romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vietnamci v ČR usilují o uznání jako národnostní menšina. Překazit jim to může pověst drogové mafie

Praha, 28.3.2013 15:54, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Ministr zahraničí a předseda vládní rady pro národností menšiny Karel Schwarzenberg se chystá podat vládě návrh na uznání Vietnamců a Bělorusů národnostními menšinami.

V České republice existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin. Po Slovácích a Ukrajincích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců právě Vietnamci. Podle statistik ministerstva vnitra loni v ČR pobývalo legálně 57 762 Vietnamců.. Bělorusů je podle dostupných údajů v Česku okolo čtyř tisíc.

Proti uznání Vietnamců národnostní menšinou se však objevují kritické hlasy, zejména kvůli pověsti vietnamské drogové mafie.

Výhrady má například ministr vnitra Kubice, který pro deník Právo řekl, že vidí zásadní potíž v masivním problému s drogami, které vyrábí organizovaný zločin z Vietnamu, prý to ale neznamená, že by měl něco proti slušným Vietnamcům.

Pro stejný deník vyjádřil svůj postoj i místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich: „K diskusi je, jestli pro ně chce pan ministr Schwarzenberg jen členství v radě, ale jestli by jim chtěl přiznat další práva, tak v tom bych byl opatrný.“

Schwarzenberg své rozhodnutí komentoval tím, že Vietnamci a Bělorusové jsou v České republice zastoupeni v dostatečném počtu, aby měli v radě svého zástupce.

Čeští Vietnamci zastoupení Asociací českých občanů vietnamského původu a Svazem Vietnamců v ČR požádali vládu o uznání již několikrát, naposledy minulý rok v listopadu. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace na podporu jazyka a kultury.

bau, novinky.cz
Přečteno: 2052x
 

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, Vietnamci, Bělorusové, obchod s drogami, Karel SchwarzenbergHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo