romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Zádušní mše z posledního rozloučení s romským básníkem, překladatelem, novinářem a aktivistou Janem Döme Horváthem

10.6.2020 11:40

Ve středu 10. 6. 2020 proběhlo poslední rozloučení s romským básníkem, překladatelem, novinářem a aktivistou Janem Döme Horváthem.

Janko Döme Horváth se narodil 1. listopadu 1959 v Bílovci v okresu Nový Jičín, zemřel 4. června 2020 po krátké nemoci ve věku 60 let. Jako recitátor při různých pietních a slavnostních příležitostech, na nichž své básně pronášel před romským i českým publikem zásadně v jejich romské verzi, vytrvale propagoval a obhajoval existenci romštiny ve veřejném prostoru.

Dnes se s ním loučila rodina i přátelé z různých koutů republiky. Své kondolence a osobní vzpomínky na autora ale psali již od minulého týdne, kdy se objevila první informace o jeho odchodu. K nim se pochopitelně připojil i zpravodajský server Romea.cz nekrologem připomínajícím přínos Janka Horvátha pro romskou komunitu a společnost jako celek a také Jarmila Balážová osobním vzpomínkovým textem.

"Odešel, Janko, přítel, dlouholetý kamarád, romský básník a buditel. Je mi po něm smutno a vzpomínám na něj s láskou, tak jak on přistupoval k lidem. Ke všem. Tak jako každý velký člověk, každá skutečná osobnost, pomáhal druhým, přestože sám mnoho neměl. Měj se tam krásně, Janko," František Kostlán. 

"Děkuji ti příteli za tvoji neúnavnou práci a nasazení, kterou si věnoval psaní a tvorbě romské literatury. Zanechal jsi za sebou nezapomenutelnou stopu. Upřímnou soustrast celé rodině," děkoval na svém profilu Horváhovi za velký přínos Cyril Koky. 

"Romale je to pro mě velká rána, ani jsem tomu nechtěl uvěřit. Byli jsme přátelé a byli jsme mladí a začali spolu skoro politiku, ale on byl velký básník, žurnalista, učitel naší historie, ovládal romský jazyk slovem i písmem. A především byl velký ROM, miloval rodinu, přátele a Romy, vzpomínal na Janka Horvátha," vzpomínal na svého přítele Josef Stojka.

Nelze vybrat všechna vyjádření smutku, bylo jich mnoho a zaplavila Facebook a objevovala se i od kolegů ze zahraničí. A pochopitelně od řady lidí, kteří s Jankem v průběhu let spolupracovali nejen na poli literárním. Zpráva rozesmutnila například spisovatelku Irenu Eliášovou, romisty, kteří si Janka vážili pro jeho um romštiny, ale také třeba bývalá kolegyně z časopisu Amaro Lav Alena Gronzíková a mnoho dalších. 

Na Janka Horvátha vzpomíná i Emil Ščuka, který Janka Horvátha poznal už v osmdesátých letech a naposledy s ním spolupracoval na knize Cikánský Baron jsem já, kterou zesnulý básník a literát překládal do romštiny. Jejího tištěného vydání se ale už nedočkal. Po dohodě s rodinou Janka Horvátha bude představena na vzpomínkovém večeru, který právě Emil Ščuka chystá a Romea.cz vás o něm bude včas informovat.

Přečteno: 1211x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo