romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vítkov se připravuje na shromáždění neonacistů. Naplánováné jsou i akce jejich odpůrců

Vítkov, 2.8.2013 11:51, (ROMEA)
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013 konalo veřejné shromáždění Čikhatar/Z bahna ven, které uspořádalo občanské sdružení Konexe na podporu duchcovských Romů. Do města na 15. hodinu svolala svůj mítink krajně pravicová . Agresivní neonacisté zaútočili na policii. (FOTO: ČTK)
V Duchcově na Teplicku se 22. června 2013 konalo veřejné shromáždění Čikhatar/Z bahna ven, které uspořádalo občanské sdružení Konexe na podporu duchcovských Romů. Do města na 15. hodinu svolala svůj mítink krajně pravicová . Agresivní neonacisté zaútočili na policii. (FOTO: ČTK)

Policie i vedení šestitisícového Vítkova na Opavsku se připravují na tři shromáždění, která se ve městě budou konat v sobotu 3. srpna. Do města se chystají neonacisté, Strana rovných příležitostí (SRP), která hájí zájmy sociálně slabých, a setkání v ulicích chystá i platforma Blokujeme! jejíž shromáždění už dříve nahlásili aktivisté s organizace Konexe. Vyplývá to z informací policie, vítkovského městského úřadu a z internetových zdrojů.

Ve 13:00 začne na náměstí Jana Zajíce shromáždění, které do svého programu Czech Lion Tour zařadila neonacistická skupina Čeští lvi, což jsou jakési krajně pravicové Lidové milice nově vznikající extremistické Demokratické strany pracujících (DSP). Založení DSP chystá odštěpené křídlo extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Extremisté se pak vydají na pochod, který má projit mimo jiné ulicemi Wolkerovou, Skřivančí pole nebo Husovou.

Svolavatelem protiromského pochodu je Pavel Sládek Matějný. Právě Matějný nedávno vedl skupinu neonacistických pouličních rváčů v Duchcově, během protiromské demonstrace. "Není to naše trasa, je to naše město," vykřikl Sládek Matějný a extremisté se chvíli potom vrhli proti policistům.

Od 12:00 do 17:00 se bude konat shromáždění Strany rovných příležitostí (SRP) v malém parčíku na Husově ulici. Už v 08:00 má začít třetí ohlášené shromáždění téměř ve 20 vítkovských ulicích, které pořádá platforma Blokujeme! Oznamovatelé chtěli toto shromáždění pořádat až do večera, ale radnice jim to kvůli obavám o bezpečnost lidí povolila jen do 12:00.

„Naším cílem je být ve Vítkově s místními lidmi, podpořit je v době krizové situace, kdy jejich městem pochodují neonacisté a vyjádřit občanský nesouhlas s protiromskými pochody a otevřeným rasismem a anticiganismem,“ řekla serveru Romea.cz mluvčí platformy Blokujeme! Alica Heráková. "Skutečnost je tedy taková, že zatímco naše poklidné shromáždění je zakázáno, neonacisté mohou pochodovat před romské domovy," uvedla Heráková. "Hledáme další způsob, jak se situaci přizpůsobit," řekla Romea.cz Alica Heráková. „Naším cílem je jednoznačně nenechat místní na holičkách,“ dodala mluvčí Inciativy Blokujeme! Alica Heráková.

Vítkovský starosta Pavel Smolka řekl, že z inkriminovaných míst budou odvezeny popelnice, na některých místech, například na náměstí Jana Zajíce, bude už od páteční půlnoci zákaz parkování. "Chceme, aby komunikace byly co nejvíce průchozí a nedocházelo tam k nějakým problémům nebo případně ke škodám na majetku," řekl Smolka. Obyvatele města vyzývá k uvážlivému přístupu, aby se minimalizovala možnost, že někdo utrpí nějaký úraz nebo bude poničen majetek. "Nemyslíme, že by lidé měli zatloukat okna, ale nechat auto před barákem v místě, kde se bude pohybovat průvod, asi není nejrozumnější," řekl starosta.

Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že na místě bude větší množství policistů nejen z kraje a situaci bude monitorovat i vrtulník. Policisté budou kontrolovat vozidla i lidi už na příjezdových cestách. "Pracujeme s možností, kdy nelze vyloučit eskalaci násilí na místě, proto apelujeme na občany, aby se vyhnuli zbytečným konfliktům," uvedla Holčáková.

Je podle ní možné, že se akcí zúčastní i lidé, kteří porušovali zákon už při podobných předešlých demonstracích v Čechách. Není ani vyloučeno, že by mohl útok vyvolat někdo z davu, třeba někdo z přihlížejících místních obyvatel. "Nebudeme tolerovat jakékoli vyprovokované násilí a podněcování etnické nesnášenlivosti či rasismu," uvedla Holčáková.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku devítičlenné romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky. Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.

Podle starosty ale slezský Vítkov nemá s Romy větší problémy, kvůli kterým by měli extremisté mířit právě sem. "Určité problémy jsou s ubytovnou. Tam bydlí lidé, kteří by tam vůbec bydlet neměli, protože ubytovna k tomu není zkolaudovaná. Jsou to v drtivé většině Romové, z jejich větší koncentrace vyplývají další problémy," řekl Smolka. Na ubytovně žije asi 50 až 60 lidí, mezi nimi mnoho dětí. Potíže s podobnými ubytovnami ale řeší i jiná města. Nad problémy typu fungování ubytoven by se podle Smolky měli zamyslet zákonodárci, protože obce je samy vyřešit nemohou.

Přečteno: 1086x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, Rasismus, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo