romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV navrhuje prodloužení povinné školní docházky jako jedno z opatření proti chudobě

3.2.2020 13:42
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Andrej Babiš (ANO) novinářům po čtvrteční návštěvě poničeného sídliště Janov v Litvínově řekl, že vláda diskutuje o možném prodloužení povinné školní docházky. Je to jedna z myšlenek, která je součástí 15 opatření proti chudobě navrhovaných ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). V problémových a sociálně vyloučených lokalitách, kam patří i Janov, děti podle různých statistik v mnoha případech nedokončí ani základní vzdělání.

"Jsem toho názoru, že prodloužení povinné školní docházky z 15 na 18 let věku nepřinese žádný efekt, pokud se podíváte na konkrétní studie," řekl novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle ministra je důvodem předložení návrhu MPSV ten, že někteří žáci odchází s neukončeným základním vzděláním na úřady práce. "Ten problém se nemá řešit od 15 do 18 let věku," uvedl Plaga. Podle něj by se pozornost měla zaměřit na zpřístupnění předškolního vzdělávání.

Ředitel agentury pro sociální začleňování David Beňák uvedl, že problém se vzděláváním je v celém Ústeckém kraji. "Na úrovni školy o nějakých opatřeních víme, že by mohla fungovat, jsou to například sociální pracovníci ve školách," řekl. Dodal, že důležitou roli hraje i seznamování dětí s možným budoucím povoláním.

Babiš v Litínově uvedl, že chce donutit vlastníky vybydlených či poničených panelových domů, aby plnili své povinnosti a o své nemovitosti a obyvatele domů se začali starat. "Musíme vymyslet nějakou legislativu, abychom to řešili," dodal.

Ve čtvrti Janov chce město postupně zbourat čtyři prázdné paneláky, které vykoupilo za 1,4 milionu korun od společnosti CPI Byty. Zastupitelé očekávají, že demolice pomohou zabránit přílivu nežádoucích nájemníků.

Sídliště Janov bylo vystavěno v 70. letech minulého století jako moderní bydlení hlavně pro obyvatele vesnic, které zanikly kvůli těžbě uhlí. V 90. letech město prodalo bytové domy při privatizaci a noví vlastníci do nich začali stěhovat zejména chudé a celkově sociálně slabé nájemníky. Sídliště je častou zastávkou tuzemských politiků, kteří přijedou do Ústeckého kraje.

Přečteno: 1554x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Janov, Vláda, Andrej Babiš, David Beňák, Sociálně vyloučené lokality, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo