romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Novela zákona zruší souhlas obcí s doplatky na bydlení

30.7.2015 12:12
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

K dalšímu mezníku dospěl dlouhý a dramatický spor o novelu zákona, která mohla podle některých odborníků vyhnat „na ulici“ i více naž dvacet tisíc lidí. Vláda uložila ministryni Michaele Marksové, aby zpracovala novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která zruší souhlas obce jako podmínku pro vyplacení doplatku na bydlení. Právě souhlas obcí byl v novele kritickým místem – některé obce totiž žádost o doplatek lidem z ubytoven plošně zamítly.

Podnět ke zpracování novely vládě předložila Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.

Poslanci a senátoři schválili novelu zákona na podzim minulého roku. Někteří odborníci – včetně ministra a senátora Jiřího Dienstbiera, který ale nakonec nehlasoval proti - upozorňovali na její rizika v podstatě od začátku. Její hrozivý potenciál si ale politici zřejmě naplno uvědomili až více než měsíc po začátku května, kdy novela vstoupila v platnost.

Nejprve v polovině června prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, že je nezbytné, aby byl zákon novelizován, (při hlasování o novele byl vloni omluven). O několik dnů později se k němu připojil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s tím, že stávající úprava je nedomyšlená, nekoncepční, nesystémová a působí problémy, (při hlasování vloni v senátu vystoupil proti novele, nikoho ale nepřesvědčil a sám se hlasování zdržel). O několik dalších dnů později změnil svůj výklad novely ministr vnitra Milan Chovanec a konstatoval, že rozhodnutí obcí není závazné, ale je to jen jedno z doporučení, (při hlasování o novele byl vloni omluven). Úřad práce tedy podle tohoto výkladu může doplatek na bydlení vyplatit i přes zamítnutí obce.

Tuto interpretaci uvítala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, (o novele nehlasovala, není poslankyní), která ale nadále zdůrazňovala, že o novele novely by se stát měl dohodnout s obcemi. A že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní měl zůstat. K vyškrtnutí tohoto paragrafu naopak zákonodárce vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová. A Rada vlády pro romské záležitosti.

Obce si ale vliv na chod ubytoven chtějí ponechat. „Chceme, aby ubytovny fungovaly ve stejném režimu jako herny nebo restaurace. Obec může omezit provoz zařízení, která narušují veřejný pořádek. Do stejné pozice bychom chtěli dostat i ubytovny,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

Jinými slovy řečeno: Obce netrvají na souhlasu s doplatkem na bydlení pro konkrétní lidi. Chtějí mít t možnost zrušit celé ubytovny.

Přečteno: 1318x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

doplatek na bydlení, ubytovny, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo