romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vláda chce postavit 55 tisíc buněk pro chudé, podle Platformy pro sociální bydlení tak vzniknou tisíce nových ghet

28.3.2018 13:56
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína
Lokalita Poschlá na okraji Vsetína

Dle nového návrhu Ministerstva pro místní rozvoj chce vláda stavět nový typ bydlení pro chudé, tzv. sociální domovy. Mohlo by se jednat až o 55 000 buněk. Proti tomu se však vymezili odborníci i někteří poslanci, tvrdí, že by stát vytvořil tisíce ghett. Podle odborníků z Platformy pro sociální bydlení by šlo o segregované ubytování kontejnerového typu v nových státem podporovaných ubytovnách. Platforma pro sociální bydlení oproti návrhu představili 10 předpokladů řešení bytové nouze.

„S ženou jsme bydleli v běžném bytě. Později ovšem přišel rozvod a těžký úraz a já se musel přestěhovat na ubytovnu. Z vlastní zkušenosti tedy vím, že zařízení tohoto typu neumožňuje lidem návrat do společnosti ani k normálnímu životu. Na ubytovnách jsou nepřirozené podmínky, lidé ztrácejí schopnost komunikace a přirozené návyky k normálnímu životu. Vytváří se segregované prostředí, které neumožňuje sehnat práci,” komentoval záměr ministerstva Emil Jíra, který prošel několik ubytoven a zastupuje Asociaci lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí.

Jistotu bydlení ve standardním nájmu postrádá zhruba 200 000 Čechů, z toho až 20 000 dětí. Po nepřijatém zákonu o sociálním bydlení za minulé vlády Bohuslava Sobotky nyní Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novým návrhem. Současný návrh počítá s výstavbou až 55 000 buněk v nových tzv. sociálních domovech, tedy státem podporovaných ubytovnách. Sociální domovy zmiňuje podklad pro věcný záměr nového zákona o sociálním bydlení. Pro Platformu pro sociální bydlení to potvrdil i ředitel odboru politiky bydlení Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Klíma.

Proti záměru výstavby sociálních domovů, které by koncentrovaly chudé, se postavili odborníci a organizace pracující s lidmi bez domova sdruženi v Platformě pro sociální bydlení, zástupci Asociace lidí pro domov, která sdružuje lidi se zkušeností s bytovou nouzí, ale například i poslankyně Olga Richterová (Piráti), Kateřina Valachová (ČSSD) či poslanec Jan Čižinský (starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL).

„Ubytovny nejsou řešením bytové nouze, ale jejím původcem. Nedává žádný smysl, aby stát stavěl ubytovny. Ubytovny koncentrují chudobu i sociální vyloučení. Za peníze daňových poplatníků by stát postavil tisíce nových ghett,” představil důvod kritiky návrhu ministerstva předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka. Návrh zákona se musí dle Ripky změnit: Stávající návrh odporuje dobré zkušenosti měst, programovému prohlášení vlády, která se zavázala počet lidí bez bydlení snižovat, proti doporučení poslední zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu i doporučení odborníků. Dnes Platforma pro sociální bydlení představila Desatero předpokladů řešení bytové nouze. Na grémiu paní ministryni Dostálovou požádáme o přehodnocení návrhu jejích zaměstnanců. Věříme totiž, že nás s ministerstvem, s městy s dobrou praxí a odbornou veřejností spojuje záměr společně připravit zákon, který přinese snižování počtu lidí v nouzi.

Se záměrem ministerstva stavět státní ubytovny nesouhlasí ani poslankyně Olga Richterová (Piráti): „Potřebujeme dlouhodobá řešení, která například rodiny s dětmi vyvedou z bludného kruhu ubytoven, špatné školní docházky a obtíží s udržením práce. Zkušenosti ukazují, že nejjistější pomocí je kombinace intenzivní sociální práce a bydlení ve standardních bytech rozmístěných v běžné zástavbě. Stavět sociální domovy je to nejdražší a nejméně efektivní řešení, bez opory v odborných zkušenostech. Budu se na to počátkem dubna ptát na schůzce s příslušným panem náměstkem. Současně nesmíme zapomínat na dostupné bydlení obecně, např. na udržení bytů v obecním vlastnictví.“

K návrhu se vyjádřila i poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD):„Stavět gheta nic neřeší, musíme jít jinou, složitější, ale správnou cestou. Na jejím konci je skutečná pomoc a respektování potřeb bydlení mladých rodin, osamocených seniorů i lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.”

„Způsob komunikace Platformy pro sociální bydlení mě zaráží. Kdykoli požádali o schůzku, přijala jsem je osobně a na jednání všech partnerů jsou samozřejmě také zváni,“ uvedla pro Právo ministryně Dostálová.

„Sociální domovy nebudou určeny k dlouhodobému nebo trvalému bydlení, ale budou předstupněm vstupu do sociálních bytů, které budou naprosto klasickými nájemními byty,“ řekl Právu mluvčí MMR Vilém Frček.

Vznik ghett podle něj nehrozí. „Obce budou zavázány dodržovat principy zamezení vzniku prostorově vyloučené segregované lokality, stejně jako je tomu při výstavbě sociálních bytů podporovaných z evropských fondů,“ řekl Frček. Maximální počet bytů v rámci objektu bude podle něj omezen.

Počet lidí v bytové nouzi od roku 2010 strmě roste. Výjimkou proti tomu je pouze několik měst v Česku. Daří se to například v Brně, Liberci či v Praze 7, které vzájemně spolupracují v rámci Partnerství pro ukončování bezdomovectví.

„V Praze 7 se bytovou nouzi snažíme řešit i přes určité limity, jako je malý bytový fond. S tím se musí potýkat většina obcí. Stát může pomoci, ale současný návrh ministerstva takovou pomocí není. Přináší více špatného než dobrého. Abychom lidem v naší městské části pomohli, nenabízíme jim ubytovny, ale dostupné městské byty. Již nyní v Praze 7 na ubytovně nebydlí žádná rodina s dětmi. Doufáme, že ministerstvo od záměru stavět ubytovny upustí. My bychom takovou pomoc od státu neocenili. Doufám v zapojení dalších subjektů a odborných sdružení do procesu přípravy zákona a v transparentní proces,“ uvedl k záměru zákona Jan Čižinský, poslanec a starosta Prahy 7.

Platforma oproti návrhu, který by měl stavět státní ubytovny a prohlubovat bytovou nouzi, představila Desatero předpokladů pro skutečné řešení bytové nouze.

Zákon má být předložen ke schválení Poslaneckou sněmovnou nejpozději do konce roku 2019. Vedle harmonogramu je třeba ještě stanovit závazné termíny pro navyšování bytového fondu.

Přečteno: 4806x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociálně vyloučené lokality, Platforma pro sociální bydlení, Ghetta, Stát, segregace, MMR, vyloučená lokalita, Chudoba, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo