romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Víkendový debakl rasistů ve Varnsdorfu a v Českých Budějovicích

Varnsdorf/České Budějovice, 15.9.2013 21:12, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Naprostým fiaskem skončily dvě nenávistné akce, které rasisté naplánovali na sobotu 14. září. Extremistická DSSS neuspěla ve Varnsdorfu, kam přišlo pouhých 60 lidí. Shromáždění neonacistického uskupení Čeští lvi se v Českých Budějovicích vůbec neuskutečnilo.

Varnsdorfští na Vandase nepřišli

Asi šedesát lidí dorazilo v sobotu odpoledne do Varnsdorfu na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti. Mítink začal na místním náměstí s asi dvacetiminutovým zpožděním. Kromě příznivců strany tu byli také jejich odpůrci a Antikonfliktní tým. Informoval o akci server Deník.cz. Řada lidí pak podle serveru odešla v průběhu projevu vůdce DSSS Tomáše Vandase.

Ve Varnsdorfu podpořili místní Romy aktivisté z platformy Blokujeme! Dopředu totiž nebylo jasné, zda se shromáždění rasistů nezvrhne do bitek podobných těm z roku 2011. "Ve Varnsdorfu působil náš dobrovolnický tým, který poskytoval pychosociální podporu místní komunitě a zorganizoval dětský den pro děti, které se staly oběťmi nenávisti. V týmu byl zastoupen dětský psycholog i psychiatr. Součástí našich aktivit bylo i vystoupení divadla Koně a motora. Našim dobrovolníkům, hercům a herečkám děkujeme. Děkujeme i místní romské komunitě za vřelé přivítání a za pohostinost. Víme o to, že na náměstí dorazili protestovat odpůrci rasismu, někteří z nich z Německa," uvedl pro server Romea.cz jeden z mluvčích platformy Blokujeme! Miroslav Brož.

varnsdorf-14-09-2013.jpg
Dětský den ve Varnsdorfu 14.9. 2013 (FOTO: Facebook)

Neonacisté do Českých Budějovic nedorazili

Naprostým fiaskem skončil pokus o shromáždění a následný pochod na sídliště Máj v Českých Budějovicích. Akci pořádalo neonacistického uskupení Čeští lvi v rámci svého Czech Lion Tour a kromě několika extremistů na ní nikdo nepřišel.

Podle informací serveru Romea.cz na místo nedorazil ani hlavní organizátor "alfa lev" Jiří Šlégr, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Jiří Wraith. Šlégr se svými "spolubojovníky" nedokázal do 14 hodin se severních Čech do Českých Budějovic dojet. "Ze severu Čech jsme byli na cestě od 10 hodin, ale nabrali jsme zpoždění. Po 14 hodině jsme se dostali teprve do Písku. Tak jsem volal účastníkům do Budějovic a dozvěděl jsme se, že je tam cca 15 lidí. Tedy jsem řekl, ať se akce rozpustí," vysvětli několik naštvaným rasistům na Facebooku vůdce Českých lvů Jiří Šlégr.

Na českobudějovickém náměstí naopak proběhl protest proti nenávistným shromážděním a pochodům. "Jako reakci na pochod s rasově motivovaným podtextem se iniciativa Budějovice proti násilí rozhodla uspořádat další poklidnou akci, která má ukázat, že pochody jsou nenávistné, nesmyslné a k řešení žádných problémů nepřispějí," uvedla podle serveru Deník.cz za občanskou iniciativu Budějovice proti násilí Radka Doležalová. Poklidná akce Knihujeme jejíž náplní bylo čtení Ústavy a různých knih u Samsonovy kašny trvala téměř tři hodiny. Podle Deníku.cz si na náměstí lidé přinesli například Idiota od Dostojevského, knihu O povaze předsudků od amerického psychologa Gordona Allporta nebo Tuláka po hvězdách od Jacka Londona.

ryz, Deník.cz
Přečteno: 1945x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, DSSS, Čeští lvi, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo