romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vítkov on-line: Na neonacistické shromáždění přišlo 200 lidí. Pochod městem se obešel bez většího zásahu policie.

Vítkov, 3.8.2013 9:01, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na neonacistické shromáždění pravicových radikálů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. (FOTO: ČTK)
Asi 200 lidí dorazilo 3. srpna 2013 na neonacistické shromáždění pravicových radikálů ze skupiny Čeští lvi, které začalo po 14:00 ve Vítkově na Opavsku. (FOTO: ČTK)

Šestitisícový Vítkov na Opavsku dnes zažil nakonec pouze dvě ohlášená shromáždění. Do města se sjeli neonacisté, kteří pochodovali ulicemi města, které zažilo jeden z nejhorších rasistických útoků v ČR. V roce 2009 skupina neonacistických radikálů vhodila do domku romské rodiny tři zápalné láhve. Tehdy dvouletá Natálka utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Ve 12 hodiny se sešli také příznivci Strany rovných příležitostí (SRP), která hájí zájmy sociálně slabých. Setkání v ulicích plánovala i Platforma Blokuejeme!, v pátek večer ale jeho svolavatel Imrich Horvát ČTK oznámil, že jej zrušili. Mimořádná opatření připravila vítkovská radnice i policie.

Server Romea.cz sleduje situaci ve Vítkově on-line

aktualizovat.png

18:00
Společné shromáždění SRP a platformy Blokujeme! končí. Romové a jejich podporovatelé se rozcházejí. Končí i naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost. Další informace naleznete ve shrnujícím článku.

17:15
Stres pro Romy z ubytovny nekončí. Asi 30 neonacistů se sešlo v hospodě právě v blízkosti ubytovny. "Lidé z ubytovny žádali policii, aby zůstala na místě, protože se obávají podnapilých agresivních neonacistů. Mezi nácky v hospodě je opět i Pavel Sládek Matějný," sděluje přímo z místa náš spolupracovník.

17:05
V Husově ulici na společném shromáždění SRP a platformy Blokujeme! začíná bohoslužba.

16:40
Policie nakonec nemusela nějak zvlášť tvrdě zasáhnout. Policisté odvedli pouze asi tři neonacisty, kteří nechtěli uposlechnout jejich výzvy. Radikálové skandovali: "Policejní stát!". Policisté je vytlačili z Husovy ulice, kde probíhá romské shromáždění.

16:30
Další pokus asi 50 lidí dostat se ke shromáždění Romů, které probíhá v parku v Husově ulici. Skupinku radikálů stejně jako v Duchcově vede neonacista Pavel Sládek Matějný. Místní lidé zvědavě přihlížejí, co se bude dít. Policie vyzvala neonacisty k rozchodu. Těžkooděnci jsou připraveni zasáhnout. Většina lidí z protiromského davu se vydala zpět na náměstí Jana Zajíce, kde byla celá akce ukončena.

16:05
Část neonacistů se pokusila obejít policejní zátaras v Husově ulici a dostat se do parku, kde probíhá shromáždění Romů, z druhé strany. Policisté jim v napadení Romů zabránili. Pochod se tak zatím obešel bez potyček.

15:56
Romové se nenechali vyprovokovat křikem protiromského davu a dál vesele tančí a zpívají v parčíku v Husově ulici. Hraje zde například skupina De La Negra z Krupky.

srp-tanec02.jpg

15:45
Extremisté se dostali do blízkosti shromáždění Romů v Husově ulici, cestu jim přehradili policisté na koních. Nedošlo však prakticky k žádné konfrontaci a dav pokračoval dál.

15:42
Podle některých informací je dav protiromských demonstrantrozdělen na tři skupiny. Asi 40 neonacistů se podle těchto infromací oddělilo od davu.

15:17
Asi 50 neonacistů a 150 nejen vítkovských Čechů vyrazilo na pochod městem. Podle některých informací míří k ubytovně, kde žije asi 60 Romů. Podle ČTK bylo na náměstí asi 300 lidí.

VIDEO

14:48
Na protiromské demonstraci je již zhruba 200 lidí. Neonacisté pronášejí projevy. "Za útok na neobydlený dům ve Vítkově, kde neoprávněně bydleli nějací lidé, padly mnohem vyšší tresty než za diletální mačetový útok v Novém Boru. Kde je spravedlnost?" pronesl nehoráznou lež například neonacista Pavel Matějný a dav přikyvoval. Uvedl to server iDNES.cz. Matějný ke své propagandě zneužil Jana Zajíce, který se upálil na protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

14:30
Podle našeho spolupracovníka je na náměstí Jana Zajíce ve Vítkově přibližně 50 lidí. Jsou mezi nimi místní i neonacisté. "Neonacistů je asi 20, další lidé pouze přihlížejí," uvedl náš spolupracovník. Policie má výraznou převahu.

14:25
Podle policejního ředitele moravskoslezského kraje Tomáše Kužela přijelo do Vítkova auty zhruba 150 demonstrantů, kteří jsou rozptýlení různě po městě, vlakem pak dorazilo pouhých 14 lidí. Uvedl to server iDNES.cz.

14:17
Na shromáždění v parku v Husově ulici jsou podle našeho spolupracovníka i rodiče popálené Natálky Sivákové. Již od včerejška je ve Vítkově i otec zastřeleného tanvaldského Roma Ladislav Tatár.

13:45
Na společném shromáždění SRP a pltaformy Blokujeme! se střídají projevy s romskou hudbou. "Po ohlášení demonstrace se místní Romové báli a vyzvali nás, abychom tu udělali happening a ukázali, že dobré soužití a dobrý dialog vede k nenásilnostem. Nechceme násilí, chceme soužití tak, jak jsme byli zvyklí," řekl předseda SRP Štefan Tišer.

13:30
Náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM) věří, že sobota bude ve Vítkově horká jen díky slunci. „Znervózňuje mě ale, že na místě, kde došlo před několika lety k útoku na romskou rodinu, se něco takového koná,“ uvedl pro server Novinky.cz Josef Babka.

13:00
Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel řekl, že do akce jsou nasazeny řádově stovky policistů a náklady půjdou určitě do milionů korun. "Předpokládáme, že k větším problémům by nemělo dojít," dodal k tomu velitel policejního zásahu Radim Daněk.

nomonacni-tlacitko-200x200.gif12:46
Na shromáždění SRP v Husově jsou pronášeny politické projevy. Opakují se slova o romské hrdosti, o nutnosti postavit se neonacistům, zmiňována je i špatná sociální situace Romů. Romové zdůrazňují, že chtějí pracovat a nechtějí sociální dávky. "Chceme pracovat, ale pravicová vláda nám práci bere. Nejsme žádní nemakačenkové. Pak dostávají příležitost různí radikálové, ohrožují nás a hlídání jejich akcí stojí hodně peněz," cituje server iDNES.cz předsedu Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. "Naše generace pracovala, protože práce byla. Mladí už tuto příležitost nemají," dodal Tišer.

12:40
České dráhy zaslaly serveru Romea.cz vyjádření k posílení jejich spojů během demonstrace neonacistů ve Vítkově. "Každý platící cestující má nárok a právo na zajištění přepravy. České dráhy nemohou rozhodovat, který cestující smí cestovat, a který již není žádoucí. V případě, že máme ohlášený větší počet cestujících a kapacita pravidelné soupravy by nedostačovala, zajistíme v rámci technologických možností posilu. Takto postupujeme např. při různých kulturních, sportovních a jiných akcích. Posilujeme dopravu i při fotbalových zápasech, vozíme fanoušky. V takových případech, včetně akce ve Vítkově, velmi úzce spolupracujeme s policií při zajištění maximální bezpečnosti a klidu. Jsou připravena bezpečnostní opatření. Odmítnutím nebo nepřihlédnutím k dané situaci by mohlo dojít k případnému vyhrocení. Účastníci na demonstraci přijedou, svoji cestu si vždy najdou. Chceme účinně spolupracovat s policií, která potřebuje mít účastníky co nejvíce pod svojí kontrolou. České dráhy v žádném případě nezlepšují podmínky protirasové akce a rozhodně ji nepodporují. České dráhy jako dopravce na sebe nemohou převzít řešení celospolečenského problému tím, že budou odmítat cestující určitého vyznání, společenského názoru, přístupu," uvedla pro server Romea.cz tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

12:29
Na náměstí Jana Zajíce ve Vítkově, kde se mají ve 14 hodin sejít neonacisté zatím kromě novinářů nikdo není.

12:25
Společné shromáždění SRP a Platformy Blokujeme! zahájila symbolicky romská hymna.

12:00
V Husově ulici je v parčíků na shromáždění SRP a platformy Blokujeme! asi 60 lidí. Shromáždění nebylo zatím ještě zahájeno. "Náš tým dobrovolníků dorazil na ubytovnu a začíná pracovat," uvedl  pro server Romea.cz Miroslav Brož.

11:45
Na příjezdových cestách policisté zastavují auta mířící do Vítkova, kontrolují řidiče a prohlížejí zavazadlové prostory. Několik desítek policistů čeká na příjezd účastníků shromáždění u vlakového nádraží. Podle informací z médií nepochopitelně vyšli neoancistům vstříc České dráhy, které údajně posíli do Vítkova své vlakové spoje. Nad šestitisícovým městečkem létá vrtulník.

11:21
V parku v Husově ulici se připravuje společné shromáždění Strany rovných příležitostí (SRP) a Platformy Blokujeme! "Stavíme právě pódium, připravujeme aparaturu," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož se sdružení Konexe, které je členem platformy. Místo je vyzdobeno transparenty, vlaje zde romská vlajka. "Desetičlenný tým dobrovolníků za chvíli odejde na ubytovnu, kde bude poskytovat psychosociální pomoc," dodal Brož. Shromáždění za soužití majority s menšinou a řešení problémů například s přeplněnými ubytovnami by mělo v parku začít kolem 12 hodiny.

11:18
Teplota dnes ve Vítkově stoupne nad 30 stupňů celsia. Lidé však mají smůlu. Kvůli neonacistům je zavřené místní koupaliště...

11:00
Podle politologa Miroslava Mareše je hlavním smyslem pochodu extremistů Vítkovem mediální provokace. „Už jen ve výběru místa, kterým je Vítkov - proslulý žhářským útokem na dům obývaný romskou rodinou, je obsažena výrazná provokace. Skupina extremistů, která se odštěpila od Dělnické strany sociální spravedlnosti, se jednoduše potřebuje mediálně vyprofilovat. A tohle je opravdu mediálně vděčné téma. Osobně jsem ale přesvědčen, že série demonstrací, které kromě Vítkova připravují i v dalších městech, nebude mít potenciál oslovit širší veřejnost,“ řekl podel serveru Novinky.cz Mareš.

8:30
Město nechalo z některých ulic odvézt popelnice, někde platí už od pátku zákaz parkování. Radnice vyzývá obyvatele Vítkova k uvážlivému přístupu. Na místě bude větší množství policistů, situaci bude monitorovat i vrtulník. Policie bude kontrolovat vozidla i lidi už na příjezdových cestách. Hrozí prý, že se akcí zúčastní i lidé, kteří porušovali zákon už při podobných předešlých demonstracích v Čechách.

8:15
Shromáždění neonacistů má začít ve 14:00 na náměstí Jana Zajíce. Účastníci se pak vydají na pochod.

8:00
Platforma Blokujeme! oznámila, že respektuje rozhodnutí radnice ve Vítkově, která částečně zakázala její shromáždění. Aktivisté s platformy se připojí k nahlášené demonstraci Strany rovných příležitostí (SRP) v Husově ulici. „V žádném případě nebudeme fyzicky blokovat neonacistický pochod,“ vysvětlila pro server Romea.cz romská aktivistka Ivana Mariposa Čonková z Platformy Blokujeme!. „Naším cílem rozhodně není vyvolávat nepokoje. Možnost vyjádřit veřejně svůj nesouhlas s násilím a protiromskými pochody extremistů vnímáme jako svou občanskou zodpovědnost. Neblokujeme lidi, blokujeme rasistické myšlení,“ dodala. (více zde - Platforma Blokujeme!: Neblokujeme lidi, ale rasistickou myšlenku. Poklidné shromáždění podpoří Romy z Vítkova)

Přečteno: 9216x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Vítkov, Žhářský útok ve Vítkově, Neonacismus, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo