romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vishwanathanovo sdružení dostalo výpověď z nájmu. Je to pomsta Moravské Ostravy za kauzu Přednádraží?

Ostrava, 20.9.2012 13:44, (ROMEA)
Kumar Vishwanathan při práci v terénu - v tomto případě ve Varnsdorfu, před ubytovnou na TGM. Během nepokojů doprovázel romské děti ze školy domů a jednal s řediteli a učiteli. Foto: František Kostlán
Kumar Vishwanathan při práci v terénu - v tomto případě ve Varnsdorfu, před ubytovnou na TGM. Během nepokojů doprovázel romské děti ze školy domů a jednal s řediteli a učiteli. Foto: František Kostlán

Městská část Moravská Ostrava a Přívoz přestala spolupracovat s občanským sdružením Vzájemné soužití, respektive s jeho předsedou Kumarem Vishwanathanem. Pravděpodobným důvodem k tomu je jeho angažování se v kauze Přednádraží. Rada zaslala Vzájemnému soužití výpověď ze dvou nebytových prostor. V jednom sídlí hlavní kancelář, ve druhém sociálně-právní poradna tohoto občanského sdružení.

Ve svém dopise neuvádí městská část žádný důvod, který ji vedl k výpovědi. Pouze informuje Vzájemné soužití, že rada na svém mimořádném zasedání o výpovědi rozhodla a žádá jej, aby se do tří měsíců z prostor vystěhovalo. „K poslednímu dni výpovědní lhůty předejte vyklizené nebytové prostory oddělení správy majetku odboru majetkového,“ píše se v dopise, který má redakce Romea.cz k dispozici, stejně jako odpověď Vzájemného sdružení.

Sdružení vzápětí zaslalo městské části dopis, v němž se zajímá o důvody vystěhování, i vzhledem k tomu, že spolupráce s městem i městskou částí doposud probíhala dobře.

„Obě smlouvy o nájmu nebytových prostor byly uzavřeny na dobu neurčitou, po celou dobu trvání nájemního vztahu jsme nezaznamenali žádné pochybení či porušení ustanovení obsažených v nájemních smlouvách… Vzhledem k tomu, že si nejsme vědomi žádného porušení našich povinností, vyvolává v nás tato nenadálá výpověď nájemních smluv nejasnosti a spekulace o důvodech tohoto nečekaného kroku ze strany Rady městského obvodu. Nechceme si připustit možnost, že by Rada městského obvodu využívala svého mocenského vlivu vzhledem k řešení problematiky lokality Přednádraží, ve které se naše sdružení angažuje, “ píše Vzájemné soužití radním Moravské Ostravy a Přívozu.

Na důvody výpovědi jsme se optali představitelů radnice Moravské Ostravy a Přívozu, ale přímou odpověď jsme nedostali:

„V nájemní smlouvě je uvedeno, že máme právo vypovědět smlouvu bez udání důvodu. Zmíněný objekt budeme mít jako rezervu pro nájemce z věžáku na ulici Ostrčilova, který plánujeme rekonstruovat. Neziskové organizaci Vzájemné soužití jsme nabídli nebytové prostory na ulici Dobrovského. Většina neziskových organizací, které pracují v sociálně vyloučených lokalitách, má sídlo právě v místě, kde je jejich práce nejvíce potřeba,“ uvedla místostarostka městského obvodu Petra Bernfeldová.

Sdružení by podle Vishwanathana nerado o stávající dobře položené prostory přišlo, protože jsou pro jeho činnost důležité. Leží totiž u ostravského Úřadu práce. „I proto se na naši sociálně-právní poradnu již jedenáctým rokem obracejí lidé z celé Ostravy, protože to k nám mají z úřadu práce kousek,“ řekl Vishwanathan serveru Romea.cz.

Výpověď je podle něj účelová. „Mám pocit, že jde o útok na svobodu slova a projevu, že se k nám rada Moravské Ostravy a Přívozu tak trochu chová, jako se k lidem chovala předlistopadová moc. Jakoby se nás snažili umlčet či donutit k tomu, abychom byli poslušní vůči politickým a ekonomickým zájmům. My jsme však součástí občanské společnosti a na něco takového přistoupit nemůžeme. Vždy se zastaneme lidí v nouzi. Nyní čekáme na odpověď rady městského obvodu. A pokud nebude dostačující, zvažujeme řešení právní cestou,“ uvedl Kumar Vishwanathan.

Vzájemné soužití se angažuje v záležitosti Přednádraží od samého počátku. Pomáhá zdejším lidem vzdorovat nařízení stavebního úřadu, aby se odtud vystěhovali z důvodu špatného hygienického prostředí. To přitom mají na svědomí někteří komunální politici a úředníci, kteří nenechali opravit rozbitou kanalizaci kvůli sporu s Českými drahami, komu pozemek s částí kanalizace patří. Mnoho místních lidí se v Přednádraží narodilo a berou jej tudíž jako svůj domov, v němž mají kořeny.

Přečteno: 2320x
 

Kam dál:

Štítky:  

Přednádraží, Soužití, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo