romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Záznam sporného postupu policie během silniční kontroly v Českých Budějovicích. Případem se zabývá GIBS

19.11.2016 18:00

Server Romea.cz zveřejňuje video ze silniční kontroly, během které se začátkem listopadu na českobudějovickém sídlišti Máj odehrál incident mezi řidičem automobilu a policistou. Po něm musel muž vyhledat lékařskou pomoc a byl hospitalizován v nemocnici s pohmožděným krkem a podezřením na otřes mozku.

Řidič si chtěl během silniční kontroly natočit mobilním telefonem jednoho z policistů, ten mu v tom ale bránil a měl řidičovi pořízený videozáznam z telefonu dokonce smazat a přístroj rozbít. Serveru Romea.cz se ale podařilo video smazané z paměťové karty obnovit a můžete se na něj podívat.

Na videozáznamu je slyšet, jak se muž s policisty dohaduje, co jim má ukázat, a působí podrážděným dojmem. Ve chvíli, kdy přistupuje k jednomu z policistů s tím, že si chce natočit jeho identifikační číslo, je slyšet, jak policista říká, že ho natáčet nebude, a je vidět, jak mu sráží ruku s telefonem. Muž uvádí, že mu filmovaný policista v natáčení zabránil tak, že ho chytil za bundu a následně ho srazil na zem, kde ho zaklekl a spoutal.

Řidič tvrdí, že se ničeho, kvůli čemu by musel být přítomnými policisty hrubě zpacifikován a na zemi spoután, nedopustil a domnívá se, že ho policisté zastavili a následně hrubě zpacifikovali, protože si vytipovávají romské řidiče, proti kterým takto zakročují. Policie odmítá, že by byl zákrok nestandardní, případ byl ale šetřen na Odboru vnitřní kontroly a v současné chvíli se jím zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Muži, který vozidlo řídil, navíc chodí v posledních dnech anonymní zprávy, v nichž se neznámý pisatel vulgárním způsobem k této situaci vyjadřuje.

Odborník: Řidič je oprávněn si policisty natáčet

"Řidič je oprávněn nahrávat si policistu. Policista je ten, kdo je v uniformě, je to prodloužená ruka státu a působí v rámci veřejného zájmu. Je to svým způsobem kontrola funkce veřejné správy," uvedl pro server Romea.cz Jindřich Komárek z Policejní Akademie ČR.

I podle mluvčího Krajského ředitelství Policie Jihočeského kraje Jiřího Matznera má každý občan právo natočit si, jak policisté při řešení přestupků postupují. Příslušníci policie ČR totiž při plnění zákonných úkolů vykonávají působnost veřejné správy a ve službě tedy nevystupují jako soukromé osoby.

To znamená, že "... pořízení nahrávky jejich jednání nemůže být posuzováno jako zásah do jejich osobnostních práv, např. práva na soukromí," uvádí k tomu na svém webu sdružení právnických osob Frank Bold.

V žádném právním předpise navíc není zakázáno pořizovat obrazové nebo zvukové záznamy policistů ve službě.

"Stejně jako je policista povinen strpět nahrávání služebního zákroku při dopravní kontrole, tak stejně tak je povinen i řidič strpět tu dopravní kontrolu. V okamžiku, kdy s ní nebude souhlasit, má právo si stěžovat," dodal Jindřich Komárek, který ale zároveň upozorňuje, že policisté nejsou povinni na začátku dopravní kontroly řidiči sdělit proč ho zastavují.

"Policista kontroluje ty základní prvky, kterými je řidič, jeho povinnosti a zejména vozidlo a může vyzvat i ke kontrole zavazadlového prostoru nebo povinné výbavy," uvedl pro server Romea.cz Jindřich Komárka.

VIDEO

Přečteno: 9913x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, Video, vyšetřování, GIBS - Generální inspekce bezpečnostních sborůHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo