romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

MPSV navrhuje prodloužení povinné školní docházky jako jedno z opatření proti chudobě

3.2.2020 13:42
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)
Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Google Maps)

Andrej Babiš (ANO) novinářům po čtvrteční návštěvě poničeného sídliště Janov v Litvínově řekl, že vláda diskutuje o možném prodloužení povinné školní docházky. Je to jedna z myšlenek, která je součástí 15 opatření proti chudobě navrhovaných ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). V problémových a sociálně vyloučených lokalitách, kam patří i Janov, děti podle různých statistik v mnoha případech nedokončí ani základní vzdělání.

"Jsem toho názoru, že prodloužení povinné školní docházky z 15 na 18 let věku nepřinese žádný efekt, pokud se podíváte na konkrétní studie," řekl novinářům ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle ministra je důvodem předložení návrhu MPSV ten, že někteří žáci odchází s neukončeným základním vzděláním na úřady práce. "Ten problém se nemá řešit od 15 do 18 let věku," uvedl Plaga. Podle něj by se pozornost měla zaměřit na zpřístupnění předškolního vzdělávání.

Ředitel agentury pro sociální začleňování David Beňák uvedl, že problém se vzděláváním je v celém Ústeckém kraji. "Na úrovni školy o nějakých opatřeních víme, že by mohla fungovat, jsou to například sociální pracovníci ve školách," řekl. Dodal, že důležitou roli hraje i seznamování dětí s možným budoucím povoláním.

Babiš v Litínově uvedl, že chce donutit vlastníky vybydlených či poničených panelových domů, aby plnili své povinnosti a o své nemovitosti a obyvatele domů se začali starat. "Musíme vymyslet nějakou legislativu, abychom to řešili," dodal.

Ve čtvrti Janov chce město postupně zbourat čtyři prázdné paneláky, které vykoupilo za 1,4 milionu korun od společnosti CPI Byty. Zastupitelé očekávají, že demolice pomohou zabránit přílivu nežádoucích nájemníků.

Sídliště Janov bylo vystavěno v 70. letech minulého století jako moderní bydlení hlavně pro obyvatele vesnic, které zanikly kvůli těžbě uhlí. V 90. letech město prodalo bytové domy při privatizaci a noví vlastníci do nich začali stěhovat zejména chudé a celkově sociálně slabé nájemníky. Sídliště je častou zastávkou tuzemských politiků, kteří přijedou do Ústeckého kraje.

Přečteno: 1609x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Janov, Vláda, Andrej Babiš, David Beňák, Sociálně vyloučené lokality, školstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo