romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Zádušní mše z posledního rozloučení s romským básníkem, překladatelem, novinářem a aktivistou Janem Döme Horváthem

10.6.2020 11:40

Ve středu 10. 6. 2020 proběhlo poslední rozloučení s romským básníkem, překladatelem, novinářem a aktivistou Janem Döme Horváthem.

Janko Döme Horváth se narodil 1. listopadu 1959 v Bílovci v okresu Nový Jičín, zemřel 4. června 2020 po krátké nemoci ve věku 60 let. Jako recitátor při různých pietních a slavnostních příležitostech, na nichž své básně pronášel před romským i českým publikem zásadně v jejich romské verzi, vytrvale propagoval a obhajoval existenci romštiny ve veřejném prostoru.

Dnes se s ním loučila rodina i přátelé z různých koutů republiky. Své kondolence a osobní vzpomínky na autora ale psali již od minulého týdne, kdy se objevila první informace o jeho odchodu. K nim se pochopitelně připojil i zpravodajský server Romea.cz nekrologem připomínajícím přínos Janka Horvátha pro romskou komunitu a společnost jako celek a také Jarmila Balážová osobním vzpomínkovým textem.

"Odešel, Janko, přítel, dlouholetý kamarád, romský básník a buditel. Je mi po něm smutno a vzpomínám na něj s láskou, tak jak on přistupoval k lidem. Ke všem. Tak jako každý velký člověk, každá skutečná osobnost, pomáhal druhým, přestože sám mnoho neměl. Měj se tam krásně, Janko," František Kostlán. 

"Děkuji ti příteli za tvoji neúnavnou práci a nasazení, kterou si věnoval psaní a tvorbě romské literatury. Zanechal jsi za sebou nezapomenutelnou stopu. Upřímnou soustrast celé rodině," děkoval na svém profilu Horváhovi za velký přínos Cyril Koky. 

"Romale je to pro mě velká rána, ani jsem tomu nechtěl uvěřit. Byli jsme přátelé a byli jsme mladí a začali spolu skoro politiku, ale on byl velký básník, žurnalista, učitel naší historie, ovládal romský jazyk slovem i písmem. A především byl velký ROM, miloval rodinu, přátele a Romy, vzpomínal na Janka Horvátha," vzpomínal na svého přítele Josef Stojka.

Nelze vybrat všechna vyjádření smutku, bylo jich mnoho a zaplavila Facebook a objevovala se i od kolegů ze zahraničí. A pochopitelně od řady lidí, kteří s Jankem v průběhu let spolupracovali nejen na poli literárním. Zpráva rozesmutnila například spisovatelku Irenu Eliášovou, romisty, kteří si Janka vážili pro jeho um romštiny, ale také třeba bývalá kolegyně z časopisu Amaro Lav Alena Gronzíková a mnoho dalších. 

Na Janka Horvátha vzpomíná i Emil Ščuka, který Janka Horvátha poznal už v osmdesátých letech a naposledy s ním spolupracoval na knize Cikánský Baron jsem já, kterou zesnulý básník a literát překládal do romštiny. Jejího tištěného vydání se ale už nedočkal. Po dohodě s rodinou Janka Horvátha bude představena na vzpomínkovém večeru, který právě Emil Ščuka chystá a Romea.cz vás o něm bude včas informovat.

Přečteno: 1142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, romská literaturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo