romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vietnamci v ČR usilují o uznání jako národnostní menšina. Překazit jim to může pověst drogové mafie

Praha, 28.3.2013 15:54, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Ministr zahraničí a předseda vládní rady pro národností menšiny Karel Schwarzenberg se chystá podat vládě návrh na uznání Vietnamců a Bělorusů národnostními menšinami.

V České republice existuje dvanáct oficiálních národnostních menšin. Po Slovácích a Ukrajincích jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců právě Vietnamci. Podle statistik ministerstva vnitra loni v ČR pobývalo legálně 57 762 Vietnamců.. Bělorusů je podle dostupných údajů v Česku okolo čtyř tisíc.

Proti uznání Vietnamců národnostní menšinou se však objevují kritické hlasy, zejména kvůli pověsti vietnamské drogové mafie.

Výhrady má například ministr vnitra Kubice, který pro deník Právo řekl, že vidí zásadní potíž v masivním problému s drogami, které vyrábí organizovaný zločin z Vietnamu, prý to ale neznamená, že by měl něco proti slušným Vietnamcům.

Pro stejný deník vyjádřil svůj postoj i místopředseda zahraničního výboru Sněmovny David Šeich: „K diskusi je, jestli pro ně chce pan ministr Schwarzenberg jen členství v radě, ale jestli by jim chtěl přiznat další práva, tak v tom bych byl opatrný.“

Schwarzenberg své rozhodnutí komentoval tím, že Vietnamci a Bělorusové jsou v České republice zastoupeni v dostatečném počtu, aby měli v radě svého zástupce.

Čeští Vietnamci zastoupení Asociací českých občanů vietnamského původu a Svazem Vietnamců v ČR požádali vládu o uznání již několikrát, naposledy minulý rok v listopadu. Uznání menšinou by jim podle vlastních slov usnadnilo vyjednávání se státními orgány a mohlo přinést i finanční dotace na podporu jazyka a kultury.

bau, novinky.cz
Přečteno: 1964x
 

Kam dál:

Štítky:  

národnostní menšina, Vietnamci, Bělorusové, obchod s drogami, Karel SchwarzenbergHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo