romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vít Rakušan očekává, že místní buňka vyzve starostu Poděbrad k odstoupení z kandidátky a to bude dále prosazovat. Reagoval tak na otevřený dopis Jaroslava Mika

14.7.2022 21:13
Zleva: Jaroslav Miko, Jaroslav Červinka a Vít Rakušan (Koláž: Romea.cz)
Zleva: Jaroslav Miko, Jaroslav Červinka a Vít Rakušan (Koláž: Romea.cz)

Tlak na vedení hnutí STAN a na jeho předsedu Víta Rakušana, aby vyškrtl s kandidátky kvůli rasistickým výrokům starostu Poděbrad Jaroslava Červinku, roste. Potom, co dopoledne zastřešující organizace romských a proromských organizací RomanoNet vyzvala k vedení STAN k vyškrtnutí z kandidátky, začali nejen Romové podepisovat se stejným cílem i petici, kterou založil romský aktivista Jan Houška. V podvečer pak zveřejnil otevřený dopis Vítu Rakušanovi zakladatel občanské iniciativy Češi pomáhají a člen Československé romské unie Jaroslav Miko.

"Pane předsedo Rakušane, dovoluji si Vás touto cestou požádat, abyste jako předseda hnutí STAN zvážil možnost, aby byl rasista Červinka stažen z kandidátky hnutí STAN pro letošní komunální volby," píše Miko na sociální síti Facebook v otevřeném dopise.

Rakušan v diskuzi pod dopisem uvedl, že čeká na výsledky zasedání místní organizace okresu Nymburk, která se bude zabývat podle Rakušana neomluvitelnými slovy pana Červinky.

"Jsme subsidiární strana. Čekám výzvu místní buňky k odstoupení pana starosty z kandidátky, to budu dál, jako předseda, v souladu s našimi stanovami a postupy také prosazovat," uvedl pod textem dopisu Vít Rakušan.

Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje otevřený dopis Jaroslava Mika v plném znění.

Vážený pane ministře, Vážený pane předsedo hnutí STAN, pane Víte Rakušane,

Rozhodl jsem se Vás oslovit prostřednictvím tohoto příspěvku, formou této své osobní prosby a to z důvodu, že záležitost, ke které se nyní budu vyjadřovat pokládám osobně za velmi vážnou a činím tak veřejně, neboť není žádným tajemstvím, že jsem voličem hnutí STAN a že jsem se také v loňském roce aktivně podílel na volební kampani právě Vašeho hnutí STAN.

V této souvislosti jsem měl dokonce možnost v den vyhlášení výsledků voleb být přímo v pražském volebním štábu PIRSTAN a tak moci sdílet radost z volebního úspěchu Vaší koalice.

Má motivace pro podporu Vašeho hnutí byla jasná. Nechtěl jsem, aby tu případně opětovně vládlo populistické hnutí ANO s podporou extremistů v podobě SPD či komunistů a zároveň jsem narozdíl od mnohých věřil, že tento volební úspěch je reálný.

S touto vizí politického úspěchu STAN jsem také spojoval šanci na skutečnou změnu politické kultury v této zemi, kterou koneckonců Vaše hnutí jasně deklarovalo a slibovalo.

A nyní už k věci.

Samozřejmě bedlivě sleduji kauzu starosty a rasisty města Poděbrady a člena STAN pana Červinky.

Tento pán před lety prohlásil před Policií ČR, že by se měli Romové nechat střílet.

Za svůj výrok tehdy Červinka obdržel od města Poděbrady kárnou důtku.

Dnes má tento stejný pán potřebu veřejně vzpomínat na tento svůj výrok, který považuje dle svých vlastních slov za velmi legrační historku.

Za tyto své rasistické věty se sice pan starosta Červinka veřejně omluvil, ale nakolik lze tuto jeho omluvu vnímat jako upřímnou, nikoliv účelovou, když jedním dechem dnes dodává, že jeho kárná důtka byla nespravedlivě přísná?

Víte pane ministře,

Romové jsou v této zemi nuceni přihlížet tomu, jak nespravedlivě se český stát staví k romským běžencům z Ukrajiny z nichž mnozí byli nuceni pobývat delší čas v nedůstojných podmínkách. Je to o to smutnější, že se nepřihlíželo ani k těm nejmenším dětem.

Čeští Romové čelí opakovaným útokům od prezidenta Zemana, který tak často a rád veřejně podněcuje nenávist k Romům a používá k tomu lživé argumenty typu, jak 90% českých Romů údajně nepracuje.

Čeští Romové a já sám, jak moc dobře víte, jsem částečný Rom, má žena je Romka a máme tmavé děti, si nedávno museli vyslechnout z úst pana Tomia Okamury v době, kdy byl místopředsedou sněmovny, že Romové představují pro Česko bezpečnostní hrozbu a to jen z toho důvodu, že si Romové dovolí mít vlastní děti. Sněmovna v té době nebyla ani schopna Okamuru odvolat z funkce místopředsedy sněmovny, což si dovolím tvrdit, by bylo ve vyspělém demokratickém světě něco nemyslitelného.

Vím, tehdy byly Vaše možnosti omezené neboť Vaše strana byla v opozici, ale v případě rasisty Červinky, je Váš prostor pro skutečně razantní reakci diametrálně odlišný a v tomto duchu se také nese tato moje veřejná prosba.

Pane předsedo Rakušane,

dovoluji si Vás touto cestou požádat, abyste jako předseda hnutí STAN zvážil možnost, aby byl rasista Červinka stažen z kandidátky hnutí STAN pro letošní komunální volby.

Vím, že jste výroky pana Červinky již veřejně odsoudil, ale bohužel jste celou záležitost uzavřel s tím, "nechť ať rozhodnou voliči."

Ano, voliči nakonec v demokratické zemi vždy rozhodnou a buďme za tuto možnost vděční, neboť za možnost rozhodovat o věcech veřejných prostřednictvím svobodných voleb dnes například Ukrajinci pokládají své životy.

Každá politická strana se ale také prezentuje právě tím, jaké osoby umisťuje na své volební kandidátky a tím zároveň těmto lidem umožňuje ovlivňovat právě ty věci veřejné a působit tak mnohem intenzivněji na veřejnost.

Zároveň se tímto výběrem vhodných kandidátů formuje do značné míry politická kulturu, což je jedna z Vašich priorit.

Žádám vás tedy vážený pane předsedo Rakušane, abyste nezůstal pouze u předvolebních proklamacích, ale abyste tyto své sliby přetavil ve skutečné činy.

Ono totiž v konečném důsledku nejde pouze a jen o samotného rasistu pana Červinku, ale jde o principiální záležitost a také o důvěru, kterou jak všichni víme, lze snadno ztratit, ale těžce se získává zpět

Díky.

Jaroslav Miko, zakladatel občanské iniciativy ČEŠI POMÁHAJÍ a člen Československé romské unie.

Přečteno: 808x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

starosta, Rasismus, Komunální, Volby, Politika, Jaroslav Červinka, Komunální volby 2022HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo