romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Novela zákona zruší souhlas obcí s doplatky na bydlení

30.7.2015 12:12
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

K dalšímu mezníku dospěl dlouhý a dramatický spor o novelu zákona, která mohla podle některých odborníků vyhnat „na ulici“ i více naž dvacet tisíc lidí. Vláda uložila ministryni Michaele Marksové, aby zpracovala novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která zruší souhlas obce jako podmínku pro vyplacení doplatku na bydlení. Právě souhlas obcí byl v novele kritickým místem – některé obce totiž žádost o doplatek lidem z ubytoven plošně zamítly.

Podnět ke zpracování novely vládě předložila Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Poslanci a senátoři schválili novelu zákona na podzim minulého roku. Někteří odborníci – včetně ministra a senátora Jiřího Dienstbiera, který ale nakonec nehlasoval proti - upozorňovali na její rizika v podstatě od začátku. Její hrozivý potenciál si ale politici zřejmě naplno uvědomili až více než měsíc po začátku května, kdy novela vstoupila v platnost.

Nejprve v polovině června prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, že je nezbytné, aby byl zákon novelizován, (při hlasování o novele byl vloni omluven). O několik dnů později se k němu připojil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s tím, že stávající úprava je nedomyšlená, nekoncepční, nesystémová a působí problémy, (při hlasování vloni v senátu vystoupil proti novele, nikoho ale nepřesvědčil a sám se hlasování zdržel). O několik dalších dnů později změnil svůj výklad novely ministr vnitra Milan Chovanec a konstatoval, že rozhodnutí obcí není závazné, ale je to jen jedno z doporučení, (při hlasování o novele byl vloni omluven). Úřad práce tedy podle tohoto výkladu může doplatek na bydlení vyplatit i přes zamítnutí obce.

Tuto interpretaci uvítala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, (o novele nehlasovala, není poslankyní), která ale nadále zdůrazňovala, že o novele novely by se stát měl dohodnout s obcemi. A že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní měl zůstat. K vyškrtnutí tohoto paragrafu naopak zákonodárce vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová. A Rada vlády pro romské záležitosti.

Obce si ale vliv na chod ubytoven chtějí ponechat. „Chceme, aby ubytovny fungovaly ve stejném režimu jako herny nebo restaurace. Obec může omezit provoz zařízení, která narušují veřejný pořádek. Do stejné pozice bychom chtěli dostat i ubytovny,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Jinými slovy řečeno: Obce netrvají na souhlasu s doplatkem na bydlení pro konkrétní lidi. Chtějí mít t možnost zrušit celé ubytovny.

Přečteno: 1324x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

doplatek na bydlení, ubytovny, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo