romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vietnamci v ČR usilují o uznání jako národnostní menšina. Překazit jim to může pověst drogové mafie

Praha, 28.3.2013 15:54, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Ministr zahraničí a předseda vládní rady pro národností menšiny Karel Schwarzenberg se chystá podat vládě návrh na uznání Vietnamců a Bělorusů národnostními menšinami.

V České republice existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin. Po Slovácích a Ukrajincích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců právě Vietnamci. Podle statistik ministerstva vnitra loni v ČR pobývalo legálně 57 762 Vietnamců.. Bělorusů je podle dostupných údajů v Česku okolo čtyř tisíc.

Proti uznání Vietnamců národnostní menšinou se však objevují kritické hlasy, zejména kvůli pověsti vietnamské drogové mafie.

Výhrady má například ministr vnitra Kubice, který pro deník Právo řekl, že vidí zásadní potíž v masivním problému s drogami, které vyrábí organizovaný zločin z Vietnamu, prý to ale neznamená, že by měl něco proti slušným Vietnamcům.

Pro stejný deník vyjádřil svůj postoj i místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich: „K diskusi je, jestli pro ně chce pan ministr Schwarzenberg jen členství v radě, ale jestli by jim chtěl přiznat další práva, tak v tom bych byl opatrný.“

Schwarzenberg své rozhodnutí komentoval tím, že Vietnamci a Bělorusové jsou v České republice zastoupeni v dostatečném počtu, aby měli v radě svého zástupce.

Čeští Vietnamci zastoupení Asociací českých občanů vietnamského původu a Svazem Vietnamců v ČR požádali vládu o uznání již několikrát, naposledy minulý rok v listopadu. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace na podporu jazyka a kultury.

bau, novinky.cz
Přečteno: 1977x
 

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, Vietnamci, Bělorusové, obchod s drogami, Karel SchwarzenbergHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo