Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

VÍME PRVNÍ: U Pražského hradu se bude demonstrovat za zbourání prasečáku v Letech. Mrtvých bylo prý více než se uvádí

20. července 2017
Čtení na 2 minuty
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár)

V neděli 30.7 proběhne hned vedla pražského hradu shromáždění s názvem “Zbourejte prasečák! Za památku obětí samudaripen”. Hlavním požadavkem, jak už název napovídá, je odstranění prasečí farmy z míst genocidy Romů v Letech u Písku. Organizace Konexe, která shromáždění pořádá společně se sítí EGAM, rovněž požaduje, aby stát podpořil další archeologický a terénní výzkum, který by mohl na území genocidy v Letech. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil mluvčí organizace Konexe Miroslav Brož.

ZÁKLADNÍ INFO

  • Neděle 30.7. 2017, 13:30
  • Praha, Hradčanské náměstí

“Slovem samudaripen (velké zabíjení), označují Romové a Romky genocidu Romů. Během druhé světové války bylo v českých zemích, podle nejmírnějších odhadů povražděno 90% předválečné romské populace,” uvedl Brož. “Část Romů byla povražděna německými nacisty ve vyhlazovacích táborech, především v plynových komorách tábora Osvětim Březinka. Část jich byla povražděna v táborech na území protektorátu, kde jako dozorci působili čeští protektorátní četníci. Nikdo z nich nebyl po válce potrestán,” dodal Miroslav Brož

“Pravděpodobně nejhorší z protektorátních táborů, kde probíhala genocida našich občanů romské národnosti, stál v Letech u Písku. Na místě tohoto tábora, vybudovala Československá socialistická republika v roce 1973 velkokapacitní prasečí farmu. V místech kde Romové a Romky byli mučeni a umírali, jsou prasečí výkaly,” uvedla organizace Konexe v pozvánce na shromáždění.

Konexe také zpochybňuje počet Romů, kteří v Letech u Písku zemřeli. “Doposud jsme o událostech v táboře Lety slýchávali „oficiální“ verzi. Tedy, že šlo o malý tábor, kde zemřelo 326 Romů a Romek, z toho 241 dětí. Tato verze však byla postavena na záznamech vrahů. Tuto „oficiální“ verzi vždy odmítali přeživší tábora, ve svých svědectvích mluvili o řádově větších číslech obětí. Nedávný archeologický výzkum v Letech lokalizoval další, nikdy neotevřené masové hroby. Nevíme ještě kolik dalších obětí tábora Lety v nich leží. Jisté ale je, že „oficiální“ verze hroutí,” uvedl mluvčí Konexí Miroslav Brož svůj názor na počty mrtvých..

Podle něj navíc romskou genocidu popírají běžní občané – třeba ve veřejném prostoru internetových diskuzí. “Nerušeně fungují webové stránky věnované popírání romské genocidy. Většina občanů nemá o samudaripen žádné informace. Genocida Romů není v českých školách vyučována, stejně jako historie pronásledování Romů v českých zemích. Kdo dnes ví, že Československo už v roce 1927 přijalo protiromskou legislativu, kterou Romům odebralo část občanských a lidských práv a postavilo je na úroveň občanů druhé kategorie?” ptá se Brož.

“Co je však ještě horší je, že samudaripen je zpochybňován, zlehčován a v některých případech i popírán našimi politickými zástupci, nebo ústavními činiteli. Ti se popírání a zpochybňováním romské genocidy, pravděpodobně snaží hrát na strunu v České republice tolik rozšířeného anticikanismu a snaží se svými protiromskými výroky získat sympatie vetšinově protiromsky orientovaných voličů,” uvádí Konexe a konkrétně zmiňuje Václava Klause, Miroslava Ransdorfa, Tomia Okamuru a současného prezidente Miloše Zemana.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon