpěv "live" obdivovat například návštěvníci světového festivalu Khamoro, příznivci jazzových klubů nebo kapely Ondřeje Havelky Melody Makers.

ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán. 

Další články:

Talentovaná skvělá zpěvačka s širokým srdcem. Osobnosti vzpomínají na Věru Gondolánovou 

Jarmila Balážová: Soulová duše Věry Gondolánové

Zemřela zpěvačka Věra Gondolánová

Přečteno: 1013x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zpěv, romipen, Romské ženy, Hudba, romská kultura, Romská reprezentaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo