romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

MPSV navrhuje prodloužení povinné školní docházky jako jedno z opatření proti chudobě

3.2.2020 13:42
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Andrej Babiš (ANO) novinářům po čtvrteční návštěvě poničeného sídliště Janov v Litvínově řekl, že vláda diskutuje o možném prodloužení povinné školní docházky. Je to jedna z myšlenek, která je součástí 15 opatření proti chudobě navrhovaných ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). V problémových a sociálně vyloučených lokalitách, kam patří i Janov, děti podle různých statistik v mnoha případech nedokončí ani základní vzdělání.

"Jsem toho názoru, že prodloužení povinné školní docházky z 15 na 18 let věku nepřinese žádný efekt, pokud se podíváte na konkrétní studie," řekl novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle ministra je důvodem předložení návrhu MPSV ten, že někteří žáci odchází s neukončeným základním vzděláním na úřady práce. "Ten problém se nemá řešit od 15 do 18 let věku," uvedl Plaga. Podle něj by se pozornost měla zaměřit na zpřístupnění předškolního vzdělávání.

Ředitel agentury pro sociální začleňování David Beňák uvedl, že problém se vzděláváním je v celém Ústeckém kraji. "Na úrovni školy o nějakých opatřeních víme, že by mohla fungovat, jsou to například sociální pracovníci ve školách," řekl. Dodal, že důležitou roli hraje i seznamování dětí s možným budoucím povoláním.

Babiš v Litínově uvedl, že chce donutit vlastníky vybydlených či poničených panelových domů, aby plnili své povinnosti a o své nemovitosti a obyvatele domů se začali starat. "Musíme vymyslet nějakou legislativu, abychom to řešili," dodal.

Ve čtvrti Janov chce město postupně zbourat čtyři prázdné paneláky, které vykoupilo za 1,4 milionu korun od společnosti CPI Byty. Zastupitelé očekávají, že demolice pomohou zabránit přílivu nežádoucích nájemníků.

Sídliště Janov bylo vystavěno v 70. letech minulého století jako moderní bydlení hlavně pro obyvatele vesnic, které zanikly kvůli těžbě uhlí. V 90. letech město prodalo bytové domy při privatizaci a noví vlastníci do nich začali stěhovat zejména chudé a celkově sociálně slabé nájemníky. Sídliště je častou zastávkou tuzemských politiků, kteří přijedou do Ústeckého kraje.

Přečteno: 1636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Janov, Vláda, Andrej Babiš, David Beňák, Sociálně vyloučené lokality, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo