romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda chce postavit 55 tisíc buněk pro chudé, podle Platformy pro sociální bydlení tak vzniknou tisíce nových ghet

28.3.2018 13:56
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína

Dle nového návrhu Ministerstva pro místní rozvoj chce vláda stavět nový typ bydlení pro chudé, tzv. sociální domovy. Mohlo by se jednat až o 55 000 buněk. Proti tomu se však vymezili odborníci i někteří poslanci, tvrdí, že by stát vytvořil tisíce ghett. Podle odborníků z Platformy pro sociální bydlení by šlo o segregované ubytování kontejnerového typu v nových státem podporovaných ubytovnách. Platforma pro sociální bydlení oproti návrhu představili 10 předpokladů řešení bytové nouze.

„S ženou jsme bydleli v běžném bytě. Později ovšem přišel rozvod a těžký úraz a já se musel přestěhovat na ubytovnu. Z vlastní zkušenosti tedy vím, že zařízení tohoto typu neumožňuje lidem návrat do společnosti ani k normálnímu životu. Na ubytovnách jsou nepřirozené podmínky, lidé ztrácejí schopnost komunikace a přirozené návyky k normálnímu životu. Vytváří se segregované prostředí, které neumožňuje sehnat práci,” komentoval záměr ministerstva Emil Jíra, který prošel několik ubytoven a zastupuje Asociaci lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí.

Jistotu bydlení ve standardním nájmu postrádá zhruba 200 000 Čechů, z toho až 20 000 dětí. Po nepřijatém zákonu o sociálním bydlení za minulé vlády Bohuslava Sobotky nyní Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novým návrhem. Současný návrh počítá s výstavbou až 55 000 buněk v nových tzv. sociálních domovech, tedy státem podporovaných ubytovnách. Sociální domovy zmiňuje podklad pro věcný záměr nového zákona o sociálním bydlení. Pro Platformu pro sociální bydlení to potvrdil i ředitel odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Klíma.

Proti záměru výstavby sociálních domovů, které by koncentrovaly chudé, se postavili odborníci a organizace pracující s lidmi bez domova sdruženi v Platformě pro sociální bydlení, zástupci Asociace lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí, ale například i poslankyně Olga Richterová (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD) či poslanec Jan Čižinský (starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL).

„Ubytovny nejsou řešením bytové nouze, ale jejím původcem. Nedává žádný smysl, aby stát stavěl ubytovny. Ubytovny koncentrují chudobu i sociální vyloučení. Za peníze daňových poplatníků by stát postavil tisíce nových ghett,” představil důvod kritiky návrhu ministerstva předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Návrh zákona se musí dle Ripky změnit: Stávající návrh odporuje dobré zkušenosti měst, programovému prohlášení vlády, která se zavázala počet lidí bez bydlení snižovat, proti doporučení poslední zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu i doporučení odborníků. Dnes Platforma pro sociální bydlení představila Desatero předpokladů řešení bytové nouze. Na grémiu paní ministryni Dostálovou požádáme o přehodnocení návrhu jejích zaměstnanců. Věříme totiž, že nás s ministerstvem, s městy s dobrou praxí a odbornou veřejností spojuje záměr společně připravit zákon, který přinese snižování počtu lidí v nouzi.

Se záměrem ministerstva stavět státní ubytovny nesouhlasí ani poslankyně Olga Richterová (Piráti): „Potřebujeme dlouhodobá řešení, která například rodiny s dětmi vyvedou z bludného kruhu ubytoven, špatné školní docházky a obtíží s udržením práce. Zkušenosti ukazují, že nejjistější pomocí je kombinace intenzivní sociální práce a bydlení ve standardních bytech rozmístěných v běžné zástavbě. Stavět sociální domovy je to nejdražší a nejméně efektivní řešení, bez opory v odborných zkušenostech. Budu se na to počátkem dubna ptát na schůzce s příslušným panem náměstkem. Současně nesmíme zapomínat na dostupné bydlení obecně, např. na udržení bytů v obecním vlastnictví.“

K návrhu se vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD):„Stavět gheta nic neřeší, musíme jít jinou, složitější, ale správnou cestou. Na jejím konci je skutečná pomoc a respektování potřeb bydlení mladých rodin, osamocených seniorů i lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.”

„Způsob komunikace Platformy pro sociální bydlení mě zaráží. Kdykoli požádali o schůzku, přijala jsem je osobně a na jednání všech partnerů jsou samozřejmě také zváni,“ uvedla pro Právo ministryně Dostálová.

„Sociální domovy nebudou určeny k dlouhodobému nebo trvalému bydlení, ale budou předstupněm vstupu do sociálních bytů, které budou naprosto klasickými nájemními byty,“ řekl Právu mluvčí MMR Vilém Frček.

Vznik ghett podle něj nehrozí. „Obce budou zavázány dodržovat principy zamezení vzniku prostorově vyloučené segregované lokality, stejně jako je tomu při výstavbě sociálních bytů podporovaných z evropských fondů,“ řekl Frček. Maximální počet bytů v rámci objektu bude podle něj omezen.

Počet lidí v bytové nouzi od roku 2010 strmě roste. Výjimkou proti tomu je pouze několik měst v Česku. Daří se to například v Brně, Liberci či v Praze 7, které vzájemně spolupracují v rámci Partnerství pro ukončování bezdomovectví.

„V Praze 7 se bytovou nouzi snažíme řešit i přes určité limity, jako je malý bytový fond. S tím se musí potýkat většina obcí. Stát může pomoci, ale současný návrh ministerstva takovou pomocí není. Přináší více špatného než dobrého. Abychom lidem v naší městské části pomohli, nenabízíme jim ubytovny, ale dostupné městské byty. Již nyní v Praze 7 na ubytovně nebydlí žádná rodina s dětmi. Doufáme, že ministerstvo od záměru stavět ubytovny upustí. My bychom takovou pomoc od státu neocenili. Doufám v zapojení dalších subjektů a odborných sdružení do procesu přípravy zákona a v transparentní proces,“ uvedl k záměru zákona Jan Čižinský, poslanec a starosta Prahy 7.

Platforma oproti návrhu, který by měl stavět státní ubytovny a prohlubovat bytovou nouzi, představila Desatero předpokladů pro skutečné řešení bytové nouze.

Zákon má být předložen ke schválení Poslaneckou sněmovnou nejpozději do konce roku 2019. Vedle harmonogramu je třeba ještě stanovit závazné termíny pro navyšování bytového fondu.

Přečteno: 4656x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Platforma pro sociální bydlení, Ghetta, Stát, segregace, MMR, vyloučená lokalita, Chudoba, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo