Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

VIDEO: Zástupci zastřešující organizace RomanoNet jednali o současné situaci s ministrem práce Mariánem Jurečkou. Před tím se sešli i s ministrem vnitra Rakušanem

08. dubna 2022
Čtení na 3 minuty

Zástupci zastřešující organizace RomanoNet se tento týden sešli s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a ve čtvrtek pak i s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Další podobnou schůzku chystají i na ministerstvu školství. Všechna jednání mají stejné téma – současnou pomoc ukrajinským uprchlíkům a jak tuto pomoc skloubit se stávající prací neziskových organizací, které poskytují celou škálu pomoci především romské komunitě.

“Schůzka na ministerstvo práce a sociálních věcí byla zaměřena na to, jakým způsobem efektivně zacílit naší energii a práci ve vztahu k ukrajinským běžencům,” uvedl v rozhovoru pro ROMEA TV ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš. “Bavili jsme se o typu intervencí a jakým způsobem co nejrychleji dostat k nim podporu,” dodla Taragoš.

VIDEO

“Naše podpora je zaměřena obecněji, tedy nejenom na Romy, ale samozřejmě jako romské a proromské organizace se v této velké množině potřebných budeme specializovat na Romy,” uvedl v rozhovoru Nikola Taragoš.

“Je důležité říci, že na MPSV jsou připraveni zesílit a zrychlit všechny procesy tak, aby podpora k neziskovému sektoru a tím pádem i do terénu byla co nejrychlejší, dodal Taragoš.

Alena Gronzíková z organizace IQ Roma servis potvrdila, že v jihomoravském kraji organizace zaznamenaly rozdílný přístup k Romům prchajících z Ukrajiny. “V jihomoravském kraji jsme bohužel zaznamenali problémy s ubytováním Romů z Ukrajiny, veřejnost prostě nechce ubytovávat romské uprchlíky,” uvedla Gronzíková s tím, že na jendání se sice o jednotlivých případech diskriminace nehovořilo, ale jednalo se o formách mediace soužití ukrajinských neromských a romských uprchlíků a také soužít romských uprchlíků z českou veřejností.

Oblast bydlení byla tématem i na schůzce zástupců RomanoNetu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. “Bavili jsme se o oblasti bydlení, které bude Správa uprchlických zařízení zprostředkovávat a jakým způsobem na to budou navazovat sociální služby,” vysvětlil pro ROMEA TV Nikola Taragoš.

V zastřešující organizaci RomanoNet je v současné době sdruženo 11 neziskových organizací poskytujících různé formy podpory především Romům v ČR. Podle Taragoše tyto organizace pracují s více jak pětistovkou romských ukrajinských uprchlíků.

“Celkový počet romských uprchlíků z Ukrajiny se odhaduje na 1200. To znamená pracujeme přibližně s polovinou těchto lidí v různých místech. Jedná se o vícečetné rodiny, zhruba dvě třetiny tvoří děti do 15 let a pak jsou to buďto ženy, anebo senioři nad 65 let. Znamená to, že opravdu mladí muži v produktivním věku zůstali na Ukrajině a byli povoláni do armády,” dodal Nikola Taragoš.

Česko vydalo od počátku války přes 269.000 speciálních víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí na Ukrajinu. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Už na počátku minulého týdne premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že jich je zhruba 300.000. Počet vydaných víz v posledních dvou týdnech klesá. Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

RomanoNet vznikl v únoru 2017 za účelem zastřešovat a koordinovat součinnost nevládních a neziskových organizací pracujících s romskou menšinou v ČR. Posláním organizace RomanoNet je prosazovat integrační politiku, která klade důraz na dodržování lidských práv, rovnosti, participaci Romů ve veřejném životě a jejich zapojení do rozhodovacích procesů. Členy RomanoNetu v tuto chvíli jsou Awen Amenca, IQ Roma servis, Khamoro, Kleja, Otevřená společnost, Romano jasnica, ROMEA, Romodrom, Slovo 21, Společně-Jekhetane a Vzájemné soužití.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon