romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vietnamci v ČR usilují o uznání jako národnostní menšina. Překazit jim to může pověst drogové mafie

Praha, 28.3.2013 15:54, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Ministr zahraničí a předseda vládní rady pro národností menšiny Karel Schwarzenberg se chystá podat vládě návrh na uznání Vietnamců a Bělorusů národnostními menšinami.

V České republice existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin. Po Slovácích a Ukrajincích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců právě Vietnamci. Podle statistik ministerstva vnitra loni v ČR pobývalo legálně 57 762 Vietnamců.. Bělorusů je podle dostupných údajů v Česku okolo čtyř tisíc.

Proti uznání Vietnamců národnostní menšinou se však objevují kritické hlasy, zejména kvůli pověsti vietnamské drogové mafie.

Výhrady má například ministr vnitra Kubice, který pro deník Právo řekl, že vidí zásadní potíž v masivním problému s drogami, které vyrábí organizovaný zločin z Vietnamu, prý to ale neznamená, že by měl něco proti slušným Vietnamcům.

Pro stejný deník vyjádřil svůj postoj i místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich: „K diskusi je, jestli pro ně chce pan ministr Schwarzenberg jen členství v radě, ale jestli by jim chtěl přiznat další práva, tak v tom bych byl opatrný.“

Schwarzenberg své rozhodnutí komentoval tím, že Vietnamci a Bělorusové jsou v České republice zastoupeni v dostatečném počtu, aby měli v radě svého zástupce.

Čeští Vietnamci zastoupení Asociací českých občanů vietnamského původu a Svazem Vietnamců v ČR požádali vládu o uznání již několikrát, naposledy minulý rok v listopadu. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace na podporu jazyka a kultury.

bau, novinky.cz
Přečteno: 1970x
 

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, Vietnamci, Bělorusové, obchod s drogami, Karel SchwarzenbergHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo