romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vláda a provozovatel vepřína v Letech u Písku se sešli už včera. Jednali o modelech stanovení ceny

14.7.2017 10:01, (AKTUALIZOVÁNO 16:55)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Zástupci vlády a společnosti AGPI, která provozuje vepřín v Letech u Písku v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy, si předali nabídky k případnému odkupu farmy. Konkrétní cena zatím nepadla, jednalo se spíš o modelech jejího stanovení. Schůzka se uskutečnila už ve čtvrtek odpoledne i když byla původně avizována až na pátek. Přípravy na odkup se odehrávají v důvěrném režimu, tedy v částečném utajení. ČTK to dnes řekl mluvčí ministra pro lidská práva Michal Kačírek.

Cenu stále nechce nikdo prozradit

Vládu na jednání zastupovali náměstci ministrů kultury a pro lidská práva. Podle zástupců firmy i státu se nyní jedná o tom, jak se k výsledné ceně obě strany dostanou.

"Schůzka byla ve vyhrazeném režimu, případné cenové nabídky tedy není možné komentovat. Spíše než o konkrétních cenových dispozicích se mluvilo o způsobu stanovení struktury ceny za případný odkup velkovýkrmny," uvedl Kačírek.

Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech ČTK řekl, že by nyní expertní skupina zástupců ministerstev a firmy měla zvolit jeden z modelů. "Zatím stále nepadlo žádné konkrétní číslo, ale vybíráme mechanismus, jak se k finální částce dostat. Stále existuje varianta, že se během léta podaří konkrétní cenu stanovit," uvedl Čech.

Ministerstvo kultury nechalo letos vypracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení farmy. Vlastní posouzení má i společnost AGPI.

"Vypracování znaleckého posudku zadáno dne 7. 2. 2017 znaleckému ústavu B.S.O. spol. s r.o., cena za zpracování znaleckého posudku činí 228.690,-Kč včetně DPH," zopakovala dnes tisková mluvčí Ministerstva kultury Simona Cigánková. V únoru se pak za účasti majitele velkovýkrmny, zástupců Ministerstva kultury a znaleckého ústavu uskutečnila prohlídka v areálu Lety, kdy při místním jednání byly zodpovězeny další doplňující dotazy znaleckého ústavu. "Začátkem března znalecký ústav již disponoval podklady pro ocenění, které mu postupně, na základě upřesnění požadavků znalcem, předával majitel velkovýkrmny," doplnila Cigánková.

Poslední schůzka byla o konstrukci finanční náhrady

"Na poslední schůzce byly projednány principy a parametry konstrukce výpočtu finanční náhrady za vypořádání vlastnických práv k vepřínu. Majitelé nyní musejí vše zvážit a projednat s akcionáři. Do konce července Ministerstvo kultury připraví bilanční informaci pro vládu," uvedla dále Simona Cigánková.

"Dojde-li ke shodě mezi akcionáři, návrh principu propočtu finanční náhrady bude akceptován, Ministerstvo kultury připraví materiál, který již bude obsahovat návrh výše kupní ceny, a kterým by mělo být rozhodnuto o dalším postupu ve věci odkupu areálu vepřína státem tak, aby se řádně odůvodněný, srozumitelný a průkazný materiál dostal na pořad jednání vlády na přelomu srpna/září. Princip, analogie případu spočívá v tom, že je od soukromých vlastníků nabýván majetek do vlastnictví státu, přičemž je nutné zaplatit za tento majetek odpovídající finanční náhradu, která bude mj. i zohledňovat náklady za ušlý zisk, náklady na stěhování, přesun a změnu podnikatelských aktivit, odstupné 9 zaměstnancům apod. O následných krocích rozhodne vláda svým usnesením na základě předmětného materiálu předloženého Ministerstvem kultury. V případě odsouhlasení materiálu vládou ČR bude následovat podpis kupní smlouvy a pak budou učiněny kroky, vedoucí k ukončení provozu velkovýkrmny, následně se bude moci přistoupit k demolici a citlivé rekultivaci celého prostoru,“ popsal následující možné kroky po čtvrtečním s majiteli vepřína jednání René Schreier, náměstek pro řízení ekonomické sekce Ministerstva kultury.

"Nabytím tohoto majetku státem a následným ukončením provozu velkovýkrmny dojde k vyřešení dlouholetého problému, který je na vládní úrovni řešen od roku 1998. Existence velkovýkrmny prasat na místě bývalého pracovního tábora je pro tuto vládu z morálního hlediska nepřijatelná. Navíc poškozuje obraz České republiky v zahraničí, kde je Česká republika za existenci velkovýkrmny prasat na místě utrpení Romů dlouhodobě kritizována mezinárodními organizacemi, jinými státy a obhájci lidských práv. Je třeba se umět vyrovnat s vlastní minulostí. Devadesát procent Romů, pocházejících z Čech a Moravy, nepřežilo druhou světovou válku. To je velmi tragický historický fakt, který je třeba neustále připomínat. V táboře v Letech u Písku zemřely stovky nevinných dětí, žen a mužů. Řešíme velký etický dluh, který vůči společnosti máme, a proto se nám snad podaří spojit pietní místo s areálem bývalého tábora do jednoho důstojně uspořádaného celku,“ uvedl k současnému stavu ministr kultury Daniel Herman.

Podle předpokladů by se vláda mohla materiálem zabývat po své letní pauze na jednání 21. srpna. Herman odhaduje, že by mělo být "do září rozhodnuto". Kabinet podle něj určitě stihne záležitost uzavřít do říjnových sněmovních voleb.

Česko za vepřín na romském pietním místě sklízí kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament. O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena nepadla ale nikdy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho vláda by chtěla jednání dotáhnout do konce.

Na místě bývalého koncentrační tábor v Letech u Písku probíhal archeologický výzkum, který měl za cíl přesně lokalizovat bývalý tábor a nalézt případné artefakty z doby jeho fungování. Výzkum probíhal pouze na malé části tábora, protože drtivá většina jeho plochy se nachází na pozemku vepřína společnosti AGPI. Ta však badatelům vstup na svůj pozemek nedovolila a výzkum neumožnila. Výzkum potvrdil, že drtivá část tábora ležela na místě pozemku současného vepřína.

VIDEO

Přečteno: 2294x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo