romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda chce postavit 55 tisíc buněk pro chudé, podle Platformy pro sociální bydlení tak vzniknou tisíce nových ghet

28.3.2018 13:56
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína

Dle nového návrhu Ministerstva pro místní rozvoj chce vláda stavět nový typ bydlení pro chudé, tzv. sociální domovy. Mohlo by se jednat až o 55 000 buněk. Proti tomu se však vymezili odborníci i někteří poslanci, tvrdí, že by stát vytvořil tisíce ghett. Podle odborníků z Platformy pro sociální bydlení by šlo o segregované ubytování kontejnerového typu v nových státem podporovaných ubytovnách. Platforma pro sociální bydlení oproti návrhu představili 10 předpokladů řešení bytové nouze.

„S ženou jsme bydleli v běžném bytě. Později ovšem přišel rozvod a těžký úraz a já se musel přestěhovat na ubytovnu. Z vlastní zkušenosti tedy vím, že zařízení tohoto typu neumožňuje lidem návrat do společnosti ani k normálnímu životu. Na ubytovnách jsou nepřirozené podmínky, lidé ztrácejí schopnost komunikace a přirozené návyky k normálnímu životu. Vytváří se segregované prostředí, které neumožňuje sehnat práci,” komentoval záměr ministerstva Emil Jíra, který prošel několik ubytoven a zastupuje Asociaci lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí.

Jistotu bydlení ve standardním nájmu postrádá zhruba 200 000 Čechů, z toho až 20 000 dětí. Po nepřijatém zákonu o sociálním bydlení za minulé vlády Bohuslava Sobotky nyní Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novým návrhem. Současný návrh počítá s výstavbou až 55 000 buněk v nových tzv. sociálních domovech, tedy státem podporovaných ubytovnách. Sociální domovy zmiňuje podklad pro věcný záměr nového zákona o sociálním bydlení. Pro Platformu pro sociální bydlení to potvrdil i ředitel odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Klíma.

Proti záměru výstavby sociálních domovů, které by koncentrovaly chudé, se postavili odborníci a organizace pracující s lidmi bez domova sdruženi v Platformě pro sociální bydlení, zástupci Asociace lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí, ale například i poslankyně Olga Richterová (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD) či poslanec Jan Čižinský (starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL).

„Ubytovny nejsou řešením bytové nouze, ale jejím původcem. Nedává žádný smysl, aby stát stavěl ubytovny. Ubytovny koncentrují chudobu i sociální vyloučení. Za peníze daňových poplatníků by stát postavil tisíce nových ghett,” představil důvod kritiky návrhu ministerstva předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Návrh zákona se musí dle Ripky změnit: Stávající návrh odporuje dobré zkušenosti měst, programovému prohlášení vlády, která se zavázala počet lidí bez bydlení snižovat, proti doporučení poslední zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu i doporučení odborníků. Dnes Platforma pro sociální bydlení představila Desatero předpokladů řešení bytové nouze. Na grémiu paní ministryni Dostálovou požádáme o přehodnocení návrhu jejích zaměstnanců. Věříme totiž, že nás s ministerstvem, s městy s dobrou praxí a odbornou veřejností spojuje záměr společně připravit zákon, který přinese snižování počtu lidí v nouzi.

Se záměrem ministerstva stavět státní ubytovny nesouhlasí ani poslankyně Olga Richterová (Piráti): „Potřebujeme dlouhodobá řešení, která například rodiny s dětmi vyvedou z bludného kruhu ubytoven, špatné školní docházky a obtíží s udržením práce. Zkušenosti ukazují, že nejjistější pomocí je kombinace intenzivní sociální práce a bydlení ve standardních bytech rozmístěných v běžné zástavbě. Stavět sociální domovy je to nejdražší a nejméně efektivní řešení, bez opory v odborných zkušenostech. Budu se na to počátkem dubna ptát na schůzce s příslušným panem náměstkem. Současně nesmíme zapomínat na dostupné bydlení obecně, např. na udržení bytů v obecním vlastnictví.“

K návrhu se vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD):„Stavět gheta nic neřeší, musíme jít jinou, složitější, ale správnou cestou. Na jejím konci je skutečná pomoc a respektování potřeb bydlení mladých rodin, osamocených seniorů i lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.”

„Způsob komunikace Platformy pro sociální bydlení mě zaráží. Kdykoli požádali o schůzku, přijala jsem je osobně a na jednání všech partnerů jsou samozřejmě také zváni,“ uvedla pro Právo ministryně Dostálová.

„Sociální domovy nebudou určeny k dlouhodobému nebo trvalému bydlení, ale budou předstupněm vstupu do sociálních bytů, které budou naprosto klasickými nájemními byty,“ řekl Právu mluvčí MMR Vilém Frček.

Vznik ghett podle něj nehrozí. „Obce budou zavázány dodržovat principy zamezení vzniku prostorově vyloučené segregované lokality, stejně jako je tomu při výstavbě sociálních bytů podporovaných z evropských fondů,“ řekl Frček. Maximální počet bytů v rámci objektu bude podle něj omezen.

Počet lidí v bytové nouzi od roku 2010 strmě roste. Výjimkou proti tomu je pouze několik měst v Česku. Daří se to například v Brně, Liberci či v Praze 7, které vzájemně spolupracují v rámci Partnerství pro ukončování bezdomovectví.

„V Praze 7 se bytovou nouzi snažíme řešit i přes určité limity, jako je malý bytový fond. S tím se musí potýkat většina obcí. Stát může pomoci, ale současný návrh ministerstva takovou pomocí není. Přináší více špatného než dobrého. Abychom lidem v naší městské části pomohli, nenabízíme jim ubytovny, ale dostupné městské byty. Již nyní v Praze 7 na ubytovně nebydlí žádná rodina s dětmi. Doufáme, že ministerstvo od záměru stavět ubytovny upustí. My bychom takovou pomoc od státu neocenili. Doufám v zapojení dalších subjektů a odborných sdružení do procesu přípravy zákona a v transparentní proces,“ uvedl k záměru zákona Jan Čižinský, poslanec a starosta Prahy 7.

Platforma oproti návrhu, který by měl stavět státní ubytovny a prohlubovat bytovou nouzi, představila Desatero předpokladů pro skutečné řešení bytové nouze.

Zákon má být předložen ke schválení Poslaneckou sněmovnou nejpozději do konce roku 2019. Vedle harmonogramu je třeba ještě stanovit závazné termíny pro navyšování bytového fondu.

Přečteno: 4707x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Platforma pro sociální bydlení, Ghetta, Stát, segregace, MMR, vyloučená lokalita, Chudoba, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo